XVIII Łemkowskie Jeruzalem

Od 21 marca do 5 maja w Galerii Willa będzie można oglądać wystawę XVIII Łemkowskie Jeruzalem. Ekspozycja wpisuje się w nasz wieloletni projekt przybliżania kultury i historii związanej z Łemkami szerokiej publiczności. Wernisaż: 21 marca 2019, godz. 18. Kuratorzy: Joanna Zemanek, Grzegorz Sztwiertnia.

Projekt pn. „Łemkowskie Jeruzalem” jest niezależną inicjatywą artystyczną cyklicznie realizowaną przez Zjednoczenie Łemków. Motywem przewodnim wystawy i publikacji jest twórczość artystyczna i filozoficzna wybitnego krakowskiego artysty malarza łemkowskiego pochodzenia – Jerzego Nowosielskiego.

Tytuł „PiekłoNiebo” ma w zamyśle odnieść się do częstej u wybitnych artystów dwoistości ich natury: ich skomplikowanych osobowości, trudnych charakterów i nierzadko dramatycznych przeżyć, jakich doświadczają, traktując ją – ową naturę artysty – jako pewnego rodzaju ofiarę składaną przez nich podczas twórczych zmagań. Jest to również penetracja przestrzeni pomiędzy sacrum a profanum; badanie napięć, jakie powstają na ich styku.

Artyści biorący udział w przedsięwzięciu:

JERZY NOWOSIELSKI / ЄЖИ НОВОСЄЛЬСКІ
ANDRZEJ SZEWCZYK / АНДЖЕЙ ШЕВЧИК
GRZEGORZ SZTWIERTNIA / ҐЖЕҐОЖ ШТВЄРТНЯ
JOANNA ZEMANEK / ЙОАННА ЗЕМАНЕК
NATALIA HŁADYK / НАТАЛІЯ ГЛАДИК
MAŁGORZATA MAĆKOWIAK / МАЛҐОЖАТА МАЦЬКОВ’ЯК
MATEUSZ BUDZYŃSKI / МАТЕУШ БУДЗИНЬСКІ
ARKADIUSZ ANDREJKOW / АРКАДІУШ АНДРЕЙКОВ
PIOTR BOGATKA / ПЙОТР БОҐАТКА
OLEKSIJ CHOROSHKO / ОЛЕКСІЙ ХОРОШКО

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *