bilbord_www1Od 20 do 22 września w Łodzi organizowana będzie szesnasta edycja Festiwalu Muzyki Filmowej. W tym roku jego bohaterem będzie kompozytor i pedagog, Lucjan Marian Kaszycki.

Impreza rozpocznie się w piątek, 20 września o godz. 15 na terenie Pasażu Schillera. Wystąpi wtedy Orkiestra MPK Łódź, Górale z Istebnej i Alexandra Kędra. Godzinę później w Muzeum Kinematografii odbędzie się spotkanie z Kompozytorem. Wieczorem impreza w Scenografii – Muzyka Filmowa Nocą. Wystąpią: Bartosz Grzanek, Krystian Maliszewski i Witold Janiak Trio.

W sobotę o godz. 18 w Teatrze Muzycznym występ Orkiestry Symfonicznej Teatru Muzycznego w Łodzi pod batutą Lesława Sałackiego z udziałem gościa specjalnego – Sławy Przybylskiej, a także wręczenie nagrody im. Tomasza Gaduły Zawratyńskiego. Ostatniego dnia festiwalu kolejny koncert – tym razem w Wytwórni. Na scenie pojawią się: Olga Bończyk, Małgorzata Hutek, Dorota Miśkiewicz, Bartosz Grzanek, Adam Rymarz, Herdzin Trio, laureaci konkursu festiwalowego i Sława Przybylska. Odbędzie się również wręczenie nagrody im. Wojciecha Jerzego Hasa.

Od 20 do 22 września Festiwalowi Muzyki Filmowej towarzyszą pokazy filmowe w Muzeum Kinematografii.

Lucjan Marian Kaszycki – Urodził się 27 września 1932 roku w Krakowie. Autor utworów orkiestrowych, wokalno-instrumentalnych, musicali, piosenek, muzyki jazzowej, teatralnej, radiowej, telewizyjnej i – od 1957 – także filmowej. Od 1985 realizuje we własnym studiu muzykę rozrywkową, elektroniczną i komputerową. Skomponował muzykę do ponad 40 filmów fabularnych, krótkometrażowych, dokumentalnych, animowanych. Pracował m.in. z Marią Kaniewską („Awantura o Basię”), Wojciechem Jerzym Hasem („Pożegnania”, „Wspólny pokój”, „Rozstanie”, „Jak być kochaną”, „Złoto”), Jerzym Hoffmanem („Gangsterzy i filantropi”), Stanisławem  Różewiczem („Miejsce na ziemi”, „Świadectwo urodzenia”, „Ryś”), Bohdanem Porębą („Droga na zachód”, „Katastrofa w Gibraltarze”). Jest twórcą muzyki do około 150 spektakli teatralnych w teatrach m.in. Krakowa, Warszawy, Gdyni, Poznania. Piosenki „Pamiętasz była jesień”, „To wszystko z nudów”, „Nie chodź tą ulicą” czy „Idzie drogą jesień”, komponowane przez Lucjana Kaszyckiego do filmów fabularnych, stały się wielkimi przebojami estradowymi, a „Cztery zielone słonie” do dzisiaj są niezwykle chętnie wykonywane przez kolejne pokolenia najmłodszych artystów.

20 września, piątek
15.00 Pasaż im. Leona Schillera w Łodzi (w przypadku złych warunków atmosferycznych: Muzeum Kinematografii w Łodzi pl. Zwycięstwa 1)
UROCZYSTE OTWARCIE XVI FESTIWALU MUZYKI FILMOWEJ W ŁODZI
wystąpią: Orkiestra MPK Łódź, Górale z Istebnej, Alexandra Kędra
16.00 Kino Kinematograf w Łodzi, pl. Zwycięstwa 1
Spotkanie z kompozytorem Lucjanem Kaszyckim
pokaz filmu Pożegnania, reż. Wojciech Jerzy Has, (1958), Polska; 97’
21.00 Scenografia klub & kawiarnia w Łodzi, ul. Zachodnia 81/83
MUZYKA FILMOWA NOCĄ – koncert
wystąpią: Bartosz Grzanek, Krystian Maliszewski, Witold Janiak Trio w składzie: Witold Janiak, Cezary Konrad, Andrzej Zielak

21 września, sobota
18.00 Teatr Muzyczny w Łodzi, ul. Północna 47/51
JESIENNA SYMFONIA – koncert symfoniczny
Orkiestra Symfoniczna Teatru Muzycznego w Łodzi pod batutą Lesława Sałackiego wykona suity z filmów: Pożegnania, Gangsterzy i filantropi, Doktor Murek
Katastrofa w Gibraltarze, gość specjalny: Sława Przybylska; akompaniament: Janusz Tylman
Wręczenie nagrody im. Tomasza Gaduły Zawratyńskiego

22 września, niedziela
18.00 Klub Wytwórnia w Łodzi, ul. Łąkowa 29
PAMIĘTASZ, BYŁA JESIEŃ
koncert główny XVI Festiwalu Muzyki Filmowej w Łodzi
wystąpią: Olga Bończyk, Małgorzata Hutek, Dorota Miśkiewicz, Bartosz Grzanek, Adam Rymarz, Herdzin Trio w składzie: Krzysztof Herdzin, Cezary Konrad, Robert Kubiszyn, laureaci konkursu festiwalowego, gość specjalny: Sława Przybylska
Wręczenie nagrody im. Wojciecha Jerzego Hasa

20-22 września 2013
Kino Kinematograf w Łodzi, pl. Zwycięstwa 1
Filmy z muzyką Lucjana Kaszyckiego
20.09 (piątek)
17.00 Pożegnania, reż. Wojciech Jerzy Has; (1958), Polska; 97’
21.09 (sobota)
17.00 Jak być kochaną, reż. Wojciech Jerzy Has; (1962), Polska; 97’
22.09 (niedziela)
17.00 Gangsterzy i filantropi, reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski; (1962), Polska; 82’

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
OiW_Short_Waves_Krajowa_Siodemka
Short Waves Festival 2016: Krajowa Siódemka
maratonbeztabu
Maraton Bez Tabu w Kinie Bałtyk
kinolub
Festiwal Filmów Dla Dzieci i Młodzieży – Kinolub

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*