noczywychbebnowCity Bum Bum zaprasza na największy tegoroczny festiwal afro w Polsce: Noc Żywych Bębnów – na 15-lecie grupy. Koncerty – 15 czerwca w Żarty Żartami, 16 czerwca w Klubie Wytwórnia, warsztaty 16 i 17 czerwca w Project Salsa.

Po ubiegłorocznej Nocy Żywych Bębnów, w czasie której doszło do historycznego występu Famoudou Konate, najstarszego żyjącego mistrza djembe, w tym roku pragniemy zaprezentować mistrzów i mistrzynie tzw. drugiej i trzeciej generacji wirtuozów muzyki afrykańskiej; nie jest też przypadkiem, że szczególny akcent przypadnie w udziale kobiecej sile i energii.

Zaszczyt otwarcia urodzinowej fety, 15 czerwca w Żarty Żartami, przypadnie w udziale zagranicznym artystom reprezentującym odmienne muzyczne style, których łączy bezgraniczna miłość do Afryki i do multi-kulturowego świata w ogóle. Z jednej strony Mamadou Ba aka „Goo”, urodzony w Senegalu artysta, muzyk i poeta, grający natchnioną, transową muzykę gitarową, do której śpiewa i melorecytuje w języku Wolof swoje piękne, liryczne teksty. Koncerty Goo są zawsze swego rodzaju eksperymentem na granicy muzyki i teatru, w czasie których artysta angażuje słuchaczy do uwagi i skupienia; z drugiej strony – prawdziwy wulkan energii: Afrikos Bugnai z Litwy, 14-osobowa orkiestra wykonująca tradycyjne zachodnioafrykańskie rytmy, piosenki i choreografie taneczne w kolorowym, interakcyjnym show. Szkoła muzyki afrykańskiej z Wilna to od wielu lat przyjaciel City Bum Bum. Obie szkoły i formacje muzyczne realizują na gruncie muzyki afrykańskiej historyczną koncepcję tzw. Djembepospolitej Obojga Narodów, choć hołdują myśli, że krajem nas wszystkich jest w pierwszej kolejności – świat.

16 czerwca w Wytwórni prawdziwe święto muzyki.  Po raz pierwszy w historii festiwalu wystąpi znany już polskiej publiczności wielki mistrz bębnów z Burkina Faso, Harouna Dembele, nazywany przez wielu współczesnym “królem djembe”. Urodzony w kulturalnej stolicy Bobo Djoulaso w rodzinie griotów, artysta od najmłodszych lat inicjowany był w grę na tradycyjnych instrumentach kultury Mandinka i kształtowany na strażnika artystycznego dziedzictwa Afryki Zachodniej. W 1994 r. został pierwszym solistą legendarnej formacji „Yelemba d’Abidjan” z Wybrzeża Kości Słoniowej. Po rozwiązaniu grupy w 2004 r. stworzył własny zespół: „Troupe Parissi”, do którego zaprasza utalentowanych artystów z Burkina Faso i z Wybrzeża Kości Słoniowej. Od tego czasu, jako niekwestionowany mistrz djembe, występuje i naucza na całym świecie. Harouna Dembele to obecnie jeden z najbardziej pożądanych i rozchwytywanych djembefola na świecie.

Tym, kim dla bębnów afrykańskich jest Dembele, tym dla współczesnego tańca afro pozostaje inny znamienity gość tegorocznego festiwalu, Sellou Nadege Blagone. Artystka od wczesnych lat inicjowana w tradycyjną kulturę Wybrzeża Kości Słoniowej dołączyła w młodym wieku do Narodowego Baletu Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie stała się pierwszą tancerką występującą w legendarnych maskach Zaouli i Flali, aby wkrótce pełnić również funkcję asystentki pierwszego cheoreografa zespołu. Po przyjeździe do Europy Sellou Blagone miała okazję współpracować na scenie z takimi tuzami sceny afro, jak Papa Wemba czy Salif Keita i szybko wzbogaciła swój warsztat o nowe inspiracje, takie jak: taniec współczesny, afro-jazz, hip-hop i wiele innych elementów. Sellou jest obecnie jedną z najciekawszych tancerek nurtu afro, o czym świadczą zaproszenia na warsztaty, jakie spływają do niej z całego świata: od Japonii po Amerykę Południową. W jej warsztatach tanecznych grają zawsze wielcy mistrzowie djembe.

Równie ekscytująco i wspaniale przedstawia się pierwszy w Polsce występ prawdziwego objawienia, jakim są dwie artystki młodszego pokolenia, które już zostały okrzyknięte przez wielkich afrykańskich muzyków mianem przyszłości kultury. Mowa o siostrach: Melissie i Ophelii Hie, które pochodzą z muzyczno-tanecznej rodziny z Burkina Faso, choć urodziły się w Bordeaux we Francji. Melissa Hie – wirtuozka djembe i fenomenalna tancerka w jednej osobie oraz Ophelia Hie – wirtuozka pentatonicznego balafonu i bębnów basowych dundun są pięknym przykładem tego, w jaki sposób młodzi ludzie afrykańskiej diaspory mogą kultywować swoje dziedzictwo integrując się z innymi kulturami. Założony przez siostry zespół Benkadi Quartet łączy tradycyjną muzykę Burkina Faso z elementami hip-hop’u, jazzu czy drum’n’bass. Innym arcyciekawym gościem Nocy Żywych Bębnów 2018 będzie pochodząca z Holandii Sophie Sabar, tancerka i antropolożka, która poświęciła swoje życie tradycyjnemu senegalskiemu tańcowi sabar wywodzącemu się z grupy etnicznej Wolof i stała się bodaj jedyną białą kobietą na świecie traktowaną jako mistrzyni tej artystycznej formy. Wykorzystując swoje wykształcenie i olbrzymie doświadczenie Sophie jest zarazem unikatową nauczycielką tańca sabar i potrafi w przystępny dla ludzi z Europy sposób wyjaśnić niuanse tej zachwycającej i złożonej sztuki. W czasie sobotniego galowego koncertu zaprezentują się również grupy CocoDjembe i Nandaloo z Trójmiasta.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Bolewski i Tubis w Konkrecie
Jarosław Jar Chojnacki w Keja Pub
12tenors
The 12 Tenors w Teatrze Muzycznym

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*