XIX Łódzkie Targi Edukacyjne

edu_160_x_300Targi Edukacyjne w Łodzi (17-18.03) organizowane są od dziewiętnastu lat. Wydarzenie jest dedykowane osobom młodym, które stają przed wyborem najlepszej drogi kształcenia. Targi należą do największych i najważniejszych imprez w Polsce, prezentujących szeroką ofertę szkół publicznych i prywatnych, uczelni wyższych z całego kraju oraz placówek zajęć pozaszkolnych. Jak co roku targom towarzyszy bogaty program konferencji dla grona pedagogicznego, młodzieży
i rodziców. Nowością XIX Łódzkich Targów Edukacyjnych jest eduRun – bieg dla gimnazjalistów.

Uczestnictwo w Targach potwierdziło ponad 130 szkół, instytucji i firm, które zaprezentują swoje usługi i produkty młodzieży oraz dyrektorom i nauczycielom z województwa łódzkiego. Propozycje dla maturzystów przedstawi ponad 30 szkół wyższych, a wśród nich wiele łódzkich placówek, na czele z uczelnią partnerską tegorocznych targów – Politechniką Łódzką. Politechnika Łódzka przygotowała bardzo ciekawy program warsztatów prezentujących możliwości, jakie otwiera przed młodymi ludźmi kształcenie na poziomie wyższym. Uczniowie stojący przed wyborem kierunku studiów będą mieli także okazję porozmawiać z przedstawicielami uczelni spoza Łodzi, m.in. Politechniki Opolskiej, Warszawskiej, Wrocławskiej, Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy, czy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Olsztyna oraz Szkoły Głównej Handlowej z Warszawy. Oferta targowa obfituje również w propozycje szkół ponadgimnazjalnych z Łodzi i regionu łódzkiego.

Podczas Targów nie zabraknie propozycji zajęć dodatkowych i rozwijających pasje.  Wśród wystawców pojawią się m.in. szkoły języków obcych, szkoły tańca, biura podróży. Na scenie odbędą się pokazy, prezentacje i występy, m.in. grup tanecznych, pokazy fryzjerstwa, czy sztuk walki. Będzie można podziwiać niepowtarzalne pokazy fizyków i chemików będących studentami Politechniki Łódzkiej

Od początku organizacji targów edukacyjnych, MTŁ ściśle współpracuje z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi. Również w tym roku Łódzkie Targi Edukacyjne wspierane są przez Centrum. Dzięki tej współpracy jak co roku, w ramach targów odbędą się szkolenia, seminaria i konferencje dot. szkolnictwa zawodowego oraz II Forum Pracodawców  i Dyrektorów Szkół. Również dzięki współpracy z ŁCDNiKP będzie można skorzystać  ze wskazówek specjalistów, którzy pomogą młodzieży świadomie zaplanować ścieżki edukacyjno-zawodowe zgodne z jej zainteresowaniami i predyspozycjami. Konsultanci Centrum także podzielą się wiedzą na temat rynku pracy  i zawodów, na które w przyszłości będzie największe zainteresowanie.

W bieżącym roku szczególnie duży nacisk położony jest na prezentowanie praktyk, jakie oferują uczniom przedsiębiorcy. Oferta praktyk prezentowana będzie w ramach organizowanego już po raz drugi Salonu Pracodawcy oraz Forum Pracodawców i Dyrektorów Szkół. Wezmą w nich udział firmy  i instytucje realizujące programy praktyk i współpracujące ze szkołami zawodowymi w celu wykształcenia przyszłych, potencjalnych pracowników posiadających bardzo konkretne umiejętności. Swój udział potwierdziły m.in. P&G, Veolia oraz BSH. Salon oraz Forum to komplementarne działania mające pobudzić współpracę biznesu ze szkołami zawodowymi. Ich celem jest także wskazanie młodzieży, jakie kierunki kształcenia zapewnią im atrakcyjną pracę.

Zakres Łódzkich Targów Edukacyjnych w 2016 roku został rozbudowany o nowy element – Salon Innowacyjna Szkoła, gdzie zaprezentują się producenci nowoczesnych, multimedialnych rozwiązań wspomagających procesy edukacyjne. Firmy posiadające w swojej ofercie środki i pomoce dydaktyczne nowej generacji zaoferują nowatorskie rozwiązania. Dopełnieniem oferty Salonu jest konferencja pt. „Multimedia w edukacji”. Do udziału w niej zaproszeni zostali dyrektorzy i nauczyciele ze wszystkich szczebli i typów szkół z Łodzi i województwa łódzkiego. Wśród tematów konferencji znajdą się zagadnienia takie jak: rola platform edukacyjnych na przykładzie Łódzkiej Platformy Edukacyjnej; wykorzystanie urządzeń technologii informacyjnej do budowania wiedzy; aplikacje na urządzenia mobilne, a aktywne uczenie się; wykorzystanie e-podręcznika oraz urządzeń IT do prezentacji treści.

Nowością wśród wydarzeń towarzyszących XIX edycji Łódzkich Targów Edukacyjnych jest I bieg eduRun, przygotowany z myślą o młodzieży gimnazjalnej i nauczycielach wychowania fizycznego. Bieg odbędzie się 18 marca 2016 r. na terenie parkingu MOSIR oraz Parku im. ks. M. Klepacza. Uczestnicy rywalizować będą na dystansie 1 mili, a na zwycięzców czekają ciekawe nagrody niespodzianki. Ideą

I eduRun jest zachęcenie młodzieży gimnazjalnej do aktywności fizycznej oraz promocja zdrowego stylu życia. Będzie to także znakomity sposób na czynne spędzenie piątkowego popołudnia. I bieg eduRun to również część  podsumowania akcji „Stop zwolnieniom z WF-u”.

Już po raz trzeci organizujemy konkurs plastyczny dla dzieci pod hasłem „Czy wiesz gdzie? Poznajemy walory przyrodnicze województwa łódzkiego”. Z pewnością zainteresuje on  miłośników ekologii i kreatywnych form spędzania wolnego czasu oraz nauki poprzez zabawę i kontakt z naturą. Na autorów najlepszych prac czekają ciekawe nagrody. W poznaniu walorów przyrodniczych województwa łódzkiego pomoże multimedialna sala warsztatowa. Prezentacje poprowadzi dr nauk przyrodniczy Ludwik Samosiej wieloletni pracownik Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Szczegóły dot. projektu znajdują się na stronie targiedukacyjne.com,  a zapisy przyjmujemy pod adresem a.kaminska @targi.lodz.pl, tel. 534 774 842. Każdy uczestnik warsztatów otrzyma ekogażdzet. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona. Projekt  skierowany jest  do dzieci i młodzieży oraz rodziców i nauczycieli.

XIX Łódzkie Targi Edukacyjne odbędą się w hali Expo-Łódź, przy al. Politechniki 4 w Łodzi. Szczegółowe informacje o wydarzeniach towarzyszących targom i wystawcach znajdują się na stronie targiedukacyjne.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *