baner_konkurs_kameralnyMiędzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza ma już 55 lat i jest najstarszym polskim konkursem poświęconym kameralistyce. Jego 19. edycja rozpocznie się w Akademii Muzycznej w Łodzi 10 kwietnia 2016 roku i trwać będzie 8 dni. Program konkursu to w największym skrócie ponad 60 godzin muzyki kameralnej: od Haydna i Beethovena po Poulenca, Szostakowicza i Pendereckiego.

Do konkursu zgłosiło się ponad 100 zespołów – w sumie blisko 250 młodych artystów. Są to muzycy z 23 krajów świata, Japonii, Chin, Korei Południowej., Tajwanu, Australii, Chile, Kazachstanu, Izraela, Ukrainy, Litwy, Rosji, Białorusi, Czech, Bułgarii, Grecji, Niemiec, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Francji, Serbii oraz z Polski. W pierwszym etapie przesłuchań zespoły wystąpią w trzech kategoriach: duet śpiew z fortepianem, duet instrumentalny z fortepianem oraz trio, kwartet i kwintet fortepianowy. W finale zwycięzcy zostaną wyłonieni spośród wszystkich ansambli, które zagrają w II etapie. Uczestników oceniać będzie jury w międzynarodowym składzie, najwyższa nagroda to 8 tysięcy złotych dla każdego członka zwycięskiego zespołu. Przewidziana jest również nagroda za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora. Dodatkowe nagrody w postaci koncertów przyznały również cztery filharmonie (Krakowska, Łódzka, Łomżyńska i Opolska).

Uczestników oceniać będzie jury w międzynarodowym składzie, złożone z uznanych artystów kameralistów. Będą to: Łukasz Błaszczyk – skrzypce (Polska), Mario Caroli – flet (Włochy), Nicholas Cox – klarnet (Wielka Brytania), Witold Holtz – fortepian (Polska), Katarzyna Jankowska-Borzykowska – fortepian (Polska), Kimihiko Kitajima – fortepian (Japonia), Katalin Kokas – skrzypce (Węgry), Urszula Kryger – śpiew (Polska), Zdzisław Łapiński – wiolonczela (Polska), Jadwiga Rappe – śpiew (Polska) i rektor łódzkiej Akademii Muzycznej Cezary Sanecki (fortepian) jako przewodniczący.
    
Konkurs rozpocznie się w niedzielę 10 kwietnia o godz. 18.00 galowym koncertem w wykonaniu wybitnych polskich kameralistów, m.in. dotychczasowych laureatów i tegorocznych jurorów. Wystąpią: Urszula Kryger – mezzosopran i Katarzyna Jankowska-Borzykowska – fortepian oraz trio w składzie: Marcin Sikorski – fortepian, Łukasz Błaszczyk – skrzypce i Rafał Kwiatkowski – wiolonczela. W programie pieśni Johannesa Brahmsa i Richarda Straussa oraz Trio op. 70 „Geister Trio” Ludwiga van Beethovena. Inauguracja i Koncert Laureatów odbędą w Sali koncertowej Akademii przy ul. Żubardzkiej 2a, przesłuchania konkursowe w Sali kameralnej przy al. 1 Maja 4. Na koncerty i przesłuchania wstęp wolny.

Patronat honorowy nad Konkursem im. Kiejstuta Bacewicza objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Wojewoda Łódzki prof. Zbigniew Rau, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień i Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

GALOWY KONCERT INAUGURACYJNY
10 kwietnia, niedziela, godz. 18.00
Sala koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a, wstęp wolny

wykonawcy
Urszula Kryger – mezzosopran
Katarzyna Jankowska-Borzykowska – fortepian
oraz
Łukasz Błaszczyk – skrzypce
Rafał Kwiatkowski – wiolonczela
Marcin Sikorski – fortepian

w programie
pieśni Johannesa Brahmsa i Richarda Straussa
Trio fortepianowe op. 70 nr 1 „Geister Trio” Ludwiga van Beethovena

PRZESŁUCHANIA KONKURSOWE
Etap 1
Duet głos z fortepianem
11 kwietnia, godz. 10.00-21.00
12 kwietnia, godz. 10.00-12.00
Duet instrumentalny z fortepianem
12 kwietnia, godz. 12.00-21.00
13 kwietnia, godz.   9.00-21.00
Trio, kwartet i kwintet fortepianowy
14 kwietnia, godz.   9.00-21.00

Etap 2
15 kwietnia, godz.  9.00-21.00
16 kwietnia, godz.  9.00-21.00

WRĘCZENIE NAGRÓD i KONCERT LAUREATÓW
17 kwietnia, niedziela, godz. 12.00
Sala koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a, wstęp wolny

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
jazzowaperla
Jazzowa Perła Łodzi w Akademii Muzycznej
musica_moderna_70_plakat
70. Sesja Musica Moderna
Bacewicz International Summer Music Academy
1 Komentarz
  • Aga
    8 kwietnia 2016 at 07:56

    😆 😆 wspaniale tego pragnelam, muzyki

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*