XIII Łódzka Jesień Chóralna im. Prof. Henryka Blachy

Ideą Łódzkiej Jesieni Chóralnej jest spotkanie chórów amatorskich regionu Łódzkiego pozbawionego aspektu konkursowej rywalizacji. To zacieśnianie przyjaźni, dzielenie się nowościami w repertuarach oraz rozpowszechnianie śpiewu chóralnego.
Henryk Blacha (26 XI 1936 – 27 V 1993), legendarny chórmistrz, wykładał w łódzkiej Akademii Muzycznej, w Podyplomowym Studium Chórmistrzowskim w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, uczył w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi i pracował z wieloma zespołami w naszym mieście: zarówno zawodowymi, jak i amatorskimi, odnosząc ze wszystkimi dziesiątki sukcesów na festiwalach i konkursach w kraju i za granicą. Oprócz chóru Stowarzyszenia Śpiewaczego „Harmonia” profesor Blacha prowadził m.in. chóry Akademii Muzycznej w Łodzi, Chór Akademicki Uniwersytetu Łódzkiego, chóry dziecięce Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia i Łódzkiego Towarzystwa Muzycznego, zespoły działające w Domu Kultury „Uniontex” oraz Zespół Tańca Ludowego „Harnam”.
Pamięć o Profesorze jest wciąż żywa wśród jego wychowanków, współpracowników i chórzystów. Do historii przeszło wiele dokonań artystycznych prof. Blachy, jak m.in. przygotowanie i zadyrygowanie ponad 800-osobowym chórem podczas Mszy Św. na Lublinku 13 czerwca 1987 roku, przy okazji wizyty Ojca Św. Jana Pawła II w Łodzi czy koncert z okazji oddania głównego gmachu Centrum Zdrowia Matki Polki w 1988 roku.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Śpiewacze HARMONIA oraz Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st.  im. H. Wieniawskiego Data: 24 października 2021 roku o godzinie 16.00Sala Koncertowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st.  im. H. Wieniawskiego w Łodzi, ul. Sosnowa 9

WSTĘP WOLNY

W tegorocznej edycji koncertu weźmie udział 12 chórów z Łodzi i regionu łódzkiego. Każdy z chórów zaśpiewa maksymalnie trzy utwory. Nowością tegorocznej edycji będzie „relacja na żywo” poprzez fun page Harmonii (Stowarzyszenie Śpiewacze „Harmonia” z Łodzi | Facebook).

W XIII ŁJC wystąpią: Stowarzyszenie Śpiewacze Harmonia, Jazzowy Chór Wytwórni, Chór Prawosławnej Katedry pw. Św. Aleksandra Newskiego, Stowarzyszenie Śpiewacze CANTO ALEGRE im. Jana Kondratowicza w Łodzi, Chór Żydowski „Clil”, Stowarzyszenia Chór „Speranza” z Kutna, Towarzystwo Śpiewacze LUTNIA z Aleksandrowa Łódzkiego, Rzgowski Chór CAMERATA, Chór Żeński Eufeme, Chór Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Aleksandrowie Łódzkim, Towarzystwo Śpiewacze Lutnia w Zgierzu, The Singing Heads.


1 – Stowarzyszenie Śpiewacze HARMONIA
Dyrygent: Michał Jan Barański
1. Już dopala się ogień biwaku- Pieśń 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, opr. M. J. Barański
2. Taki kraj- sł. J. Pietrzak, muz. Z Raj, opr. J. Rachubiński
3. Ej dziewczyno- sł. K. Makuszyński, muz. S. Niewiadomski, opr. J. Rachubiński


2 – Jazzowy Chór Wytwórni
1. „That Lonesome Road” – sł. i muz. James Taylor i Don Grolnick, arr. Simon Carrington
2. „Other Plans” – Lisa Young
3. „Penny Lane” – sł. i muz. John Lennon i Paul McCartney, arr. Bob Chilcott

Jazzowy Chór Wytwórni istnieje od 2012 roku. Jest grupą około dwudziestu wokalistów powstałą z inicjatywy dyrygenta Macieja Salskiego.
Oryginalne połączenie głosów i osobowości, jak również niebanalny repertuar sprawiają, że brzmienie Jazzowego Chóru Wytwórni jest zgoła odmienne od większości klasycznych chórów. Zespół bawi się muzyką, eksperymentuje z brzmieniami, a przy okazji stara się dawać radość słuchaczom. Chór został niejednokrotnie doceniony zdobywając nagrody i wyróżnienia na krajowych i zagranicznych przeglądach.
W naszym repertuarze znajdą się opracowania muzyki jazzowej, popularnej oraz gospel, zarówno a cappella jak i z towarzyszeniem fortepianu bądź większych składów instrumentalnych. W dorobku posiadamy dwie płyty studyjne.
Dyrygent – MACIEJ SALSKI
Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi oraz podyplomowych studiów dyrygentury chóralnej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Bogdana Goli. Uczestnik kursów chórmistrzowskich m.in. organizowanych podczas festiwali Legnica Cantat oraz w Haarlem (Holandia) z Ericiem Ericssonem i holenderskim Kamerkoor.
W latach 2001-2011 był etatowym pracownikiem Chóru Filharmonii Łódzkiej, gdzie w latach 2005 2011 pełnił również funkcję asystenta kierownika chóru. Z Chórem FŁ kilkakrotnie wystąpił w roli dyrygenta, m.in. podczas Festiwalu „Kolory Polski” oraz Jubileuszu 40-lecia Chóru FŁ. W latach 2011- 2013 był zastępcą kierownika Chóru Teatru Wielkiego w Łodzi. Jest dyrygentem chórów szkolnych I i II st. PSM w Piotrkowie Trybunalskim. Od kilkunastu lat kieruje Chórem Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Radomsku. Kieruje również prawykonaniami utworów muzyki współczesnej podczas festiwali Musica Moderna w łódzkiej Akademii Muzycznej. Założyciel i szef Jazzowego Chóru Wytwórni.
Od 2015 roku pełni funkcję kierownika Chóru Dziecięcego Teatru Wielkiego w Łodzi. Pod jego kierownictwem zrealizowano koncerty okolicznościowe, a także spektakle w wykonaniu Chóru Dziecięcego TWŁ, m.in: Gdzie mieszka Królewna Śnieżka? (2016), Od małego do dużego (2016), Czarodziejska skrzynia (2017). Od listopada 2017 prowadzi zespół Chóru Teatru Wielkiego w Łodzi.
Osiągnięcia Jazzowego Chóru Wytwórni:
Cantio Lodziensis – I miejsce (2013)
Zdobyliśmy I miejsce w kategorii „Gospel i muzyka rozrywkowa” na XVI Łódzkim Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis”
Seghizzi Festival – I miejsce (2016)
Zajęliśmy I miejsce w kategorii „gospel/spiritual” na międzynarodowym festiwalu chóralnym „Seghizzi” w Gorizii we Włoszech. Dodatkowo otrzymaliśmy nagrodę publiczności
Konkurs „O złotą strunę” – I miejsce (2019)
Zajęliśmy I miejsce oraz zdobyliśmy statuetkę „Złotej struny” na XXI Ogólnopolskim Konkursie Chórów „O złotą strunę..” w Niepołomicach
Rybnicka Jesień Chóralna – Srebrny Dyplom (2019)
Zdobyliśmy „Srebrny Dyplom” w kategorii chórów mieszanych-kameralnych na XV Międzynarodowym Festiwalu Rybnicka Jesień Chóralna im. Henryka Mikołaja Góreckiego
Cracovia Cantans – III miejsce (2015)
Zajęliśmy III miejsce w kategorii „Muzyka ludowa, popularna, gospel” na międzynarodowym festiwalu chóralnym „Cracovia Cantans”.

3 – Chór Prawosławnej Katedry pw. Św. Aleksandra Newskiego

1. Jedinorodnyj Synie – Piotr Turczaninow
2. Miłost` mira – Piotr Czajkowski
3. Legenda – słowa Aleksiej Pleszczejew, muzyka Piotr Czajkowski

Chór Prawosławnej Katedry pw. Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi kontynuuje tradycję śpiewu cerkiewnego już od 137 lat, począwszy od wyświęcenia katedry prawosławnej w Łodzi w roku 1884. Chórzyści biorą udział w liturgiach, nabożeństwach świątecznych oraz śpiewają na ślubach i podczas koncertów w całej Polsce. Chór integruje osoby różnych narodowości, różnych zainteresowań i wieku. Zespół śpiewa w języku liturgicznym kościoła prawosławnego, czyli staro-cerkiewno-słowiańskim, a repertuar chóru tworzą utwory liturgiczne z różnych epok.
Zespół sięga po utwory chóralne kompozytorów muzyki cerkiewnej takich jak Aleksander Archangielski, Piotr Czajkowski, Michaił Ippolitow-Iwanow czy Aleksander Kastalski, a także po dzieła polskich kompozytorów np. Stanisława Moniuszki. Oprócz muzyki sakralnej chór wykonuje również pieśni ludowe.
Chór Prawosławnej Katedry pw. Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi brał udział m.in. w łódzkich Festiwalach Czterech Kultur. Podczas tegorocznego, 40. Jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej” chór zajął II miejsce w kategorii polskich chórów parafialnych miejskich.

4 – Stowarzyszenie Śpiewacze CANTO ALEGRE im. Jana Kondratowicza w Łodzi
1. Pierre Attaingnant – Tourdion
2. Jens Johansen/ Sew – Danes – Scandinavian shuffle
3. Anders Edenroth/ The Real Group – Words

Dyrygentka: Ewelina Bień

Zespół istnieje od grudnia 2010 roku, a jego założycielem i kierownikiem artystycznym był przez osiem lat, aż do swojej przedwczesnej śmierci Jan Kondratowicz – ceniony łódzki chórmistrz, pedagog, juror licznych krajowych konkursów i festiwali, współtwórca Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Cantio Lodziensis”, dyrektor artystyczny łódzkiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Od października 2018 roku zespół prowadzi córka Jana Kondratowicza, znakomita chórmistrzyni, Ewelina Bień. Współzałożycielem Stowarzyszenia i jego dyrektorem artystycznym jest solistka Teatru Wielkiego w Łodzi, Olga Maroszek.
Canto Alegre najczęściej koncertuje w regionie województwa łódzkiego – w Łodzi, w Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu, Tomaszowie Mazowieckim, Pabianicach, czy Bełchatowie, ale niejednokrotnie był zapraszany także w inne regiony Polski. Odwiedzał także z występami Warszawę i Wrocław. W styczniu 2018 roku zespół koncertował z repertuarem kolędowym w Wilnie. Była to pierwsza podróż zagraniczna chóru.
Od kilku lat chór regularnie prezentuje słuchaczom różnorodne programy, od standardów muzyki rozrywkowej, włącznie z przebojami z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, przez muzykę z różnych regionów Europy, utwory sakralne, kolędy, aż po muzykę klasyczną wielkich kompozytorów, takich jak Mozart czy Vivaldi. Canto Alegre usłyszeć można zarówno w kameralnych koncertach a capella, jak i w wielkich salach koncertowych z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. W roku 2015 i 2016 chór występował w serii koncertów muzyki klasycznej pt. „Gaudium Resurrectionis” oraz „Totus Tuus” – programie premierowo wykonanym w łódzkiej archikatedrze dla 2000 słuchaczy wraz z Łódzką Orkiestrą Filmową. Zespół współpracuje także z Orkiestrą Marcina Wernera, z którą pierwszy wspólny koncert pt. “Perły baroku” dał w listopadzie 2018 roku w łaskiej Kolegiacie.
Szczególne miejsce w portfolio Canto Alegre zajmuje program „Viva España Olé!”, premierowo zaprezentowany w ramach festiwalu „Viva Flamenco” w 2011 roku, a następnie na wielu innych scenach, m.in. w Teatrze Muzycznym w Łodzi i w Parku Skaryszewskim w Warszawie czy na scenie Sali Kameralnej MMImpresario we Wrocławiu.
W roku 2017 w okresie wielkopostnym zespół zaprezentował program muzyki sakralnej, którego głównym punktem było premierowe wykonanie utworu łódzkiego kompozytora, Cezarego Kurowskiego. Jego „Stabat Mater”, kompozycja w duchu muzyki współczesnej, na chór kameralny, kontralt i obój zabrzmiała w dwóch łódzkich świątyniach i spotkała się z wyjątkowo gorącym przyjęciem.
Przez lata wspólnej pracy chór Canto Alegre osiągnął wiele sukcesów i podejmował wiele ciekawych wyzwań.
Na początku roku 2020 zespół zdobył Złoty Dyplom i Grand Prix w kategorii chórów powyżej lat 20 na V Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Karczmiskach.
W styczniu 2019 roku chór otrzymał srebrne pasmo na XIV Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie, w kwietniu tego samego roku Srebrne Pasmo na II Konkursie Chórów i Zespołów Wokalnych Choir In Motion w Łodzi, a w maju Srebrną Longę na V Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Dawnej im. G.G. Gorczyckiego “Ars Longa” w Poznaniu. W październiku 2019 roku zespół zdobył Grand Prix oraz nagrodę za najlepsze wykonanie pieśni patriotycznej na II Festiwalu Chóralnym „Avis Cantores” w Gostyninie oraz Złoty Dyplom na III Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Mikołaja Zieleńskiego w Łowiczu. W listopadzie 2019 roku zespół zdobył Złoty Dyplom na XXII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej „Cantio Lodziensis” w Łodzi.
W czerwcu 2017 roku zespół zdobył II Nagrodę (Srebrny dyplom) w kategorii chórów dorosłych na III Bałtyckim Konkursie Chórów „Pomerania Cantat” w Koszalinie, zaś we wrześniu 2017 roku Srebrne Pasmo na VI Festiwalu Muzyki Chóralnej w Sławie, a w listopadzie III miejsce na XX Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis w Łodzi.
Był w 2012 roku laureatem II Nagrody w swojej kategorii na XV Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis, z ciepłym przyjęciem spotkał się także na prestiżowym konkursie chóralnym „Varsovia Cantat” w roku 2013.
Koncerty chóru kilkukrotnie transmitowała Telewizja Polska. Zespół miał także przyjemność uświetniać niecodzienne wydarzenia, na przykład pierwszy kurs Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie Łódź-Warszawa. Canto Alegre współpracuje także z Krzysztofem Cwynarem. W grudniu 2017 roku chór wystąpił z jego Studio Integracji w Teatrze Muzycznym w Łodzi.
Jednak nie sukcesy i nagrody są dla zespołu najważniejsze. Canto Alegre to grupa osób z różnych środowisk, w różnym wieku i z różnym doświadczeniem muzycznym, które spotykają się ze względu na swoje umiłowanie muzyki, na radość, jaką daje im śpiewanie i na potrzebę dzielenia jej z innymi.

5 – Chór Żydowski „Clil”
1. Hine ma tov – pieśń szabatowa, oprac. Magdalena Szymańska
2. Durme, durme – sefardyjska pieśń miłosna, oprac. Konrad Orawski
3. Zum Gali Gali – autor nieznany

Stowarzyszenie Chór Żydowski „Clil” działa od 2003 roku. Powstało z inicjatywy pierwszej dyrygentki chóru – Agnieszki Najmałowskiej. Celem Stowarzyszenia jest kultywowanie żydowskich tradycji muzycznych poprzez prowadzenie chóru i propagowanie w ten sposób muzyki żydowskiej. Działalność Stowarzyszenia sprzyja tolerancji i otwartości wobec różnic rasowych, etnicznych, religijnych oraz przeciwdziała uprzedzeniom i stereotypom.
Chór Żydowski „Clil” działa w dwóch miastach – w Warszawie i w Łodzi. Część łódzką prowadzi Magdalena Szymańska, zaś warszawską Daria Antczak. Repertuar obejmuje religijne i świeckie pieśni żydowskie śpiewane po hebrajsku, w języku jidysz oraz ladino. Stowarzyszenie ma w swoim dorobku 4 płyty obejmujące min. pieśni gettowe, szabatowe, sztetlowe.
Działalność Chóru Żydowskiego „Clil” jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

6– Stowarzyszenia Chór „Speranza” z Kutna
1. MARSZ STRZELCÓW Z 1863 R. – sł. Władysław L. Anczyc
2. PIEŚŃ KONFEDERATÓW BARSKICH – sł. Juliusz Słowacki; muz. Jacek Kaczmarski; w oprac. Cezarego Górczyńskiego
Stowarzyszenie Chór „Speranza” działający przy Wyższej Szkole Gospodarki Krajowej w Kutnie i Zespole Centrum Kształcenia Rolniczego w Mieczysławowie został utworzony w 2000 r. Na przestrzeni 21 lat chór na tyle rozwinął swą działalność aby na stałe wpisać się w muzyczną historię miasta Kutno.
„Speranza” stanowi chlubną wizytówkę promujacą i propagujacą śpiew wielogłosowy nie tylko wśród mieszkańców Kutna ale i poza jego granicami skupiając w swych szeregach zarówno młodzież jak i dorosłych, uświetniając większość najważniejszych uroczystości religijnych i patriotycznych miasta Kutno i powiatu. Chór ma w swoim repertuarze około 500 pieśni na różne okazje.
Prezes Stowarzyszenia Chór „Speranza” z Kutna – Pan Arkadiusz Pawlak Dyrygent, kierownik artystyczny, akompaniator i korepetytor chóru – Pan Cezary Górczyński


7– Towarzystwo Śpiewacze LUTNIA z Aleksandrowa Łódzkiego
– Stacyjka zdrój – J. Przybora, muz. J. Wasowski
– Wesele sieradzkie – muz. K.M. Prosnak
– Moja piosenka – J.Świder

Dyrygent: Renata Banacka-Walczak


8 – Rzgowski Chór CAMERATA
1. muz. F. Schubert, sł. autor nieznany – Choć burza huczy opr. J. Powroźniak, adapt. I. Kijanka
2. muz. J. Sierosławski, sł. W. Pol Piękna nasza Polska cała
3. muz. M. Gomółka, sł. J. Kochanowski – Psalm 47, Kleszczmy rękoma wszyscy zgodliwie
dyryguje: Izabela Kijanka
RZGOWSKI CHÓR „CAMERATA” powstał jesienią 2003 roku przy GMINNYM OŚRODKU KULTURY w RZGOWIE.
Założycielką , kierownikiem muzycznym i dyrygentem jest mgr Izabela Kijanka – absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi.
Ten dwudziestokilkuosobowy zespół ubogaca uroczystości lokalne, zarówno świeckie, jak i kościelne. Chór koncertuje także poza terenem gminy, w sezonie letnim wyjeżdża na zgrupowania szkoleniowo – rekreacyjne. Grupa utrzymuje kontakty artystyczne i towarzyskie z chórami naszego regionu, jest również organizatorem Koncertów Kolęd i Warsztatów Chóralnych w Rzgowie.
W repertuarze oprócz pieśni kościelnych i kolęd ( zarówno polskich jak angielskich ) „CAMERATA” posiada pieśni i piosenki patriotyczne, biesiadne , okolicznościowe i inne.

9 – Chór Żeński Eufeme
1. Siergiej Wasiljewicz Rachmaninow – Bogoroditse Djevo, raduisja
2. Józef Świder – Ave Maria
3. Stanisław Wiechowicz – O zalotach oczarowanych

Chór Żeński Eufeme to młody (zarówno stażem, jak i wiekiem) łódzki zespół śpiewaczy powstały w lutym 2018 roku. Składa się z około dwudziestu entuzjastek śpiewu chóralnego – studentek i absolwentek łódzkich uczelni. Praca Chóru Eufeme została doceniona podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego Cantat ViWAT w Warszawie, gdzie w listopadzie 2018 zespół otrzymał Srebrny Dyplom, a także podczas III Festiwalu Muzyki Chóralnej im. M. Zieleńskiego w Łowiczu. Tam z kolei, w październiku 2019, chór wygrał w swojej kategorii, otrzymując złoty dyplom oraz szereg nagród. Zespół koncertuje regularnie w Łodzi oraz na terenie całego kraju, także uświetniając wydarzenia i uroczystości okolicznościowe. Do ważniejszych miejsc, w których chór dał koncerty należy zaliczyć Scenę Kameralną Teatru Wielkiego w Łodzi, Pałac w Ksawerowie, a także Archikolegiatę pw. NMP Królowej i Św. Aleksego w Tumie pod Łęczycą. Od 2019 roku chór działa „pod skrzydłami” założonego przez jego chórzystki Stowarzyszenia Brzmienie Łodzi. Opiekę artystyczną nad zespołem od początku jego istnienia sprawuje chórmistrz, pedagog i wykładowca, specjalista w dziedzinie emisji głosu, związany z Teatrem Wielkim w Łodzi – Michał Jan Barański

10 – Chór Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Aleksandrowie Łódzkim
1. Błogosławiony człowiek – Wacław z Szamotuł
2. Piękna nasza Polska cała – oprac. T. Joteyko
3. Najwyższa mądrość – J. Wasowski

Chór Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Aleksandrowie Łódzkim powstał w 1923 roku. Na początku swego istnienia był to chór kościelny, a dopiero w 1958 roku został przeobrażony w towarzystwo śpiewacze, które w tej formie funkcjonuje do dziś. Na przestrzeni tego czasu chór uświetniał swoim śpiewem uroczystości gminne i kościelne. Bierze czynny udział w życiu lokalnej społeczności dbając o muzyczną oprawę różnorodnych imprez okolicznościowych. Zespół od 2008 roku prowadzi Piotr Ranfeld.

11 – Towarzystwo Śpiewacze Lutnia w Zgierzu
– Nim wstanie dzień – muz. Krzysztof Komeda z filmu: „Prawo i pięść” oprac. Mariusz Lewy
– Dnia pierwszego września – z filmu „Zakazane Piosenki” oprac. Mariusz Lewy
– Moja najmilejsza – z serialu „Czterej Pancerni i Pies” – oprac. Mariusz Lewy

Towarzystwo Śpiewacze Lutnia w Zgierzu
przy fortepianie: Cecylia Hanzelewicz

Chór Mieszany Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” w Zgierzu jest jednym z najstarszych chórów w województwie łódzkim, w przyszłym roku minie 115 lat od jego założenia. Członkami chóru są ludzie w różnym wieku i z różnych środowisk, których łączy zamiłowanie do muzyki i śpiewu. Niezwykle bogaty repertuar chóru obejmuje pieśni zarówno polskich, jak i obcych kompozytorów, utwory rozrywkowe, ludowe i patriotyczne. Chór brał udział w wielu festiwalach, konkursach i turniejach śpiewaczych, na których zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia. Chór wykona trzy utwory z przygotowywanego obecnie repertuaru unikatowego koncertu filmowej piosenki patriotycznej 11 listopada w siedzibie chóru, w Zgierzu.

12 – The Singing Heads

– Nunc Dimittis – Paweł Łukaszewski
– Kołysanka – Tomasz Gargól
– Drivin’ me Crazy – Bob Disney

The Singing Heads – to kameralny męski zespół wokalny założony w 2012 roku z inicjatywy dyrygenta – Mariusza Lewego. Tworzą go studenci i absolwenci łódzkich uczelni. Zespół wykonuje utwory w najróżniejszej stylistyce – od muzyki dawnej, klasycznej i romantycznej po dzieła współczesnych kompozytorów, standardy jazzowe, muzykę rozrywkową oraz gospel, jednak najlepiej czuje się w stylistyce barbershop i close harmony. W repertuarze grupy znajdują się także liczne utwory łódzkich kompozytorów. Wyjątkowość zespołu The Singing Heads tkwi nie tylko w kulturze wokalnej i doskonałym przygotowaniu ale przede wszystkim w pracy z publicznością oraz w otwartości każdego chórzysty, tworząc dzięki temu unikatowy klimat każdego występu. Najświeższymi sukcesami zespołu jest zdobycie Nagrody Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, złotych dyplomów w konkursie Musica Sacra oraz za występ festiwalowy na 56 Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Międzyzdrojach.

Mariusz Lewy – absolwent Łódzkiej Akademii Muzycznej. Aktywnie działający dyrygent i aranżer, prowadzący łódzkie zespoły takie jak: The Singing Heads, Chór dla (nie)opornych w Filharmonii Łódzkiej, Chór mieszany I LO w Łodzi, Chór Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia w Zgierzu oraz Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej. Jako pierwszy łodzianin może pochwalić się zdobyciem pierwszej nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych im. Prof. Stanisława Kulczyńskiego w Poznaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *