XI Festiwal Literatury „Prope mercatum”

propePoleski Ośrodek Sztuki po raz jedenasty organizuje Festiwal Literatury „Prope mercatum”. W tym roku impreza odbędzie się w dniach 13-24 maja. Gośćmi POSu będą: Jacek Dehnel, Zygmunt Miłoszewski, Wojciech Górecki i Bronisław Maj. Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny.

13.05.2013, godz. 18.00
Spotkanie z Jackiem Dehnelem i promocja książki „Młodszy księgowy”.
Prowadzenie – Anna Groblińska
„Młodszy księgowy” to fascynująca opowieść o literaturze pojmowanej najszerzej jak tylko można. Dehnela interesuje prawie wszystko – obyczaje poetów w podróży służbowej, grafomania, perły znalezione w stuletnich sztambuchach, korespondencja pisarzy wielkich i małych. Pisze głównie o innych, ale nie zapomina o sobie – czytelnik będzie mógł towarzyszyć mu w spotkaniach i wyprawach i podejrzeć go przy biurku.

Jacek Dehnel – poeta, tłumacz, prozaik. Jest felietonistą portalu Wirtualna Polska i Polityki. Został dwukrotnie nominowany do Nagrody Angelus i trzykrotnie do Nagrody Nike. Napisał książki: „Lala”, „Rynek w Smyrnie”, „Balzakiana”, „Fotoplastikon”,”Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya”,”Kosmografia, czyli trzydzieści apokryfów tułaczych”.

22.05.2013, godz. 18.00
Spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim, rozmowa o książce „Ziarno prawdy”.
„Ziarno prawdy”- kolejny kryminał z Teodorem Szackim. Prokuratur prowadzi śledztwo w sprawie dziwacznego morderstwa, którego ofiarą jest sandomierska działaczka społeczna, kobieta szanowana i ceniona, o nieskazitelnej reputacji. Dochodzenie napotyka piętrzące się przeszkody i ścianę milczenia, a jednocześnie towarzyszy mu gorączka medialna. Ważnym kontekstem staje się bolesny splot relacji polsko-żydowskich oraz historia, która wydarzyła się przeszło sześćdziesiąt lat wcześniej…

Zygmunt Miłoszewski – prozaik, dziennikarz, autor scenariuszy, wydał powieść grozy „Domofon” i baśń dla dzieci „Góry Żmijowe”. Jego powieści kryminalne „Uwikłanie” i „Ziarno prawdy” zostały uhonorowane Nagrodą Wielkiego Kalibru. Na motywach „Uwikłania” powstał film w reżyserii Jacka Bromskiego pod tym samym tytułem. Powieść „Ziarno prawdy” jest  kontynuacją „Uwikłania”. Po ukazaniu się „Domofonu” Zygmunt Miłoszewski został okrzyknięty „polskim Stephenem Kingiem”, gdy Jerzy Pilch przeczytał „Uwikłanie”, uznał je za doskonały polski kryminał współczesny, a jego autora za rasowego pisarza.

23.05.2013, godz. 18.00
Spotkanie z Wojciechem Góreckim, promocja książki „Abchazja”.
Prowadzenie – Anna Groblińska
Wojciech Górecki jest jedną z nielicznych osób, które miały okazję obserwować, jak w ciągu dwudziestu lat rodzi się, rozwija i chyli ku upadkowi abchaskie parapaństwo o spornych granicach i niejasnym statusie. Polska nie uznaje Abchazji, uważając ją za część Gruzji. Uznanie Abchazji i coraz liczniejszych państw o podobnej genealogii zrodziłoby dziesiątki nowych konfliktów i wywróciło do góry nogami międzynarodowy ład…

Wojciech Górecki urodził się w Łodzi. Jest autorem książek: „Łódź przeżyła katharsis”, „Planeta Kaukaz”, „Toast za przodków”. W latach 2002–2007 był pierwszym sekretarzem, a następnie radcą w Ambasadzie RP w Baku. Pełnił funkcję eksperta misji UE badającej okoliczności wojny w Gruzji w 2008 roku. Pracuje w Ośrodku Studiów Wschodnich. W 2011 roku był finalistą Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz został nominowany do nagrody Nike 2011.

24.05.2013, godz. 18.00
Spotkanie z Bronisławem Majem, promocja wyboru żartobliwych wierszy Wisławy Szymborskiej „Błysk rewolwru”.
Prowadzenie – Jerzy Jarniewicz
Eljanna i jej dwóch „nażeczonych“ to bohaterowie, uwaga!, romansu kryminalnego pt. „Błysk rewolwru“, którego autorką jest Wisława Szymborska! Dzieło to – najprawdopodobniej pierwsza proza przyszłej noblistki – spoczywało na dnie szuflady razem z obfitym zbiorem innych zupełnie nieznanych skarbów: wierszyków, poematów, opowiadań, listów, limeryków, epitafiów, moskalików, lepiejów, adoraliów, rysunków, laurek, kolaży, karykatur oraz innych zabaw literackich. Odnalezione i uporządkowane przez Michała Rusinka, sekretarza poetki, opatrzone wstępem naukowym Bronisława Maja, złożyły się w książkę niezwykłą i zaskakującą.

Tom prezentuje utwory Wisławy Szymborskiej od pierwszych próbek pisma kreślonych przez kilkulatkę, poprzez utwory młodzieńcze aż po ostatnią niepublikowaną rymowankę.
Bronisław Maj urodził się w Łodzi. Jest autorem książek poetyckich, od „Wierszy” (1980) po wybór „Gołębia, Krupnicza, Bracka” (2007). Oprócz poezji zajmuje się historią literatury i krytyką, pisze dla teatru, radia i kina (m.in. scenariusz filmu „Angelus” ). W stanie wojennym i w latach 80-tych, objęty zakazem druku, działał w podziemiu wydawniczym, m.in. w redakcji „Arki”. Był założycielem i pełnił funkcję redaktora pisma literackiego „NaGłos”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *