W niedzielę, 2 czerwca w DOMu wystąpili Xeno & Oaklander. To specjaliści od tworzenia melodyjnych dźwięków za pomocą analogowych syntezatorów.

Xeno & Oaklander to duet, który znakomicie czuje się w klimatach minimal electro. Projekt tworzą pół Francuzka, pół Norweżka – Liz Wendelbo i pochodzący z Maryland – Sean McBride. Obecnie, para stacjonuje w nowojorskim Brooklynie i tam, we własnym studiu, pisze i komponuje muzykę. Cechą charakterystyczną dźwięków Xeno & Oaklander jest to, że wszystkie powstają przy użyciu wyłącznie analogowych instrumentów, przede wszystkim – syntezatorów. Nic więc dziwnego, że blisko 15 lat temu, kiedy zaczynali swoją przygodę z muzyką, od razu zostali okrzyknięci głównymi sprawcami odrodzenia minimal electro i to nie tylko w USA, ale też na całym świecie.

Równie ważnym, jak muzyka, elementem koncertów duetu Xeno & Oaklander, są wizualizacje. Liz, która z wykształcenia jest filmowcem, dba o to, żeby obrazy idealnie współgrały z analogowymi dźwiękami, tworząc spójną i oryginalną pod względem artystycznym całość. Najnowszy album grupy – „Hypnos”, został wydany przez wytwórnię Dais Records, skupiającą w swoich szeregach, takich artystów, jak np. ADULT., Hide czy Drab Majesty. Na najnowszej płycie, duet bez trudu udowadnia, że nadal, śmiało można go uznać za mistrzów tworzenia przyjemnych, syntezatorowych melodii.

Początki utworzonego przez Shari Vari projektu Void Vision, sięgają 2009 roku. Jego debiut, idealnie wtopił się w czas, w którym na amerykańskiej scenie muzycznej, renesans przeżywały takie gatunki, jak minimal synth i cold wave. Mimo dużej konkurencji na scenie, Void Vision udało się wyróżnić. Wszystko za sprawą sprytnego łączenia ze sobą melodyjnych struktur z tanecznymi elementami w stylu vintage z dodatkiem melancholii. Dynamiczne utwory Void Vision, świetnie nawiązują do tego, co było najlepsze w muzyce elektronicznej w ciągu ostatnich 30 lat, nie tracąc przy tym swojej oryginalności.

/fot. Jacek Kozłowski

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
afro_012
LDZ Alternatywa: Afro Kolektyw (foto+wideo)
1artr
Artrosis w Luce (foto)
17042013_201
Fonografika Young Stage Łódź #1 (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*