FW_ogolneNajnowsze trendy, wybitni projektanci na wyciągniecie ręki, pokazy i zakupy – już dziesiąty raz Manufaktura stanie się jesienną stolicą polskiej mody. Rusza jubileuszowa edycja Manufaktura Fashion Week / Fast Fashion, w tym roku połączona z uroczystym rozstrzygnięciem Złotej Nitki, prestiżowego konkursu dla młodych projektantów. Pierwszy weekend października (2-4.10) upłynie w Manufakturze pod znakiem bliskiego spotkania z wielkim, na co dzień niedostępnym,  ekskluzywnym światem czołówki polskiej branży modowej.

Pierwsza edycja Manufaktura Fashion Week / Fast Fashion nastąpiła ledwie kilka miesięcy po otwarciu rewitalizowanej perełki Łodzi. Od początku główną ideą modowego spotkania była powszechna dostępność tego, co zwykle odsłania się jedynie wybrańcom.  Pod dachem Manufaktury na profesjonalnych wybiegach odbywały się pokazy, które zupełnie bezpłatnie  oglądali wszyscy zainteresowani.  Ekskluzywne firmy odzieżowe demonstrowały najnowsze kolekcje, a wśród otwartych showroomów przechadzali się znani projektanci. Można było nie tylko nabyć od ręki oryginalne, niepowtarzalne stroje, ale też porozmawiać z ich twórcami, wypytać o inspiracje, wysłuchać cennej rady.

– Fantastyczne wydarzenie. Moda fascynuje każdego, a Łódź jest miejscem, gdzie ona dosłownie wisi w powietrzu – mówiła w 2010 roku Karolina Malinowska, znana modelka, prowadząca pokazy w czasie piątej edycji Manufaktura Fashion Week / Fast Fashion. Przez dziesięć lat impreza miała szczęście do wyjątkowych gości, nie tylko ze świata mody, ale też kultury, rozrywki i sportu. Odwiedzali ją m.in. Ilona Felicjańska, Joanna Horodyńska, Lidia Popiel, Maria Sadowska, Sylwia Gliwa, Karolina Gliniecka, Ola Nieśpielak, Piotr Zelt, Piotr Trzaskalski, Artur Gadowski, Artur Partyka… Przy tej okazji promowały się w Manufakturze ekskluzywne marki samochodów (jak np. Porsche w 2009 roku), odbywały się unikatowe prezentacje z wykorzystaniem najnowszej technologii (jak pokaz hologramowych modelek w roku 2012). Od początku tradycją weekendu mody była możliwość dokładnego poznania na wybiegu wszystkich nowości, jakie oferowały marki, obecne w butikach Manufaktury.

W jubileuszowym roku najważniejsze ma być podtrzymanie dobrej tradycji: niech moda będzie dostępna dla wszystkich. Ale będzie też sporo nowości! Na dziesiątą rocznicę tygodnia mody pojawi się w Manufakturze dziesięciu znanych projektantów. Wystawią swoje kolekcje w specjalnych pop-up stores, „znikających butikach” – będą w nich przez cały weekend dostępni dla kupujących. Ale staną się także jurorami, oceniającymi dorobek młodszych kolegów. Po raz pierwszy w historii MFW/FF uroczyste rozpoczęcie weekendu będzie zarazem finałem Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów Ubioru „Złota Nitka”. To najważniejsze wydarzenie dla młodych projektantów w Polsce, dające przyszłym kreatorom mody szansę na międzynarodową karierę.

Pokaz kolekcji finalistów odbędzie się w piątek (2.10) o godz. 20 na rynku Manufaktury w specjalnym namiocie o transparentnych ścianach. Dzięki temu widowisko obejrzą nie tylko zgromadzeni pod dachem widzowie, ale też goście na rynku. Przebieg finału będzie transmitowany w internecie oraz na monitorach ledowych w rotundzie Manufaktury. Kto zasiądzie w jury? Same wielkie nazwiska, a wśród nich dawni laureaci „Złotej Nitki”: Marcin Paprocki & Dariusz Brzozowski, Ilona Majer i Rafał Michalak (MMC), Hektor Świtalski & Robert Karger, Agata Wojtkiewicz, Maria Wiatrowska oraz goście z Ukrainy – Daria Yankovska i Petro Nesterenko–Lanko (Lviv Fashion Week), wskażą laureata podczas uroczystej gali finałowej. W skład jury wchodzą również modowi dziennikarze: Ewa Kosz, Kamila Maria Żyźniewska i Michał Zaczyński. Czy dzięki ich pracy poznamy kolejną, przyszłą gwiazdę światowych wybiegów? Zwycięzca tegorocznej „Złotej Nitki” od razu, niejako z marszu, będzie miał okazję zaprezentować swoją kolekcję publiczności. W sobotę, podczas serii pokazów na multimedialnym wybiegu w rotundzie Manufaktury, ma o godz. 17.00 zarezerwowany czas dla siebie.

Pokazy startują w sobotę (3.10) o godz. 14. Prezentacje marek Manufaktury na wybiegu w rotundzie rozpoczynać się będą o każdej pełnej godzinie, a całość poprowadzi Olivier Janiak, znany prezenter i ekspert w zakresie mody. Pokazom najlepszych fasonów z nowych kolekcji towarzyszyć będą efektowne wizualizacje. Całość pozwoli poczuć się gościom Manufaktury jak w Mediolanie, Paryżu czy Nowym Jorku, podczas sezonowych imprez modowych.

Tradycją Manufaktura Fashion Week/Fast Fashion są uwielbiane przez klientów nocne zakupy. Nie mogło zabraknąć ich i tym razem. Na poszukiwanie najnowszych trendów po obniżonych cenach Manufaktura zaprasza w sobotę od godz. 21 do północy.  Tradycyjnie oprócz zniżek, organizatorzy przygotowali konkurs. Tym razem pod hasłem: „Złota Nić”. Na czym polega? Każdy, kto od godz. 21 zgłosi się do konkursowego stoiska z paragonem o wartości co najmniej 50 zł, datowanym na sobotę 3.10, będzie mógł wybrać jedną spośród kilkuset szpul z nawiniętą złotą nicią… Pod wieloma z tych szpulek kryć się będą nagrody o łącznej wartości kilkunastu tysięcy złotych, ufundowane przez butiki Manufaktury, zaś główną nagrodą będzie rower marki Volkswagen. Program sobotniego wieczoru uświetni show modowe duetu Transmode z pokazem kolekcji „Kosmiczna Manufaktura” – będzie to pokaz szczególny, inspirowany kolorową historią Manufaktury. Muzyczny akcent wprowadzi Marcin Wyrostek, zwycięzca drugiej edycji telewizyjnego programu Mam Talent, a pomiędzy występami tego artysty zobaczymy ekskluzywny pokaz bielizny i biżuterii – będzie gorąco!
 
W niedzielę od godz. 13 zaplanowano pokazy mody sportowej i stylu casual. Ale przede wszystkim wybieg dla modeli i modelek przejmą we władanie najmłodsi. Pokazy mody dziecięcej przygotowane zostaną z udziałem zwycięzców specjalnego castingu, zorganizowanego przez Manufakturę w niedzielę 20.09. W sobotę i niedzielę między pokazami będą odbywały się warsztaty szkoły modelek. Ich uczestniczki, dziewczęta w wieku 14-17 lat, będą pod okiem profesjonalistów zdobywać wiedzę, potrzebną do rozpoczęcia kariery zawodowej modelki.
Niezwykła atrakcja czeka w sobotę i niedzielę (3-4.10) na tych gości Manufaktury, którzy chcieliby samemu sprawdzić, jak powstaje moda. „Konstrukcja w procesie” to specjalna linia produkcyjna, która zaaranżowana zostanie w transparentnym namiocie na rynku. Można będzie obserwować proces twórczy: od projektowania, przez zdejmowanie wymiaru, wykrój, wybór materiału, szycie i wykańczanie. Nad przebiegiem działań czuwać będą eksperci. Produktem końcowym będą oryginalne torby.
Przez cały weekend w galerii Manufaktury zwiedzający będą mogli podziwiać interesującą wystawę pod hasłem „Premiere Vision”.  W czasie ponad dwudziestoletniej historii konkursu „Złota Nitka” często wyróżniane były kolekcje typu haute couture – artystyczne, pełne twórczego polotu czy fantazji, ale niewprowadzane do masowej produkcji i sprzedaży. Właśnie takie, często niezwykłe i spektakularne projekty, będą pokazane na wystawie w Manufakturze. Ich twórcami są młodzi projektanci, którzy tworząc konkursowe projekty do konkursu „Złota Nitka” zwykle rozpoczynali dzięki nim międzynarodową karierę. A szczególnym elementem wystawy będzie kolekcja studia mody Transmode.

„Noblesse oblige”, czyli tradycja zobowiązuje. W tym przypadku – dziesięć lat wyjątkowej tradycji, dzięki której w Manufakturze każdego roku, tuż przed nadejściem jesieni, wszyscy poznać mogą najnowsze trendy mody na światowym poziomie. Z całą pewnością i tym razem tradycja zostanie podtrzymana.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
glowne_natasza_klasa
9. Fashion Week Poland – Natasha Pavluchenko! (foto)
i_9
Moda Folk 2011 (foto)
Nie tylko do siedzenia. Nowoczesna ławka ceramiczna na dworcu Łódź Fabryczna (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*