d_w_budowie_20141109_115794904921 marca na terenie EC-1 zostanie zorganizowana impreza pod hasłem „Węzeł Energii”. To doskonała okazja do przypomnienia przeszłości EC1 i Dworca Fabrycznego.

To tu przed laty wytwarzano prąd, ciepło dla potrzeb przemysłu i mieszkańców. Nieopodal była miejska gazownia. Na stacje kolejową Łódź Fabryczna na przełomie XIX i XX wieku trafiały niezbędne dla łódzkich fabryk surowce – wełna i bawełna. Przywożono węgiel do zasilania maszyn parowych. Teraz można powiedzieć, że historia zatoczyła ponad 100 letnie koło i znów Dworzec, EC1 czyli  Nowe Centrum Łodzi stają się  nowym „węzłem energii” naszego miasta. To tu powstaje nowoczesne Centrum Sztuki Filmowej, Centrum Nauki i Techniki, to tu będą tworzone nowe miejsca pracy, centra usług, budynki mieszkalne.

Podczas widowiska pt. „Węzeł Energii” organizatorzy chcą również przypomnieć o roli wody i energii w powstawianiu naszego miasta. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi wspólnie z Veolią Energią Łódź S.A. przygotowały unikalny energetyczny pokaz laserowy.  Zaprezentowane zostaną archiwalne zdjęcia z okresu budowy EC1 i sieci wodociągowo – kanalizacyjnej Łodzi. Zobaczymy też multimedialną prezentację łódzkich rzek.

Osią wydarzenia będzie jednak przede wszystkim promocja bardzo ważnej dla mieszkańców miasta inwestycji jaką jest budową węzła multimodalnego przy dworcu Łódź Fabryczna, a więc ogromnego węzła przesiadkowego, który skupi w jednym miejscu wszystkie rodzaje komunikacji: pieszej, rowerowej, samochodowej, miejskiej, dalekobieżne oraz kolejowej.

O inwestycji i o roli Unii Europejskiej i Funduszu Spójności w jej finansowaniu opowiedzą budowniczowie i projektanci. Natomiast dobrą zabawę dla dzieci i dorosłych zapewnią między innymi: koncert, pokaz gry świateł z muzyką w tle, konkursy plastyczne, warsztaty fotograficzne, rower produkujący energię elektryczną, zabawy w punkcie widokowym na 15 piętrze wieżowca, catering oraz premiera nowego łódzkiego muralu. Który z zespołów wystąpi  podczas „Węzła Energii” zdecydują łodzianie w głosowaniu. Do 4 marca br. na  facebook.com/punktinfoncl można wybrać  Revlovers, Normalsi lub Tune.

Zobacz także:

Łódź w budowie (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
rakk2013
Regionalna Akademia Kadr Kultury
Festiwal NOWE SMAKI w Monopolis
otwarta_wystawa_10
Otwarta Wystawa X
1 Komentarz
  • 7 października 2015 at 11:31

    Niezwykle fajny wpis, gorąco polecam. Mam nadzieję, że zainteresuje kogoś tak samo mocno jak mnie.

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*