Angelika-Markul_Galeria_Arsenal_Poznan_1To nie jest wystawa dla tych, którzy boją się ciemności. Sale pogrążone w mroku, klaustrofobiczny korytarz, niepokojące instalacje, przerażające rzeźby z wosku i futra. Sezon wystawienniczy Muzeum Sztuki w Łodzi rozpocznie mroczna, intensywnie oddziałująca na zmysły i emocje zwiedzających ekspozycja Wyzwolone siły. Angelika Markul i współczesny demonizm. Otwarcie wystawy 6 września o g. 18.

Najbliższa wystawa w Muzeum Sztuki w Łodzi, jest pomyślana w taki sposób, by wyjątkowo silnie działać na zmysły i wyobraźnię zwiedzających. Oglądaniu ekspozycji mogą towarzyszyć uczucia niepokoju, niepewności, a nawet lęku. Jej tematem są nieokiełznane, demoniczne siły, które działają na świat z potężną, często niszczycielką mocą. To sprawia, że z jednej strony przerażają, z drugiej fascynują. Stoją poza standardowo rozumianymi kategoriami dobra i zła i działają poza jakąkolwiek kontrolą człowieka. Czasami są to siły niewiadomego pochodzenia, czasem siły natury, innym razem zostają wyzwolone przez ludzkie błędy albo są skutkiem ubocznym działań człowieka. Angelika Markul, polska artystka mieszkająca w Paryżu, odnajduje ich działanie w skażonej strefie Czarnobyla, marsjańskim pejzażu jednego z najsuchszych miejsc na ziemi – pustyni Atacama w Chile, czy spustoszonej tsunami Fukushimie. Angelika Markul odwiedza takie miejsca i obserwuje skrajne sytuacje, z jakimi mierzy się przyroda.

Mroczny charakter wystawy podkreślać będzie prawie całkowite zaciemnienie przestrzeni ekspozycji: czarne ściany, podłogi i sufity większości sal, a także ciasny, ciemny korytarz. W większości przestrzeni jedynym źródłem światła będą projekcje filmowe lub świetlówki. W kontraście do tej wszechobecnej, wywołującej niepokój ciemności będzie sala, w której wszystkie przedmioty, instalacja oraz cała architektura będą porażająco białe. I to właśnie w tej przestrzeni zostanie pokazana po raz pierwszy praca artystki zatytułowana „Bambi w Czarnobylu”, wyróżniona nagrodą Prix SAM 2012. Jest to prestiżowa nagroda przyznawana we Francji od 2009 roku przez fundację SAM Art Projects. Jej nazwa pochodzi od nazwiska mecenasów sztuki Sandry i Amaury’ego Mulliez.

Kadr_z_filmu_Bambi_w_Czarnobylu_Angelika_Markul

Celem nagrody jest wyróżnienie i wspieranie artystów wizualnych mieszkających we Francji, których projekty dotyczą krajów rozwijających się. W skład jury przyznającego nagrodę wchodzi dziewięciu członków – wybitni kuratorzy, konserwatorzy, krytycy sztuki, m.in. przewodniczący Palais de Tokyo, Jean de Loisy. „Bambi w Czarnobylu” to materiał filmowy, którego akcja toczy się w opuszczonej strefie wokół Czarnobyla, w tak zwanej „Zonie”. Markul sfilmowała zastaną na miejscu przyrodę, która ze względu na katastrofę odrodziła się w sposób dziki, niekontrolowany przez człowieka. Tytuł projektu „Bambi w Czarnobylu” odnosi się do filmu rysunkowego „Bambi” (1942) Walta Disneya. Fragment ścieżki dźwiękowej disneyowskiego filmu zostaje wykorzystany jako motyw w muzyce towarzyszącej projekcji filmu. Jej autorem jest znany francuski kompozytor Franck Krawczyk.

Podkreśla ona nastrój filmowych obrazów opuszczonego, ale w niesamowity sposób pogodnego miejsca. Większość prac Angeliki Markul, które będzie można zobaczyć na wystawie, zaprezentowana zostanie po raz pierwszy. Wykonane przez artystkę obrazy, rzeźby, instalacje i filmy wideo zakomponowane zostaną w taki sposób, aby zwiedzenie wystawy stawało się przejmującym, zapadającym w pamięć doświadczeniem. Kuratorem projektu jest Jarosław Lubiak.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Maciej_Polak_projekt_pt._HAWAII_FLOW
Red Bull Curates: Canvas Cooler (foto)
wspolnota
Rozdzielona Wspólnota – The Inoperative Community
Helena Bohle-Szacka. Przenikanie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*