Piątek to tradycyjnie dzień wernisaży towarzyszących Międzynarodowemu Festiwalowi Komiksu i Gier w Łodzi.

O godz. 17 w Domu Literatury została otwarta wystawa prac uczestników konkursu na krótką formę komiksową związaną z postacią Adama Mickiewicza. Godzinę później w EC-1 otwarto dwie główne wystawy, których bohaterami są Andrzej Janicki i Zbigniew Kasprzak.

Andrzej Janicki. Uniwersum to retrospektywa prezentująca jednego z najdoskonalszych polskich twórców komiksowych w historii, który w latach 90. XX wieku został okrzyknięty (obok Przemka TRUSTA Truścińskiego) mistrzem komiksowej science-fiction, choć paradoksalnie w ostatnich latach był niemal niewidoczny. Kłopoty rodzinne i zdrowotne sprawiły, że ten, niegdyś nauczyciel całej generacji rysowników, stanął daleko obok głównej komiksowej sceny. I tam pozostał. Aż do przedwczesnej śmierci. Jednak to, co stworzył, na czym wychowało się pokolenie lat 90., zostało w sercach i pamięci tzw. średniego pokolenia.

Kas. Monografia to pierwsza tak szeroka monograficzna wystawa Zbigniewa Kasprzaka, znanego w komiksowym świecie jako Kas. Kasprzak to jeden z nielicznych polskich artystów, którzy przebili się do europejskiej czołówki (prace Kasa można oglądać m.in. na ekspozycji w Belgijskim Centrum Komiksu w Brukseli). Na wystawie udokumentowano drogę komiksową mistrza, również jako artystę wszechstronnego (plakat, malarstwo, exlibris, ilustracja, satyra etc.).

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
225 Aukcja Dzieł Sztuki
Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie w Muzeum Włókiennictwa
karpinskiposzukiwanybaner
Muzeum Miasta Łodzi poszukujemy prac Karpińskiego

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*