Wystawy online promujące literaturę dziecięcą

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do oglądania wystaw online, promujących literaturę dziecięcą:

 

Hu, hu, ha… Hu, hu, ha… Zima zła?

Dla jednych ulubiona pora roku, dla drugich najbardziej znienawidzona. Zdania na temat zimy są bardzo podzielone. Dlaczego? Zimno, mroźno, nieprzyjemnie… Całe krainy skute lodem, ogromne zaspy, śnieg skrzypiący pod butami i szczypiący w nos, krótki dzień, przy każdym podmuchu wiatru paraliżujący ziąb przebiegający po plecach… Z drugiej strony przykrywający świat biały puch połyskujący w słońcu, dziadek mróz rysujący skomplikowane wzory na szybach, rzucanie się śnieżkami, lepienie bałwana, jazda na sankach…

Również w bibliotece można znaleźć książki, gdzie bohaterowie zmagają lub cieszą się urokiem zimy, korzystają z zimowych sportów, lepią bałwany, rzucają się śnieżkami. Potrzebujecie inspiracji na te chłodne, mroźne dni?

Zapraszamy do obejrzenia wystawy http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2021-zima/

 

 

Uczucia i emocje – towarzysze naszego życia. Lecznicza moc lektur dla dzieci, młodzieży i rodziców

Czytanie łączy ludzi i pomaga: zrozumieć emocje i lęki, pokonać uprzedzenia, zmienić perspektywę patrzenia na innych ludzi, wzmocnić wiarę w siebie, lepiej rozumieć siebie i świat. Uczucia i emocje są częścią każdego z nas. Dzieci i młodzież dopiero je odkrywają a droga do ich zrozumienia nie jest prosta. Wspólne czytanie biblioterapeutycznych opowieści daje pretekst do rozmowy o wielkich i małych dziecięcych problemach a także buduje atmosferę bliskości
i bezpieczeństwa.

W prezentacji przedstawiamy książki dla młodszych i starszych czytelników mówiące
o odwadze, przyjaźni, radości, poczuciu własnej wartości, ale też o smutku strachu, wykluczeniu, paraliżującym wstydzie, ciężkiej chorobie, odrzuceniu, samotności i śmierci. Prezentowane książki mają różnorodną formę. Niektóre z nich to typowe poradniki adresowane do opiekunów i nauczycieli. Inne to poruszające liryczne opowieści, w których przesłanie nie jest wyrażone bezpośrednio i wprost. W pozostałych króluje dobry klimat bajek dla najmłodszych i nie brakuje budującego morału. Są też książki kolorowanki, które poprzez wykonanie rysunku pomogą małym czytelnikom uwierzyć w siebie oraz zwizualizować emocje i obawy.

Od zawsze bowiem wiadomo, że literatura rozbudza wyobraźnię, skłania do refleksji i umila spędzanie czasu. Siła biblioterapii polega na interakcji pomiędzy uczestnikiem zajęć
a dziełem literackim. Rozpoczynając przeglądanie wystawy warto sobie przypomnieć jeden z pięknych cytatów z książki, którą chyba zna każdy z nas czyli „Kubusia Puchatka”:

„Obiecaj, że zawsze będziesz o tym pamiętać: jesteś odważniejszy, niż sam w to wierzysz, jesteś silniejszy, niż ci wydaje i jesteś mądrzejszy, niż myślisz”

Zapraszamy bo obejrzenia wystawy http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2021-uczucia-emocje/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *