IMG_8667Od 10 października do 9 listopada w Galerii Re:Medium (Piotrkowska 113) można oglądać wystawę rzeźby Barbary Falender. Jej kuratorem jest Elżbieta Fuchs.

Na ekspozycję składają się rzeźby i instalacje oraz trzy filmy, które artystka opisuje następująco:

Rzeźbę Sarkofag dla rodziców poprzedziły fotograficzna sesja z modelami, rysunki i szkice do rzeźby. Starałam się uchwycić współobecność dwojga ludzi spowitych całunem w somnambulicznym stanie, na poły martwi i żywi. W kolejnych przybliżeniach do finalnego dzieła przeszłam drogę modelowania bryły razem z konstrukcją, co pozwoliło mi na uniesienie kamienia, wprowadzenie go w ruch i iluzję lekkości.

Film Manifesti – dokumentuje proces moich rozmyślań na temat tworzenia, eksponowania i promowania dzieła, które zamieniam w popiół.

Łoże Penelopy – Dość  długo plotłam drucianą strukturę wokół figur mężczyzny i kobiety. Doszłam do momentu desperacji i wrzuciłam moją pracę do ogniska. Zrobiłam to w środku nocy w obecności jednego przypadkowego świadka. W mojej pamięci utrwalił się niezwykły efekt wytopienia plastelinowych figur – nad ogniskiem uniósł się strzelisty słup ciemnego dymu, który był krótkotrwałym zmaterializowaniem energii włożonej w żmudny proces tworzenia tej pracy. W takich momentach odczuwa się brak kamery filmowej. Odtąd dalsza praca nad rzeźbą „Łoże Penelopy” została zapamiętana okiem kamery.

joomplu:61937

Barbara Falender – urodziła się w 1947 roku we Wrocławiu. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1966-1972. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 1972 roku w pracowni rzeźby Jerzego Jarnuszkiewicza.  Wykonuje prace w kamieniu, brązie, epoksydzie i porcelanie. Uprawia także rysunek oraz fotografię. Jej prace znajdują się w zbiorach m. in. Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Prototypy: Dom Mody Limanka. Nowa Kolekcja (foto)
IMG_1089
Bezformie w Szklarni (foto)
Galeria Czynna: 72 dpi w Saspolu (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*