Wystawa „Roman Polański. Aktor. Reżyser” w Berlinie

polanskiPo prezentacji wystawy  w Gdyni, towarzyszyła 34.edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych,  i Muzeum Kinematografii w  Łodzi ekspozycja  rozpoczyna  swoją zagraniczną podróż.

Już w lutym zostanie pokazana w Berlinie w Galerii Der Ort podczas 60. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego  Berlinale. Wernisaż odbędzie się 14 lutego o godz. 18 w Galerii Magdy Potorskiej ( Berliner Str. 165) . Udział  w wernisażu zapowiedział Volker  Schloendorf  oraz  ekipa filmu „The Ghost Writer”, który podczas festiwalu będzie miał swoja światowa premierę.

Dzięki współpracy z Instytutem Polskim w Duesseldorfie  od 26 lutego do 27 maja  br  wystawa będzie prezentowana w Muzeum Filmu w Duesseldorfie. Ekspozycja  została przygotowana w trzech wersjach językowych: polskiej, niemieckiej i angielskiej. Kolejnym miejscem prezentacji będzie Londyn. W związku z premierą najnowszego filmu Romana Polańskiego „The Ghost  Writer” w marcu Instytut Kultury Polskiej w Londynie  przygotował przegląd  filmów Romana Polańskiego do których muzykę napisał  światowej sławy kompozytor Krzysztof Komeda – Trzciński.

Wystawa przygotowana przez łódzkie muzeum będzie towarzyszyć   retrospektywie filmów Romana Polańskiego. Z uwagi na wielkość ekspozycji zostanie ona pokazana w dwóch miejscach: w  Riverside Studio i The Barbican   w ramach Kinoteki – tj. corocznego Festiwalu Polskich Filmów w Wielkiej Brytanii.

Dalsze prezentacje wystawy zaplanowano w Włoszech. W czasie wakacji wystawa wróci  na krótko  do Polski,   będzie można oglądać ją  w  Krakowie w Pałacu Sztuki.

Wystawie towarzyszy  obszerna publikacja  w której znalazły się m. in. wypowiedzi osób, które z Romanem Polańskim pracowały, u których Roman Polański pracował jako aktor. Z myślą o odbiorcach  zagranicznych  w  lutym 2010 roku ukazało się drugie wydanie publikacji w wersji niemiecko – angielskiej. Wystawa została dofinansowaniem ze środków Ministra Kultura i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w Warszawie.

Reżyser w liście  skierowanym do dyrektora muzeum Mieczysława Kuźmickiego  w  grudniu 2009r. napisał: – Nie przypuszczałem, że można zebrać na mój temat tyle materiałów, dokumentów o których istnieniu nawet nie wiedziałem.

/mat. prasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *