W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi od 24 października do 15 listopada 2022 r. prezentowana jest wystawa pt. „Ballady i romanse Adama Mickiewicza. 200 lat w kulturze”

Wystawa została zrealizowana w ramach projektu „Ballady i romanse słowem i obrazem malowane” dofinansowanego z rządowego programu „Ballady i romanse” ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Rok 2022 został ustanowiony Rokiem Polskiego Romantyzmu. Wystawa poświęcona jest 200-rocznicy pierwszego wydania tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza, który wyznacza początek polskiego romantyzmu. Jej celem jest ukazanie znaczenia manifestu romantyków w szerokim kontekście kulturowym, przypomnienie walorów literackich i ideowych poszczególnych ballad i romansów z jubileuszowego zbioru.

Ekspozycja obejmuje publikacje dotyczące życia i twórczości wielkiego polskiego poety, a także te które omawiają funkcjonowanie ballad i romansów w kulturze polskiej i obcej na przestrzeni 200 lat. Znajdą tu Państwo książki z zakresu krytyki literackiej, translatoryki, omówienia poszczególnych utworów w literaturze, sztuce, filmie i teatrze, a także prace nimi inspirowane. Wystawę uzupełniono bogatym materiałem ikonograficznym, a także ilustracjami autorstwa najwybitniejszych malarzy i grafików.

Wystawie towarzyszą prace wykonane przez uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi w ramach „Konkursu plastycznego na ilustrację dowolnej ballady Adama Mickiewicza”.

Patronat medialny: Radio Łódź, TVP3 Łódź, twoje-miasto.pl

Informację o wystawie przygotowała Aneta Powalska-Pietrzak z Działu Informacji Naukowej (42 6630333 / informacja@wbp.lodz.pl )

Wystawa towarzyszy koncertowi słowno-muzycznemu „Ballady i romanse oczami współczesnych”, który odbędzie się 25 października 2022 r. o godz. 17.00 w sali konferencyjnej WBP w Łodzi. Koncert będzie transmitowany online na portalu „Drzwi do kultury” https://drzwidokultury.pl/instytucja-wojewodzka-biblioteka-publiczna

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
125. urodziny Juliana Tuwima (foto+wideo)
IMG_0987
Forum Przyjaciół: Eleonora Karpuk (foto)
IMG_1038
Kawiarnia Literacka: Bogusław Bujała (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*