skolimowski5 marca o godz. 14 w Ośrodku Propagandy Sztuki rozpocznie się wernisaż wystawy Jerzy Skolimowski. Malarstwo. Ekspozycję będzie można oglądać do 4 kwietnia. Kuratorem jest prof. Tomasz Chojnacki.

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprezentuje wystawę malarstwa Jerzego Skolimowskiego – reżysera, scenarzysty, aktora filmowego, producenta, poety i malarza. Ekspozycja towarzyszy nadaniu artyście tytułu doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Artysta inspiruje się w swoich pracach malarskich m.in. kaligrafią japońską. Jego obrazy to zazwyczaj duże kompozycje w niemalże monochromatycznej tonacji. Na wielu płótnach pojawia się czerń i biel, na innych zaś bardzo intensywna kolorystyka. Zafascynowany śladem farby tworzy na płótnie pozornie przypadkowe kształty. Tak powstają spontaniczne, pełne ekspresji, abstrakcyjne zapisy malarskie.

Pierwszą wystawę indywidualną malarstwa Skolimowski miał w Turynie w Webber Gallery w 1996 roku. Ponadto prezentował swoje prace m.in. w Los Angeles, Miami, Toronto, Paryżu, Oslo, Berlinie, Bukareszcie, Belgradzie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi. W 2001 roku brał udział w Biennale Sztuki w Wenecji. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Sztuki Współczesnej w Salonikach.

Jerzy Skolimowski (ur. 1938, Łódź). Ukończył Wydział Etnografii na Uniwersytecie Warszawskim (dyplom 1959). Był autorem scenariusza do obrazu „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy. Sukces filmu i zachęta wielkiego reżysera sprawiły, że Skolimowski postanowił rozpocząć naukę w łódzkiej Szkole Filmowej. Tam też wspólnie z Romanem Polańskim napisali scenariusz do filmu „Nóż w wodzie”. W 1963 roku ukończył Wydział Reżyserii na łódzkiej uczelni. Rok później debiutował jako reżyser filmu „Rysopis”.

W 1969 wyjechał z Polski. Realizował filmy w Anglii, Włoszech i USA. Zdobył wiele nagród filmowych, w tym Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie za obraz „Le Depart”, nagrody na festiwalach w Cannes (m.in. za film „The Stout” – Nagroda Specjalna Jury w Cannes, za obraz „Moonlighting” – Nagroda za Najlepszy Scenariusz) i Wenecji (film „The Lightship” – Nagroda dla Najlepszego Reżysera). Do Polski wrócił po wielu latach realizując ekranizację „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. W 2008, po kilkunastu latach przerwy, zrealizował film fabularny „Cztery noce z Anną”, którym otworzył  „The Director’s Fortnight” na Festiwalu w Cannes. Film zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu w Tokio. Jego ostatni obraz „Essential Killing” z 2010 roku okazał się dużym sukcesem, zdobywając m.in. dwie nagrody na Festiwalu w Wenecji, w tym Grand Prix, nagrodę za najlepszy film na Festiwalu w Mar del Plata, nagrody za najlepszy film i dla najlepszego reżysera na Festiwalu Filmowym w Gdyni, jak i kilka nagród Polskiej Akademii Filmowej Złote Orły, a także biorąc udział w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Plus Camerimage 2010 w Bydgoszczy. Był też kilkakrotnie członkiem jury festiwali filmowych w Cannes (1987), San Sebastian (1998) oraz Wenecji (2000 i 2001). Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

Jako aktor pojawił się w filmach „Eastern Promises” i „Before Night Falls”, a jako poeta debiutował w 1957 roku wierszem „Moje rundy” drukowanym w „Nowej Kulturze”. Ma w swoim dorobku kilka tomików poezji (m.in. „Siekiera i niebo”, Warszawa 1959; „Gdzieś blisko siebie”, Warszawa 1958), a także sztuki teatralne. W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
foto2012
Fotofestiwal 2012 – informacje
Piękna i Bestia w Galerii Re:Medium
glowne_perfo_tex
„Moving Shapes” Piotra Pasiewicza (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*