Wystawa prac Jana Dąbrowskiego w Naszej Galerii (foto)

20151127_171211W piątkowy wieczór, 27 listopada ,w Naszej Galerii- ogólnopolskiej galerii twórców niepełnosprawnych miał miejsce wernisaż wystawy zatytułowanej „89×144” autorstwa  Jana Dąbrowskiego.  Kameralne miejsce przy ul. Piotrkowskie 17 zgromadziło licznie pasjonatów sztuki współczesnej. Każdy mógł podziwiać obrazy stworzone z niebywałą precyzją oraz dokładnością. Wśród prac znalazły się portrety, pejzaże, rysunki abstrakcyjne i inne.

Jan Dąbrowski to młody twórca, który jak sam mówi z  rysunkiem związany jest już  od czasów przedszkola. Autor wspomina, że jego przygoda ze sztuką zaczęła się wtedy, gdy z bratem pierwszy raz pomazali ścianę w sypialni rodziców. Jako młody chłopak- gimnazjalista- Jan Dąbrowski tworzył już portrety ze zdjęć. Po liceum i kursach rysowania, przyszedł czas na architekturę. Obecnie Jan Dąbrowski swoich sił próbuje w grafice komputerowej oraz projektowaniu użytkowym. Jak wyjaśnia autor, tytuł wystawy „89×144” nawiązuje do formatu, w jakim powstają obrazki.  Jest to format zbliżony do pocztówki. Do stworzenia takich prac twórca wykorzystuje najczęściej mazaki oraz cienkopisy.

Autora inspiruje malarstwo polskie przełomu XIX i XX wieku. Zachwycają go  prace takich twórców jak Jacek Malczewski czy Leon Wyczółkowski. Dla Jana Dąbrowskiego twórczość jest terapią, w której znajduje spokój, radość i satysfakcję. Jest to też swojego rodzaju odskocznia od problemów oraz rozrywka w najczystszej postaci. Twórca marzy o tym, aby jego twórczość niebawem przerodziła się w sposób na życie.

Kto nie zdążył na dzisiejszy wernisaż ma szansę na podziwianie wystawy aż do 17 grudnia. Dla przypomnienia dodam, że galeria otwarta jest codziennie od godziny 11:00 do 18:00.   A dla niecierpliwych, którzy już teraz chcieliby zapoznać się z całym dorobkiem artystycznym  Jana Dąbrowskiego odsyłam na jego bloga pod adresem: dabrowskijan.wordpress.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *