peoniaW mieniony weekend Łódzki Ogród Botaniczny, w budynku przy  ul. Retkińskiej 39/65 przygotował wystawę przepięknych piwonii.

 
Piwonia – z łac. Paeonia to bylina pochodząca z Azji a także południowej Europy oraz Ameryki Północnej. W Polsce jej kwitnienie przypada w maju i czerwcu. Wtedy to w przydomowych ogródkach niepozorne, małe pączki przeradzają się w niezliczoną ilość pachnących płatków skupionych kuliście na końcu cienkiej łodygi. Obok róż są to jedne z najpiękniejszych roślin ogrodowych, a co za tym idzie cieszą się popularnością wśród działkowiczów i hodowców.
 
Piwonia według mowy kwiatów, to znak mściwość, wstydu i nieśmiałości. Być może przyczyna tak niepochlebnej opinii jest fakt, iż w starożytności używano wywarów z kwiatu i korzenia piwonii przeciwko skurczom, spazmom, nadmiernej emocjonalności, częstoskurczowi serca, kokluszowi, epilepsji. W Chinach zaś przez stulecia symbolizowała honor, bogactwo, jak również życie wieczne, które czeka wyjątkowo cnotliwych. Obecnie piwonia należy do roślin trujących, lecz jej urodę i zapach niezmienni doceniają floryści oraz producenci pachnideł.

Na ekspozycji można było podziwiać bukiety i kompozycje przygotowane z tych aromatycznych kwiatów, a także zapoznać się z kilkudziesięcioma odmianami piwonii.

 
Wystawa piwonii Wystawa piwonii Wystawa piwonii
Wystawa piwonii Wystawa piwonii Wystawa piwonii
Wystawa piwonii Wystawa piwonii Wystawa piwonii
Wystawa piwonii
Zobacz także:
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
1_Spotkanie_Branzy_Slubnej_Lodz_2010-09-14_andels_hotel_2
1. Spotkanie Branży Ślubnej Łódź
IMG_8924_kopiuj
Obchody 112. rocznicy Rewolucji 1905 r. (foto)
20100714103107_lesk2016
Koniec marzeń o ŁESK 2016

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*