pielgrzym27 października otwarta zostanie w Łodzi unikatowa i największa na świecie wystawa fotografii Jana Pawła II. Przez trzy miesiące, do 20 stycznia 2014 r., w łódzkiej Wytwórni będzie można obejrzeć tę jedyną w swoim rodzaju kolekcję zdjęć składającą się z ponad 300, w zdecydowanej większości nie publikowanych jeszcze fotografii Papieża Polaka.

Zdjęcia wchodzące w skład ekspozycji pochodzą z milionowych zbiorów Servizio Fotografico de L’Osservatore Romano i stanowią świadectwo niezwykłego Pontyfikatu Jana Pawła II. Przedstawiają Papieża w różnych aspektach: jako niekwestionowany autorytet moralny, głoszący uniwersalne wartości wszystkim ludziom bez względu na światopogląd, wyznanie czy rasę, jako polityka, który dzięki poświęceniu, pokorze i miłości wywarł wielki wpływ na kształt dzisiejszego świata, jako człowieka, który doświadczając trudu i samotności oddaje swoje życie innym.

Wystawa ze względu na olbrzymi zakres tematyczny została podzielona na dwadzieścia jeden części. Ekspozycja jest niezwykłą dokumentalną podróżą poprzez poszczególne etapy Pontyfikatu i działalności Jana Pawła II. Fotografie przedstawiają wybór Karola Wojtyły na Tron Piotrowy, Jego liczne pielgrzymki do najodleglejszych zakątków świata, spotkania z wiernymi, ale także wyznawcami innych religii, dziećmi, młodzieżą, przywódcami narodów.

Szczególnym działem jest cykl fotografii poświęcony pielgrzymkom Papieża do ojczyzny, jak również dział ekspozycji ukazujący Ojca Świętego w wymiarze czysto ludzkim, człowieka bezgranicznie kochającego ludzi i całkowicie im oddanego, a przy tym do końca zawierzającego Bogu. Na wystawie będzie można obejrzeć zdjęcia z wędrówek Jan Pawła II po górach, wzruszające relacje ze spotkania z dziećmi, czy też utrwalone chwile refleksji i zadumy w samotności. Ujrzymy Papieża, razem z Matką Teresą wśród cierpiących w Kalkucie, razem z ofiarami wojny w Sarajewie, modlącego się przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie. Reportaż odzwierciedla ideę i misję Ojca Świętego w odniesieniu do ogromnej liczby problemów, osób i kultur, od wielkiej miłości do ludzi, poczucia wspólnoty duchowej po współodczuwanie cierpienia i śmierci. Niezwykle poruszające są dwa ostatnie działy, które uzupełnione zostały zdjęciami z pogrzebu Papieża oraz fotografie pokazujące pogrążony w smutku i żałobie świat po odejściu Jana Pawła II.

– Naszym zamysłem jest zorganizowanie wystawy godnej Wielkiego Polaka, by ponadczasowe przesłanie miłości i prawdy było nadal aktualne, niezależnie od wyznania, światopoglądu, sympatii politycznych czy wieku. Ekspozycja pozwoli powrócić myślami do postaci Papieża-Polaka, już za życia zwanego Wielkim. – powiedziała Elżbieta Barska, przedstawiciel organizatora wystawy. Wraz z Kuratorium Oświaty pod patronatem Wojewody Łódzkiego pani Jolanty Chełmińskiej zostanie zorganizowany konkurs plastyczny „Jan Paweł II – papież wszystkich ludzi” skierowany do dzieci i młodzieży z blisko 2 tysięcy szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu całego województwa łódzkiego. Rozstrzygnięcie konkursu, kierowanego do ok. ćwierć miliona młodych ludzi będzie jednym tylko z wydarzeń towarzyszących wystawie.

Godziny otwarcia wystawy:
poniedziałek-piątek – 9.00–18.00
sobota/niedziela – 10.00–18.00
dni świąteczne – 10.00–18.00

Ostatnie wejście na 1h przed zamknięciem ekspozycji. Kasy czynne do godz. 17.00. Bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy 6 zł. Album wystawy 20 zł.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Konkurs wiedzy o Łodzi dla młodzieży szkolnej „Moja fotogeniczna Łódź”
Filthy_Luker_instalacja_artystyczna
Przecieki Sztuki w Łodzi
Akademickie Centrum Designu na Księżym Młynie (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*