Wystawa Pielęgnuj w sobie obrazy wolności. Grafika ukraińska z kolekcji Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi

Jesteśmy świadkami niewyobrażalnego barbarzyństwa dokonywanego przez wojska rosyjskie w Ukrainie. Oprócz żołnierzy, giną tam liczni cywile, w tym dzieci. Wśród tych, którzy stanęli w obronie swojej ojczyzny, są ludzie różnych profesji, także artyści.

W imprezach organizowanych przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi nie raz uczestniczyli twórcy ukraińscy. Warto wspomnieć chociażby o kolejnych odsłonach wystawy Łemkowskie Jeruzalem, organizowanej przez Zjednoczenie Łemków w Polsce, a prezentowanej w przestrzeniach wystawienniczych naszej galerii.

Od wielu lat podczas Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź mocno zaznaczają swoją obecność ukraińscy graficy. W latach 1991-2020 do prezentacji konkursowych zostało zakwalifikowanych 46 artystów z Ukrainy. Dwóch z nich nagrodzono Honorowym Medalem Triennale. Byli to: w 1999 roku ‒ Walerij Demianiszyn, a w 2014 ‒ Jarosław Kaczmar.

Grafika ukraińska zawsze prezentowała wysoki poziom. Prace odznaczały się znakomitym warsztatem, ciekawymi rozwiązaniami formalnymi. Sztuka ta zadziwiała rozpiętością tematyczną i umiejętnością godzenia tradycji z wpływami różnych nurtów sztuki współczesnej.

Wystawa w Galerii Chimera potwierdza rozległość poszukiwań artystów. Stanowi panoramę stylów, poetyk, kierunków i orientacji twórczych. Ukraińscy graficy poruszają w swych pracach różne problemy, sięgając przy tym po odmienne sposoby obrazowania, od przedstawiających, często naznaczonych symbolem i metaforą, po takie, w których twórcy zwracają się ku środkom abstrakcyjnym.

W pracach prezentowanych podczas kolejnych edycji łódzkiego Triennale artyści z Ukrainy snuli ogólną refleksję nad światem, nad sztuką, mówili o poezji codziennego życia, ale akcentowali też obsesje i lęki współczesnego człowieka. W niektórych grafikach ‒ widzimy to dzisiaj wyraźnie ‒ antycypowali dzisiejsze poczucie chaosu i tragedii.

Podczas wystawy w Galerii Chimera przedstawiamy wybrane prace 42 twórców. Ekspozycja gwarantuje bogactwo przeżyć, zarówno duchowych, pogłębionych przez refleksję nad obecnym losem Ukrainy, jak i estetycznych. Niech ta wystawa będzie skromnym wyrazem łączności z walczącymi o swoją niezawisłość Ukraińcami, świadectwem poparcia dla ich demokratycznych dążeń i potwierdzeniem bliskości ze zwykłymi ludźmi, którzy przeżywają tragedię wojny.

 

Dariusz Leśnikowski, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi

Czekamy na Was w Galerii Chimera, przy ulicy Wólczańskiej 31. Zapraszamy także najmłodszych, którzy znajdą u nas kącik do zabawy i działań plastycznych. W czasie zwiedzania będzie można zrobić sobie przerwę na ciepłą herbatę lub kawę.

 

Wstęp na wystawę jest bezpłatny, ale by wspomóc ukraińską społeczność, zachęcamy do wpłacania dowolnych kwot bezpośrednio na konta Zjednoczenia Łemków w Gorlicach lub Fundacji „Równe Szanse” w Łodzi, organizujących pomoc dla Ukrainy.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące tych organizacji pozarządowych znajdziecie Państwo w osobnej ulotce dostępnej bezpośrednio w Galerii lub na jej stronie internetowej i Facebooku.

 

Wystawę przygotował zespół Galerii: Dariusz Leśnikowski, Małgorzata Dzięgielewska, Beata Świerkowska-Jóźwiak, Ewa Grzelak, Bogusław Janowski, Marek Prus, Grzegorz Krajewski, Tomasz Prus.

 

Wystawa Pielęgnuj w sobie obrazy wolności. Grafika ukraińska z kolekcji Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi

Galeria Chimera, ul. Wólczańska 31, Łódź

18 marca – 16 kwietnia 2022

otwarcie wystawy: 18 marca 2022, godz. 17.00 oraz live-stream na Facebooku Galerii

 

Szanowni Państwo,

wiele instytucji prowadzi szeroką pomoc dla obywateli Ukrainy, zarówno tych, którzy nadal przebywają w swojej ojczyźnie, jak i tych, którzy zmuszeni zostali do jej opuszczenia. Sami angażując się w tę pomoc, apelujemy o dalsze wsparcie dla takich inicjatyw.

 

Od kilku lat współpracujemy ze Zjednoczeniem Łemków z siedzibą w Gorlicach. Zjednoczenie Łemków uruchomiło długofalową bezpośrednią pomoc dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. W związku z tym organizują zbiórkę pieniędzy na żywność, środki higieniczne czy wsparcie uchodźców. 

 

Natalia Hładyk, koordynatorka i uczestniczka kolejnych edycji „Łemkowskiego Jeruzalem”, którego artystyczne efekty prezentowaliśmy już kilkukrotnie w naszej Galerii, jest w stałym kontakcie z ukraińskimi uczestnikami projektu. Koordynuje realizację innych najpilniejszych potrzeb, o jakich nieśmiało wspominają w telefonicznych rozmowach ukraińscy artyści, dotyczących zakupu kamizelek kuloodpornych, kasków budowlanych, środków opatrunkowych i lekarstw.

 

Zjednoczenie Łemków Zarząd Główny

  1. Jagiełły 2, 38-300 Gorlice

tel./faks: +48 18 353 29 06

lemkounion@poczta.onet.pl

www.lemkounion.pl

NIP 738-14-34-198

Nr konta: 09 1240 5110 1111 0011 1189 0340

Z dopiskiem: POMOC DLA UKRAINY

 

W Łodzi wiele instytucji prowadzi również akcje pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Jedną z nich jest, działająca już od 19 lat, Fundacja „Równe Szanse”, która prowadzi programy edukacyjne, aktywizacyjne, pomocowe i działania reintegracji społecznej. Zajmuje się szczególnie osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym.

Fundacja „Równe Szanse” oferuje pomoc rodzinom z Ukrainy, które przebywają w Łodzi i okolicy. Zdobywa dla nich żywność, odzież, środki czystości, przedmioty użytku domowego, meble itp. Dysponuje też specjalistycznym poradnictwem (pedagog, terapeuta) oraz ma możliwość prowadzenia zajęć dla dzieci. W Fundacji działają wolontariusze z Ukrainy, którzy znają język polski i ukraiński.

Paczki żywnościowe dla nowo zgłaszających się osób z Ukrainy wydawane są od godz. 12.00 do 14.00 w dni robocze.

 

Fundacja „Równe Szanse”

93-005 Łódź, ul. Wólczańska 225

tel. + 48 606 913 323

fundacjarowneszanse@gmail.com

NIP 728-24-65-296; REGON 473089166; KRS 0000135427

Nr konta: Bank Pekao S.A. 22 1240 3073 1111 0010 0988 0444

Z dopiskiem: darowizna na cele statutowe fundacji – UKRAINA

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *