Wystawa „Muzyczny Portret Ferenca Liszta”

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza na wystawę Muzyczny Portret Ferenca Liszta.

Wystawa Muzyczny Portret Ferenca Liszta skupiona jest wokół artystycznej spuścizny węgierskiego kompozytora i pianisty epoki romantyzmu w muzyce. Zbiory prezentowane na wystawie to głównie wydawnictwa nutowe, książki, płyty gramofonowe oraz płyty CD pochodzące z kolekcji Działu Zbiorów Audiowizualnych. Ekspozycja obejmuje wybrane dzieła kompozytora: symfonie, poematy symfoniczne, harmonie poetyckie i religijne, oratoria, etiudy transcendentalne, utwory fortepianowe. Najstarsze zaprezentowane na wystawie wydawnictwa   o życiu i twórczości Liszta pochodzą z końca XIX wieku. Ekspozycję wzbogacają „Lisztowskie polonica muzyczne”, wśród których znajdziemy m.in. utwory oparte na motywach dzieł Fryderyka Chopina oraz takie, w których wyraźnie słyszalne są elementy kultury polskiej m. in. oratorium Legenda o św. Stanisławie. Ciekawym elementem wystawy jest również biografia Fryderyka Chopina napisana przez Ferenca Liszta. Liszt pisał utwory, o tematyce związanej z Polską, kompozycje w rytmie tańców polskich oraz oparte na motywach zapożyczonych z dzieł polskich twórców lub będące transkrypcjami muzyki polskiej.

Poniższy cytat ukazuje znaczenie Ferenca Liszta i jego twórczości dla Polski i świata. Pochodzi on z czasopisma „Bluszcz : pismo tygodniowe ilustrowane dla kobiet” 1886 r., nr 35, s. 1.

„Po Napoleonie I żaden może mentor z tak olśniewającym błyskiem nie przebiegł po firmamencie Europy jak zmarły świeżo Franciszek Liszt. Imię tego nieporównywanego wirtuoza, którego cudotwórcze palce grały, już nie na instrumencie, lecz wprost na sercach i uczuciach słuchaczy, grzmiało niegdyś po wszystkich zakątkach naszego kontynentu, budząc wszędzie uwielbienie i zapał nieopisany. Śród ulewy kwiatów i uraganu oklasków przebiegał ten czarodziej fortepianu z kraju do kraju, a wszędzie fenomenalną grą swoją zadziwiał, wstrząsał, zachwycał, porywał i unosił tłumy całe.”

Wystawę przygotowaną przez Dział Zbiorów Audiowizualnych mogą Państwo oglądać w dniach 19.01-16.02.2022 roku w holu wystawowym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (ul. Gdańska 100/102, gmach A parter).

Serdecznie zapraszamy!

Informację o wystawie przygotowała Aleksandra Sołtysiak z Działu Zbiorów Audiowizualnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *