IMG_9375Od 11 lutego do 20 marca w przestrzeni Galerii Hotelu Grand (Piotrkowska 72) można oglądać wystawę malarstwa Izabeli Stronias. Patronem medialnym jest Plaster Łódzki.

Izabela Stronias. Ukończyła –  Studia doktoranckie na ASP w Krakowie, Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 2015 roku uzyskała stopień doktora sztuk pięknych, na ASP w Krakowie, na Wydziale Malarstwa. Artystka zajmuje się projektowaniem scenografii i kostiumów dla teatru i filmu. Chociaż malarstwo jest znacząco obecne w jej projektach scenicznych i filmowych swoje obrazy i rysunki wystawia sporadycznie. Prezentowana wystawa ukazuje prace malarskie z lat 2012-2014. Autorka dedykuje ją swoim przyjaciołom tym, których wymienia z nazwiska i tym, których nazwać nie potrafi, ukrytym głęboko w podświadomości.

Dorota Kiermasz: Czy scenograf powinien być dobrym malarzem?

Izabela Stronias: Łączenie tych dwóch rodzajów sztuk pięknych jest bardzo pomocne. Myślę, że więcej zyskuje scenografia. Nie przez przypadek na krakowskiej ASP Scenografia jest na Wydziale Malarstwa.

Dorota Kiermasz: Jesteś artystką urodzoną w Łodzi, tu są twoje korzenie, ukończyłaś Liceum Plastyczne i ASP w tym mieście. Dziedziczysz ze szkoły łódzkiego malarstwa i zupełnie innej krakowskiej. Czy twoje malarstwo jest próbą połączenia tych dwóch tradycji malarskich?

Izabela Stronias: To bardzo interesujące spostrzeżenie. Studiując w Krakowie publikowałam prace dotyczące matematyki i sztuki, temat jakby łódzki. Czuję w podtekście pytanie o logikę i intuicję… Do projektowania scenografii i kostiumów sama intuicja nie wystarcza, trzeba używać logicznego myślenia, bo coś mogłoby się na przykład zawalić. Moje malarstwo jest natomiast całkowicie intuicyjne. Intuicja pełni w nim rolę odkrywczą, wartościującą i twórczą. Wszystko co robię wynika z podświadomości. Malarstwo jest dla mnie rodzajem idealnej asany wykonywanej w maksymalnej koncentracji.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
4listopada_010
Janusz Antoszczyk – malarstwo (foto)
IMG_7999
Obraz+Tekst=Sztuka: Fajne Chłopaki (foto)
IMG_9316
Słyszenie w Muzeum Miasta Łodzi (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*