_MG_7903Łódzkie Centrum Komiksu ruszyło z cyklem wystaw prezentujących dokonania twórców komiksu. Projekt otworzył w ostatnią sobotę wernisaż wystawy prac Kajetana Wykurza. Ekspozycję można oglądać do 10 maja br.

Nie bez przyczyny mówi się, że Łódź jest polską stolicą komiksu – spotkania z rysownikami i scenarzystami, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, a od roku prężnie działające Łódzkie Centrum Komiksu. Dzięki temu artyści, którym bliskie są formy komiksowe, mogą promować swoją twórczość.

Jak zapowiedział Adam Radoń, pomysłodawca ŁCK i dyrektor MFKiG, co miesiąc przy Piotrkowskiej 28 prezentowane będą prace łódzkich artystów w ramach nowego projektu centrum. W sobotę, 12 kwietnia, otworzył go wernisaż wystawy prezentującej dotychczasowy dorobek Kajetana Wykurza.

– Frekwencja bardzo miło mnie zaskoczyła. Przyszło naprawdę dużo osób. Cieszy mnie to tym bardziej, że wystawy są raczej kojarzone z tzw. sztuką wyższą, do której mało kto zalicza komiks – mówił autor ekspozycji.

Na kilku tablicach znalazły się plansze komiksów, które powstały w ciągu ostatnich siedmiu lat, a wśród nich : „Fotoalbum” (2008, II miejsce w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier), „Wstecz” (2010), „Problem” (2010), „Człowiek bez Szyi – Włókna Grozy” (2011), „Ostatni Eksperyment Doktora Frankensteina” (2011), „Zobaczyć Króla” (2012), „Traf” (2013, wyróżnienie w konkursie MFKiG) i „Portal – Krew i Mgła” (2014).

joomplu:70837 
– Wernisaż jest dla mnie formą promocji w środowisku nie tylko związanym z komiksem, ale takim, które interesuje się sztuką w jej szerokim znaczeniu – zaznacza Kajetan Wykurz. Komiksiarz z dziesięcioletnim stażem uważa, że Łódzkie Centrum Kultury ma ogromny potencjał: – Zapowiadają się tu ciekawe imprezy, wystawy. Dla artystów to szansa promocji. To pierwsze takie centrum na skalę ogólnopolską. Mam nadzieję na dalszą współpracę z ŁCK.

Rysownik, ilustrator planuje zorganizować spotkanie poświęcone jego najnowszemu komiksowi „Portal” według scenariusza Maćka Andrysiaka. – „Portal” to z założenia trzytomowa historia z gatunku urban fantazy. Bohaterem pierwszego albumu jest strażnik portalu o imieniu Krew, który przedostaje się do naszego świata w poszukiwaniu zbiegów z krainy Ulthar. Mam nadzieję, że komiks będzie lekturą łatwą, lekką i przyjemną, ale dla wymagającego czytelnika – zdradza. Premiera komiksu planowana jest na październik tego roku.

Więcej o artyście:
kaj-man.blogspot.com
facebook.com/KajmanArts

Zobacz także:

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier 2013 – dzień 3 (foto)

XXIV Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier 2013 – dzień 2 (foto)

Cosplay podczas XXIV MFKiG (foto)

XXIV Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier 2013 – dzień 1 (foto)

XXIV MFKiG: Kopernik. Komiks i okolice (foto)

XXIV MFKiG: Paweł Piechnik – Droga samuraja jest prosta (foto)

Krzysztof Ostrowski – Komiksy (foto)

XXIII MFKiG: Śledziu, Sandoval, Azzarello (foto+wideo)

XXIII MFKiG: Gala FInałowa (foto+wideo)

XXIII MFKiG: John McCrea i Dave McKean (foto+wideo)

XXIII MFKiG: 5 października – piątek (foto)

XXIII MFKiG: 4 października – czwartek (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
glowne5
Jolanta Johnsson. Człowiek w przestrzeni, przestrzeń w człowieku (foto)
10072012_118
Letnie impresje w Śródmiejskim Forum Kultury (foto)
IMG_0595
Jerzy Skolimowski w Łodzi (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*