wypelnicpustkePowstał obraz zmysłowy, delikatny oraz wysokiej klasy, pomimo że traktuje o niezwykle namiętnych emocjach oraz kontrowersyjnej kulturze chasydów. Owa surowość obyczajów została w przemyślany oraz ładny sposób połączona z kobiecym światem, będącym w tej społeczności brutalnie spychany na boczny tor, a charakteryzujący się intensywnością uczuć, przenikliwością emocji i podejmowaniem życiowych, trudnych decyzji. W swoim debiucie filmowym dokonała tego Rama Burshtein, tworząc wartościowy izraelski obraz Wypełnić pustkę.

Przed jakimi wyzwaniami stoi główna bohaterka — osiemnastoletnia Shira (Hadas Yaron), by wypełnić, wyleczyć z bólu oraz rozpaczy rodzinną pustkę, którą spowodowała nagła śmierć przy porodzie jej starszej siostry? Czy ta młoda dziewczyna mogła zdawać sobie sprawę w jakiej sytuacji zostanie postawiona po to, by rodzina nie została rozdzielona i mogła żyć w wspólnym szczęściu? Z pewnością śmierć bliskiej osoby, jaką dla Shiry była jej siostra, która zostawiła po sobie nowonarodzonego synka oraz owdowiałego męża, stanie się momentem przełomowym w jej młodym życiu. Oto stanie przed wyborem, na którego szali zostanie postawiona prawdziwa i wymarzona miłość nastolatki oraz małżeństwo z Yochay’em (Yiftach Klein) — wdowcem po siostrze Shiry — będące ogólnym dobrem dla jej rodziny, która nie zostanie rozdzielona (Yochay rozważa wyjazd z synkiem oraz małżeństwo z kobietą mieszkającą w Belgii).

Wbrew ogólnym pozorom w świecie przedstawionym przez Burshtein kobieta posiada swoją wolę, prawo do własnego zdania oraz racji swoich emocji. Ortodoksyjna rzeczywistość, niebędąca przyjazna kobietom, których aranżowane małżeństwa są czystym biznesem oraz handlem, w filmie Wypełnić pustkę staje się zupełnie inna, ponieważ jest ona przychylna wyborom kobiety. Jednak realia te z pewnością nie biorą odpowiedzialności za to, czy świadomie oraz bez żadnych nacisków podjęta decyzja w istocie wpłynie na szczęście oraz spełnienie.

Shira nie jest zmuszana przez rodzinę do wyjścia za mąż za Yochay’a, nie jest piętnowana za odrzucenie jego propozycji małżeństwa. W filmie tym do głosu dochodzą Shiry uczucia, które grają główną rolę. Nie są to łatwe emocje, ponieważ stoją na granicy prawdziwości a fałszu, z którym w tym wypadku związany jest obowiązek, przyzwoitość, lepsze zło. Jedynie do niej należy decyzja o jej dalszym życiu. Czy będzie one szczęśliwe oraz zgodne z jej przekonaniami? Czy Shira będzie miała na względzie swoje dobro, czy dobro rodziny? Kogo tym samym uszczęśliwi? Pomimo, że w świecie tego filmu Shira ma prawo do wolnego wyboru, nie jest to prawo łatwe oraz dające w pełni swobodę. Jednak młodzieńczy wybór będzie wielkim krokiem ku dorosłości. Tylko czy szczęśliwej…?

Kino_CHARLIE_logo_kina

Seans obejrzany, dzięki uprzejmości Kina Charlie. Polecamy i zapraszamy!

Więcej recenzji na Plastrze Łódzkim!

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
anomalia
Anomalia – recenzja
praktykant
Praktykant – recenzja
safari3d
Safari 3D – recenzja
1 Komentarz
  • 23 lipca 2013 at 12:47

    wiele slyszalam o tym filmie, a i recenzja spowodowala, ze obejrzec musze koniecznie. pozdrawiam

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*