Wyniki 12. Edycji Łódzkiego Funduszu Filmowego

Znane są już wyniki tegorocznej edycji Łódzkiego Funduszu Filmowego. W tym roku kwota 1 400 000 zł brutto zostanie podzielona pomiędzy 9 filmów, które częściowo lub w całości powstaną na terenie Łodzi i województwa łódzkiego.

Spośród 29 zgłoszonych projektów komisja Łódzkiego Funduszu Filmowego wybrała te filmy, które otrzymały najwyższą liczbę punktów w wyniku oceny 3 kryteriów: walorów artystycznych, przygotowania produkcji od strony ekonomiczno-realizacyjnej oraz efektu regionalnego i promocyjnego dla Łodzi i województwa łódzkiego.

W ocenie artystycznej projektów uczestniczyli następujący eksperci: Joanna Jasińska-Koronkiewicz i Zbigniew Kotecki (filmy animowane), Andrzej Sapija i Katarzyna Mąka-Malatyńska (filmy dokumentalne), Michał Oleszczyk, Joanna Łapińska, Anna Kazejak oraz Piotr Mikucki (filmy fabularne).

W wyniku oceny walorów artystycznych 60% najlepiej ocenionych projektów w każdej z kategorii zostało zakwalifikowanych do udziału w kolejnych etapach oceny. Projekty te pod kątem realizacyjno-ekonomicznym oceniali: Ewa Sobolewska (animacje), Mirosław Dembiński (filmy dokumentalne) i Dorota Hawliczek (filmy fabularne)

Efekt regionalny i promocyjny został poddany ocenie przez komisję Łódzkiego Funduszu Filmowego składającą się z przedstawicieli Łódź Film Commission, Narodowego Centrum Kultury Filmowej, Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego.

Wśród 9 najlepiej ocenionych i wskazanych do dofinansowania tytułów znalazły się 4 filmy animowane, 2 dokumentalne i 3 fabularne. Po przeprowadzeniu negocjacji i zawarciu umów z producentami EC1 Łódź – Miasto Kultury zostanie koproducentem i przekaże na produkcję filmów kwoty, w następującej wysokości:

Filmy animowane
Most, reż. Izumi Yoshida
Producent: Likaon Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny w wysokości 155 800 zł netto
Krótkometrażowa animacja lalkowa przedstawiająca mało znany epizod z historii Polski i Japonii. Jest to widziana oczyma 10-letniego chłopca historia ocalenia przez japoński Czerwony Krzyż sierot po polskich zesłańcach syberyjskich. W “Kraju Kwitnącej Wiśni” Janek, główny bohater, z pomocą japońskiej dziewczynki Haru poznaje piękny, ciepły i kolorowy nowy świat, uczy się nowej kultury i tego jak być dzieckiem.

Zapomniana książka, reż. Agata Gorządek
Producent: Likaon Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny w wysokości 155 000 zł netto
Oparta na motywach książki “Of unwanted thing and people” czeskiego autora Arnosta Goldflama animacja lalkowa w wysublimowany sposób mówiąca o tym jak radzić sobie ze stratą najbliższej osoby. Toniemu pomaga w tym tajemnicza książką, którą wspólnie z ojcem znajdują w “Archiwum” – miejscu składowania niepotrzebnych już ludziom książek. Gdy odnawiają ją okazuje się, że książka każdemu kto ją czyta ma do opowiedzenia nieco inną historię.

Było sobie morze, reż. Joanna Kożuch
Polski producent: Anima-Pol Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny w wysokości 80 000 zł netto
Animowany film dokumentalny o tragedii Jeziora Aralskiego, które w latach 60-tych XX wieku było czwartym pod względem wielkości jeziorem na świecie. Obecnie jego południowa część jest niemal zupełnie wyschnięta, w wyniku rabunkowej polityki gospodarczej władz radzieckich. W filmie odwiedzamy mieszkańców miasta Mujnak – niegdyś najważniejszego portu w regionie, dziś oddalonego od linii brzegowej o dziesiątki kilometrów.

Kapral Wojtek, reż. Iain Gardner
Polski producent: Filmograf Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny w wysokości 70 000 zł netto
Będący brytyjko-polską koprodukcją film animowany prezentujący niezwykłą, ale prawdziwą historię niedźwiadka Wojtka, który został przygarnięty przez żołnierzy II Korpusu Armii generała Andersa stacjonujących na Bliskim Wschodzie. Miś stał się maskotką polskich żołnierzy i przeszedł z nimi cały szlak bojowy z Iranu, przez Irak, Syrię, Afrykę Północną i Włochy aż do Wielkiej Brytanii. Legenda głosi, że w czasie walk o Monte Cassino Wojtek pomagał nosić skrzynie z amunicją, dzięki czemu symbolem 22 Kampanii stał się właśnie niedźwiedź z pociskiem w łapach.

Filmy dokumentalne
@miriamfrompoland, reż. Piotr Szczepański
Producent: Anagram Film
Wkład koprodukcyjny w wysokości 110 000 zł netto
Miriam Synger wraz z grupą znajomych prowadzi kanał internetowy Szalom.tv, który jest poświęcony kulturze żydowskiej w Łodzi i w Polsce. Ich praca polega między innymi na zbieraniu świadectw osób pochodzenia żydowskiego, które odnalazły swoje korzenie. Roczna obserwacja tych działań będzie pretekstem dla opowiedzenia o różnorodności kulturowej w Łodzi w czasach pogłębiających się podziałów.

Granica, reż. Michał Kawecki
Producent: Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Wkład koprodukcyjny w wysokości 18 500 zł netto
Historia rodzeństwa, które w dorosłym życiu oddaliło się od siebie i wybrało dwie skrajne drogi. Ona odsiedziała wyrok za morderstwo policjanta, on jest profesorem uniwersytetu specjalizującym się w dziedzinie resocjalizacji. Film prowokuje próbę spotkania po latach i stawienia czoła lękom, oczekiwaniom oraz ich własnym granicom.

Filmy fabularne
Sweat, reż. Magnus von Horn
Producent: Lava Films Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny w wysokości 350 000 zł netto
Sweat to drugi pełnometrażowy film Magnusa von Horna, docenionego za debiutanckiego Intruza. To historia kilku dni z życia celebrytki, popularnej motywatorki fitness Sylwii Zając, która po bardzo osobistym wyznaniu opublikowanym w mediach społecznościowych zaczyna być prześladowana przez stalkera. Mierząc się z tą sytuacją Sylwia zmierzyć musi się także z samą sobą i stylem życia jaki wybrała.

Geniusze, reż. Thorsten Klein
Producent polski: Shipsboy Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny w wysokości 150 000 zł netto
Geniusze to międzynarodowa koprodukcja, będąca pełnometrażową adaptacją biografii Stanisława Ulama, wybitnego polskiego matematyka, pochodzącego ze słynnej “szkoły lwowskiej”. Ulam, uciekając przed II wojną światową trafił do Stanów Zjednoczonych, gdzie współuczestniczył w pracach nad bombą wodorową i przyczynił się do powstania pierwszych komputerów. Jego charyzmatyczny styl bycia i czarująca osobowość szybko zapewniły mu łatkę bawidamka i bon-vivanta. Jednak pod lekką powierzchownością Ulam skrywał swoje prawdziwe, mroczne emocje.

Przysięga Ireny, reż. Jan Komasa
Producent polski: K&K Selekt Sp. z o.o.
Wkład koprodukcyjny w wysokości 49 000 zł netto (w przypadku pozyskania dodatkowych środków wkład koprodukcyjny EC1 Łódź może być zwiększony do kwoty 230 000 zł)
Amerykańsko-polska koprodukcja, oparta na faktach historia Polki uhonorowanej tytułem “Sprawiedliwej wśród narodów świata”. Irena Gut Opdyke, pracując jako służąca oficera Wehrmachtu jednocześnie ukrywa w jego willi kilkunastu Żydów. Gdy ten fakt wychodzi na jaw kobieta staje przed dramatycznym wyborem: może dalej ukrywać w domu Żydów pod warunkiem, że zostanie kochanką swojego pracodawcy, narażając się jednocześnie na zarzut kolaboracji z niemieckim okupantem.

Łódzki Fundusz Filmowy jest najstarszym i jednym z największych regionalnych funduszy filmowych w Polsce. Fundusz wspiera produkcję filmów, które są związane – tematycznie lub produkcyjnie – z Łodzią i regionem łódzkim. Od początku swojego istnienia Fundusz dofinansował 78 filmów na łączną kwotę ponad 9 milionów złotych. Do filmów współfinansowanych w ramach Funduszu należą: nagrodzona Oscarem Ida w reżyserii Pawła Pawlikowskiego oraz jego trzykrotnie nominowana do Oscara Zimna wojna, nominowane do Oscara W ciemności Agnieszki Holland czy ostatni film Andrzeja Wajdy pt. Powidoki. Środki, którymi dysponuje Łódzki Fundusz Filmowy pochodzą z budżetu Miasta Łodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy