wykopmyW poniedziałek, 21 marca w kinie Polonia zorganizowano wernisaż wystawy dotyczącej rasizmu w polskiej piłce nożnej.

  
Na plakatach kampanii „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” widnieją zdjęcia przedstawiające metody walki z nietolerancją,antysemityzmem i rasizmem. Fotografie pokazują również zawodników,którzy borykali się z tym tematem m.in.: Emmanuela Olisadebe oraz Rogera Guerreiro.

Kampania „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” skierowana jest głównie do kibiców piłki nożnej, a także zawodników, trenerów i dziennikarzy związanych z tą dyscypliną Wzorem krajów zachodnich propaguje antyrasistowską postawę wśród fanów futbolu. Pragnie usunąć ze stadionów symbolikę faszystowską.

Pomysłodawcą tego wydarzenia był Jacek Purski ze stowarzyszenia „Nigdy więcej”,które przeciwdziała ksenofobii. Purski przedstawił także na czym polega problem rasizmu i chuligaństwa na trybunach piłkarskich.Udzielił informacji jakie mogą być konsekwencji z racji takiego zachowania i jak należy z nim walczyć.

W czasie wystawy odbyła się debata pt.”Wielokulturowość w sporcie”. Prezentacje na ten temat przedstawił socjolog UŁ Jacek Burski. Bardzo ciekawie pokazał w jaki sposób rodził się, rozwijał i zmieniał sport na przestrzeni historii Łodzi.P odkreślił sukcesy wybitnych łódzkich zawodników jak: Roman Kantor, szermierz żydowskiego pochodzenia; Akiba Rubinstein najlepszy polski szachista, również żydowskiego pochodzenia oraz bracia Stolarowowie, tenisiści z Rosji.

Po wystąpieniach zaproszono widzów na etiudę Wojciecha Kasperskiego pokazującą historię fanatycznego kibica Widzewa, który traci przyjaciela podczas strzelaniny po meczu w maju 2004 oraz na film „Skrzydlate świnie”, także poruszający tematykę kibicowania.

 
Wykopmy Rasizm ze Stadionów Wykopmy Rasizm ze Stadionów Wykopmy Rasizm ze Stadionów
Wykopmy Rasizm ze Stadionów Wykopmy Rasizm ze Stadionów Wykopmy Rasizm ze Stadionów
Wykopmy Rasizm ze Stadionów Wykopmy Rasizm ze Stadionów

 

Zobacz także:
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
15062013_027
Koniec z błotem w Galerii Manhattan (foto)
tt140
Tomasz Tomaszewski – Hades?
zaproszenie_plener_FH
DoTleń się z nami w Tleniu – plener fotograficzny

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*