Z okazji 100- lecia „Bitwy Warszawskiej” które jest zarazem Świętem Wojska Polskiego, od 15 sierpnia w siedzibie Łódzkiego Centrum Wydarzeń przy Piotrkowskiej 87 zaprezentowana będzie wyjątkowa i dotychczas nie prezentowana wystawa. Organizatorem wystawy jest Łódzkie Centrum Wydarzeń oraz Klub Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno Desantowych „Czerwone Berety” Stowarzyszenie powstało 25 września 2015 r. Zrzesza w swoich szeregach żołnierzy w służbie czynnej jak i weteranów jednostek powietrzno-desantowych z całego świata. Posiada bogate zbiory umundurowania i sprzętu, które eksponowane są w siedzibie znajdującej się przy ul. Karpiej 21 na Dąbrowie. Miejsce to pieszczotliwie określane „bunkrem” łączy w sobie funkcje izby pamięci, siedziby klubu oraz mini muzeum. Stowarzyszenie może poszczycić się bogatą kolekcją spadochronów, z których część znajdzie się na wystawie.

Wśród partnerów wydarzenia będzie także sympatyzujące ze stowarzyszeniem Czerwone Berety Muzeum Żołnierza Polskiego w Dmosinie – prowadzone przez klubowego kolegę Konrada Walaka. Zajmuje się upamiętnianiem historii i tradycji związanej m.in. z 1 Samodzielną Brygadą Spadochronową generała Stanisława Sosabowskiego. Stowarzyszenie posiada liczne eksponaty i pamiątki ukazujące historię wojsk powietrznodesantowych od czasów 1 SBS do czasów dzisiejszych. Na bogaty zbiór skala dają się oryginalne mundury i części ekwipunku. Część z nich to prawdziwe rarytasy jak:

– uzbrojenie i wyposażenie 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej składające się w dużej części z oryginalnych elementów;

– jedyny w Polsce egzemplarz Excelsior Welbike – wierna replika motorynki spadochronowej będącej na wyposażeniu brytyjskich wojsk powietrzno-desantowych podczas II wojny światowej

– armata ppanc Bofors wz.36

Nie lada atrakcją będzie także Szwadron Kolarzy im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich z Ozorkowa. Stowarzyszenie kontynuuje tradycje 2 Pułku Szwoleżerów, który wsławił się udziałem w bitwie pod Rokitną w 1915 roku. Szwadron wchodzi w skład Federacji Kawalerii Ochotniczej Rzeczypospolitej Polskiej, otrzymując zgodę na używanie mundurów, nazewnictwa i stopni kawaleryjskich zaakceptowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Stowarzyszenie posiada pododdział skupiający cztery sekcje kawalerii. Niepowtarzalnym dopełnieniem grupy są dwie sekcje kolarzy w barwach 2 Pułku szwoleżerów Rokitniańskich. Rekonstruktorzy składają swoje rowery sami na bazie starych ram i części starając się wiernie odtworzyć pojazdy z epoki.  Do bagażnika, zgodnie z przedwojennymi regulaminami, troczą element „wrześniowego” wyposażenia: wojskowy płaszcz, chlebak, płachtę namiotową, menażkę. Na ramie znajduje się także specjalny uchwyt na karabin. Cykliści stanowią prawdziwy rarytas polskiej rekonstrukcji, gdyż na dzień dzisiejszy mało jest grup odtwarzających wojskowe odziały rowerowe.

Na wystawie znajdą się także mundury współczesnych jednostek specjalnych, m.in. dwa mundury żołnierza Grupy Reagowania Operacyjno-Manewrowego ( JW GROM) w wersji galowej i taktycznej oraz mundury i pełne wyposażenie taktyczne operatorów JW AGAT

Podczas wydarzenia będzie możliwość  przymierzenia spadochronu D5 z zapasem oraz rozkładania i składania karabinu Kałashnikov. W ramach ekspozycji pojawi się też sporo broni, zarówno tej współczesnej jak i historycznej. Zebrane eksponaty nigdy nie były prezentowane wspólnie.

Wystawa będzie czynna bezpłatnie w dniach 15-16 sierpnia, w godzinach 10:00 – 18:00 w siedzibie ŁCW, ul. Piotrkowska 87. Przed wejściem na wystawę należy zaopatrzyć się w maseczkę ochronną.

/fot. www.lodz.pl

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
SoDA MEET UP w Łodzi (foto)
juliano
Dzień Ojca w Parku Julianowskim
SE17_logo_net
Soundedit ’17 – O wielowymiarowości sukcesu na Uniwersytecie Łódzkim

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*