NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Działy otwarte / Działy zamknięte”

12 marca | 17:00 - 18:00

12.03.2021 r., godz. 17:00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Działy otwarte / Działy zamknięte”

Kurator wystawy Marcin Różyc oprowadzi zwiedzających po wystawie jubileuszowej „Działy otwarte / Działy zamknięte” dla której punktem wyjścia stały się refleksje nad historią instytucji, specyfiką kolekcji czy w końcu zmieniającą się rolą muzeów.

Tytuł projektu nawiązuje do koncepcji organizacyjnej muzeum jego pierwszej dyrektorki, Krystyny Kondratiuk opartej na działach otwartych i zamkniętych. Tytuł został potraktowany jednak szeroko, na wielu poziomach. Odnosi się do struktury, ale również skłania do refleksji nad zmieniającą się przez lata rolą instytucji czy też toczącą się obecnie międzynarodową debatą nad nową definicją muzeum zaproponowaną podczas trwania Konferencji Generalnej Międzynarodowej Rady Muzeum ICOM w Kioto we wrześniu 2019 r. Propozycja ta mówi, że „Muzea są wielogłosowymi przestrzeniami demokratycznej integracji służącymi krytycznemu dialogowi na temat przeszłości i przyszłości.” Ekspozycja nie odpowiada na wiele rodzących się pytań, jest jednak ważnym głosem w dyskusji.

Pojęcie (gr. museion, łac. musaeum) używane jest od ponad 2500 lat, jego rozumienie zmieniało się i ewoluowało, przyjmowało różnorodne znaczenia. Wystawa jubileuszowa nie jest wystawą historyczną w sensie przywołania faktów i ich chronologicznego uporządkowania. Zrywa z wizją muzeum jako formą instytucji zamkniętej, jedynie katalogującej i badającej przeszłość, ale ukazuje je raczej jako strukturę otwartą na interpretacje, pole działań artystycznych.

Dodatkowe informacje dotyczące wystawy dostępne są na stronie CMWŁ

Marcin Różyc – krytyk mody, kurator, wykładowca związany z „Vogue Polska” i Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Autor książki „Nowa moda polska”. Współautor „Dźwięków i szwów”, „Chrysalis” i „Helena Bohle-Szacka. Lilka”. Kurator wystaw, m.in.: Krzyk Mody (MSN Warszawa), Warsaw Calling (IFS London), Wielcy sarmaci tego kraju (BWA Tarnów) i Helena Bohle-Szacka. Mosty/Die Brücken (Galeria im. Sleńdzińskich). Jego wykłady odbyły się m.in.: na Uniwersytecie Warszawskim, Katedrze Mody, London Collage of Fashion, Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta we Wrocławiu i w Topographie des Terrors w Berlinie.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Start: 17:00
Bilety: normalny 15 zł | ulgowy 10 zł
Limit osób: 25

Podczas oprowadzania obowiązuje reżim sanitarny (maseczki, zachowanie dystansu).

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

Szczegóły

Data:
12 marca
Czas:
17:00 - 18:00
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
,

Miejsce

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Piotrkowska 282
Łódź, łódzkie 93-034 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://www.muzeumwlokiennictwa.pl/

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*