NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Zakończenie sezonu artystycznego – “Elegia dla świata”

3 lipca | 18:00 - 19:00

“Elegia dla świata” na skrzypce solo, chór i orkiestrę symfoniczną to pierwsza kompozycja dedykowana poszkodowanym przez pandemię koronawirusa, złożona z… ponad 150 indywidualnych nagrań artystów – chóru, baletu i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi.

Na symboliczne zakończenie sezonu artystycznego 2019/20 – premiera tego szczególnego dzieła Marcina Wernera odbędzie się już w najbliższy piątek, 3 lipca 2020.

___________________

Pomysł na projekt realizowany we współpracy z artystami Teatru Wielkiego w Łodzi zrodził się już pod koniec marca. Marcin Werner, wystąpi w czterech odsłonach – kompozytora, dyrygenta, pianisty oraz realizatora ścieżki dźwiękowej.

Kompozytor otrzymał ponad 150 nagrań muzyków orkiestry i chórzystów Teatru Wielkiego w Łodzi, wraz z partią solową wykonaną przez koncertmistrzynię Orkiestry Teatru – Ludwikę Maję Tomaszewską-Klimek. Wiele godzin poświęcono na montaż całości: przesłane filmy pochodziły w większości z telefonów komórkowych i nagrywane były przez muzyków w ich domach, nie zaś w profesjonalnym studiu. Do tego oprócz instrumentalistów i chórzystów w nagraniu wezmą udział także pierwsi soliści baletu Teatru Wielkiego w Łodzi – Monika Maciejewska i Gintautas Potockas.

Głównym elementem kompozycji jest śpiewny i liryczny temat przewodni. Inicjują go skrzypce solo na tle fortepianu. Przeciwstawia mu się ciężki i dosadny motyw orkiestry pojawiający się na początku utworu. Oba motywy są obecne w całym przebiegu muzycznym i odzwierciedlają dwie ścierające się ze sobą siły. Partia skrzypiec solo symbolizuje człowieka, który próbuje przezwyciężyć przeciwności losu – te zaś nie dają za wygraną i starają się zaburzyć spokój i bezpieczeństwo. Ostatecznie jednak w finale utworu zwycięża ludzki głos –orkiestra przejmuje główny temat wzmocniony przez waltornie i chór. Całość kończy się w tonacji majorowej symbolizującej zwycięstwo i nadzieję na lepszą przyszłość.

________________

Marcin Werner – “Elegia dla świata” na skrzypce solo, chór i orkiestrę symfoniczną

Skrzypce solo – Ludwika Maja Tomaszewska-Klimek

premiera 3.07.2020, godz. 18:00

________________

Więcej informacji: http://www.operalodz.com/Elegia_dla_swiata_-_premiera,31,1286
________________

Subskrybuj nasz kanał Youtube: https://www.youtube.com/user/TeatrWielkiLodz
________________

Zapraszamy do polubienia strony: Marcin Werner – Conductor, Composer, Arranger & Pianist

Szczegóły

Data:
3 lipca
Czas:
18:00 - 19:00
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Internet

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*