NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa fotografii x Robert Rabiega

15 października 2020 | 19:00 - 20:00

Czołem!
Zapraszamy serdecznie na kolejną wystawę w naszej prężnie działającej Galerii Foto Cafe 102. Tym razem autorem prac będzie
Robert Rabiega
. Widzimy się w czwartek, o 19:00, na lampce wernisażowego wina. Z myślą o tych najbardziej zmarzniętych, będziemy zaopatrzeni w nasz klasyczny grzaniec i gorącą czekoladę.
Po-wernisażowe dyskusje i dywagacje na temat kondycji sztuki umilać będzie koncert jazzowy.
MEGA Jam na rozpoczęcie roku akademickiego | XV Urodziny Foto

Nie może was zabraknąć!
Czas trwania wystawy: 15.10-04.11.
Finisaż: 04.11
Zachęcamy także do przeczytania tekstu Mariusza Kaźmierskiego. Poety przybliżającego prace Roberta, które sam określa jako „lekkie, niełatwe i przyjemne wizualnie”.
– – –
“Co my tu mamy? Linie, pasy, koła, fale itp. Jest i zebra, po której można przejść na drugą stronę twórczości Roberta. Na drugi brzeg malarstwa – do obrazów, jakie okazjonalnie tworzy używając narzędzi fotograficznych i graficznych. Ale to wciąż są przede wszystkim prace wykonywane pędzlem i farbą. Oto obrazy utrwalone za pomocą światłoczułej matrycy i wyobraźni, komponowane z poczuciem humoru i dystansem. To sztuka, która się do tej rangi przyznaje raczej niechętnie, bowiem woli być muzą ulotną, przekorną, dowcipną i symbolicznie nagą – pod warstwą „totalnego” makijażu nakładanego czarną i białą farbą.
Co zatem tu mamy? Jakby op-art, który zdaje się mówić: na początku był obraz, a że przyciągał i kusił… Op-art chętnie hipnotyzuje mantrą powtarzalnych elementów i żongluje prawami optyki. Ale to zazwyczaj tylko energetyczne chwyty plastyczne, bezceremonialnie flirtujące z naszym okiem, przywodzące na myśl popisy wprawnego iluzjonisty z zamiłowaniem do geometrii.
Cóż więc w takim towarzystwie robi Robert? Otóż z pewnością dobrze się bawi i niczym ironiczny dekonstruktywista rozkłada op-artowską abstrakcję geometryczną na części i po swojemu buduje obrazy, rzecz jasna w swej ulubionej tonacji kolorystycznej. Maluje, dorzucając niekiedy odrobinę graficznych ingrediencji. Zostają z tego fotografie, zaś farba znika jak ulotna fantazja, a modelki wychodzą z pracowni. Jest w tym akcie twórczym szczypta pikanterii, bowiem przy okazji malowania Robert owe modelki rozbiera i stawia je w centrum obrazów. I oto my, widzowie, stajemy w obliczu tajemnicy, jaką te prace wpisują w op-artowskie tło. Pojawia się tajemnica…, bo czyż kobiety nie są jej najbardziej niezgłębionym nośnikiem? Misternie pomalowane modelki odgrywają swoją rolę między ścianą a podłogą. Posągowo nieruchome i odrealnione, ukryte w fakturze obrazu, emanują siłą kreatywności swojego twórcy – Artysty.
Można się domyślać, że sam proces tworzenia tego cyklu był dla Roberta najbardziej emocjonującą częścią całego konceptu. Oto żywe ciało sztuki, które sprawia, że tętno op-artu przyspiesza i staje się on bardziej (wreszcie?) humanistyczny – w dosłownym sensie.
Wyjątkowy cykl wyjątkowego Artysty, stworzony do wyjątkowego wnętrza. W wyjątkowej cenie (dla zainteresowanych tą wyjątkową okazją). Chwilowo w miejscu wyjątkowym – w Foto Cafe 102.”
Mariusz Kaźmierski

Z racji na dynamicznie zmieniającą się sytuację związaną z epidemią, prosimy wszystkich Gości o bezwzględne stosowanie się do zaleceń GIS i MZ. Równocześnie zachęcamy do rezerwacji stolików pod numerem 500682312 lub fb, jako, że ilość miejsc w lokalu jest ograniczona.

Do zobaczenia w 102!

Szczegóły

Data:
15 października 2020
Czas:
19:00 - 20:00
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Foto Cafe 102
Piotrkowska 102
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/Foto102/

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*