NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

XXIV Międzynarodowy Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych dla dzieci i młodzieży

10 czerwca 2018 | 15:00 - 17:00

W czerwcu XXIV Festiwal dla dzieci i młodzieży!

W czerwcu w Teatrze Powszechnym w Łodzi w ramach XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zaprezentowane zostaną kolejne spektakle. „Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego możemy zrealizować nowy projekt artystyczny, który już od dawna planuję włączyć w ramy Festiwalu” – mówi Ewa Pilawska, dyrektor artystyczny Festiwalu.

Sprzedaż biletów na czerwcowe festiwalowe prezentacje rozpocznie się 9 maja 2018 o 9:00.

Po ostatniej marcowej prezentacji w ramach Festiwalu („Wujaszek Wania” w reżyserii Iwana Wyrypajewa z Teatru Polskiego w Warszawie) Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki naboru wniosków o granty. Teatr Powszechny w Łodzi na organizację Festiwalu otrzymał 300 000 zł, czyli drugie najwyższe w kraju dofinansowanie w kategorii „Teatr”. “Dofinansowanie umożliwi dodatkowo realizację nowego projektu artystycznego – w czerwcu zaprezentujemy jeszcze dwa spektakle dla dzieci i młodzieży” – zapowiada Ewa Pilawska.

1 czerwca o 19:15 na Małej Scenie Powszechnego widzowie obejrzą spektakl „Henrietta Lacks” w reżyserii Anny Smolar. Koprodukcja Nowego Teatru w Warszawie i Centrum Nauki Kopernik opowiada historię czarnoskórej, nieuleczalnie chorej kobiety, od której w latach 50. do celu eksperymentów medycznych pobrano komórki rakowe. Tytułowa bohaterka osierociła piątkę dzieci, które nie otrzymały od nikogo żadnej pomocy po śmierci matki. Czy możliwy byłby postęp w medycynie, gdyby nie zawłaszczanie czyichś komórek? Czy lekarze mają do tego prawo? Czy my jako społeczeństwo mamy do tego prawo? Jak spojrzeć na te kwestie w kontekście moralnym?Spektakl został nagrodzony między innymi na Festiwalu Dramaturgii Współczesnej (Zabrze 2017). Sugerowany wiek odbiorców to 16+.

10 czerwca o 15:00 na Dużej Scenie zaprezentowane zostanie „Piekło-niebo” w reżyserii Jakuba Krofty z Wrocławskiego Teatru Lalek. Akcja spektaklu rozgrywa się między ziemią, niebem i piekłem. Główna bohaterka, mama siedmioletniego Tadzia – miłośnikom muzyki klubowej znana jako DJ Daje Radę – trafia do nieba. Szybko jednak uznaje, że jej czas jeszcze się nie skończył i że za wszelką cenę musi wrócić na ziemię do swojego synka. W trakcie ucieczki z zaświatów poznaje diabła, który chciałby zostać człowiekiem, archanioła, który kiedyś był człowiekiem, oraz własnego tatę, który jest tylko połową człowieka.
Spektakl otrzymał wiele nagród, między innymi główną nagrodę dla Marii Wojtyszko za tekst sztuki w 23. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Spektakl adresowany jest do dzieci i młodzieży od 7 lat.

Dyrektor Ewa Pilawska podkreśla, że od dawna planowała realizację nowej części Festiwalu, która adresowana będzie do dzieci i młodzieży. „Ta idea bardzo mocno koresponduje z działalnością Teatru Powszechnego w Łodzi. Tworzenie spektakli dla dzieci i młodzieży jest dla mnie szczególnie ważne – od kilku lat realizujemy cykl „Dziecko w sytuacji”. Powołałam go do życia, bo uważam, że trzeba traktować młodych widzów poważnie, jako partnera, z należną uwagą” – zaznacza Pilawska.

Ideą działalności Teatru Powszechnego w Łodzi jest hasło „Teatr blisko ludzi”. W związku z tym na prezentacje spektakli dla młodzieży Teatr zarezerwował również pulę biletów za symboliczną złotówkę dla dzieci i młodzieży, które ze względu na ograniczenia finansowe i trudną sytuację życiową mają utrudniony dostęp do kultury.

Sprzedaż biletów na festiwalowe prezentacje rozpocznie się 9 maja 2018 o 9:00 – równolegle w kasie Teatru Powszechnego w Łodzi, online oraz w biletomacie w Galerii Łódzkiej.

Szczegóły

Data:
10 czerwca 2018
Czas:
15:00 - 17:00
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Miejsce

Teatr Powszechny w Łodzi
Legionów 21
Łódź, łódzkie 91-069 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
www.powszechny.pl