NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

XV Noc Żywych Bębnów – Urodziny City Bum Bum

16 czerwca 2018 | 20:00 - 23:00

XV Noc Żywych Bębnów – Urodziny City Bum Bum

 

Organizator: City Bum Bum
Bilety:
Miejsca stojące
: w przedsprzedaży 30 zł z kartą / 35 zł bez karty; miejsca stojące w dniu koncertu 35 zł z kartą / 40 zł bez karty.
Balkon: w przedsprzedaży 45 zł z kartą / 50 bez karty; balkon w dniu koncertu 50 zł z kartą / 55 bez karty.

XV Noc Żywych Bębnów, czyli największe święto muzyki afrykańskiej w kraju, startuje już 15 czerwca i potrwa do 17 czerwca. Festiwalowy weekend jest równocześnie okazją do świętowania 15. urodzin gospodarzy – ensemble City Bum Bum. Z tej okazji w klubie Wytwórnia 16 czerwca szykuje się gorący wieczór pełen afrykańskich brzmień i rytmów. Tegoroczna edycja Nocy Żywych Bębnów przedstawia najciekawszy i najbardziej zróżnicowany line-up ze wszystkich edycji dotychczas.

Noc Żywych bębnów to radość, kunszt muzyczny i wirtuozeria, a przede wszystkim jedyny w swoim rodzaju weekendowy festiwal dla koneserów muzyki afrykańskiej, wyjątkowy na tyle, że od 15 lat przyciąga ich nie tylko z całej całej Europy, ale również z różnych zakątków Afryki. Przy okazji urodzin szkoły City Bum Bum organizatorzy przygotowali szereg atrakcji.

Po ubiegłorocznej Nocy Żywych Bębnów, w czasie której doszło do historycznego występu Famoudou Konate, najstarszego żyjącego mistrza djembe, w tym roku pojawią się mistrzowie i mistrzynie tzw. drugiej i trzeciej generacji wirtuozów muzyki afrykańskiej. Nie jest też przypadkiem, że szczególny akcent przypadnie w udziale kobiecej sile i energii.

Po raz pierwszy w historii festiwalu wystąpi znany już polskiej publiczności wielki mistrz bębnów z Burkina Faso, Harouna Dembele, nazywany przez wielu współczesnym “królem djembe”. Urodzony w kulturalnej stolicy Bobo Djoulaso w rodzinie griotów, artysta od najmłodszych lat angażowany był w grę na tradycyjnych instrumentach kultury Mandinka i kształtowany na strażnika artystycznego dziedzictwa Afryki Zachodniej. W 1994 r. został pierwszym solistą legendarnej formacji “Yelemba d’Abidjan” z Wybrzeża Kości Słoniowej. Po rozwiązaniu grupy w 2004 r. stworzył własny zespół: “Troupe Parissi”, do którego zaprasza utalentowanych artystów z Burkina Faso i z Wybrzeża Kości Słoniowej. Od tego czasu, jako niekwestionowany mistrz djembe, występuje i naucza na całym świecie. Harouna Dembele to obecnie jeden z najbardziej pożądanych i rozchwytywanych djembefola na świecie.

Tym, kim dla bębnów afrykańskich jest Dembele, tym dla współczesnego tańca afro pozostaje inny znamienity gość tegorocznego festiwalu, Sellou Nadege Blagone. Artystka od wczesnych lat inicjowana w tradycyjną kulturę Wybrzeża Kości Słoniowej dołączyła w młodym wieku do Narodowego Baletu Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie stała się pierwszą tancerką występującą w legendarnych maskach Zaouli i Flali, aby wkrótce pełnić również funkcję asystentki pierwszego choreografa zespołu. Po przyjeździe do Europy Sellou Blagone miała okazję współpracować na scenie z takimi tuzami sceny afro, jak Papa Wemba czy Salif Keita i szybko wzbogaciła swój warsztat o nowe inspiracje: taniec współczesny, afro-jazz, hip-hop i wiele innych elementów. Sellou jest obecnie jedną z najciekawszych tancerek nurtu afro, o czym świadczą zaproszenia na warsztaty, jakie spływają do niej z całego świata: od Japonii po Amerykę Południową. W jej warsztatach tanecznych grają zawsze wielcy mistrzowie djembe.

Równie ekscytująco i wspaniale przedstawia się pierwszy w Polsce występ prawdziwego objawienia, jakim są dwie artystki młodszego pokolenia, które już zostały okrzyknięte przez wielkich afrykańskich muzyków mianem przyszłości kultury. Mowa o siostrach Melissie i Ophelii Hie, które pochodzą z muzyczno-tanecznej rodziny z Burkina Faso, choć urodziły się w Bordeaux we Francji. Melissa Hie – wirtuozka djembe i fenomenalna tancerka w jednej osobie oraz Ophelia Hie – wirtuozka pentatonicznego balafonu i bębnów basowych dundun są pięknym przykładem tego, w jaki sposób młodzi ludzie afrykańskiej diaspory mogą kultywować swoje dziedzictwo integrując się z innymi kulturami. Założony przez siostry zespół Benkadi Quartet łączy tradycyjną muzykę Burkina Faso z elementami hip-hop’u, jazzu czy drum’n’bass.

Na zaproszenie organizatorów w Wytwórni pojawi się także pochodząca z Holandii Sophie Sabar – tancerka i antropolożka, która poświęciła swoje życie tradycyjnemu senegalskiemu tańcowi sabar wywodzącego się z grupy etnicznej Wolof i stała się bodaj jedyną białą kobietą na świecie traktowaną jako mistrzyni tej artystycznej formy. Wykorzystując swoje wykształcenie i olbrzymie doświadczenie Sophie jest zarazem unikatową nauczycielką tańca sabar i potrafi w przystępny dla ludzi z Europy sposób wyjaśnić niuanse tej zachwycającej i złożonej sztuki.

W czasie tegorocznej Nocy Żywych Bębnów zobaczymy także wykonawców polskiej i zagranicznej sceny afro. Podczas sobotniego galowego koncertu w Wytwórni zaprezentują się grupy CocoDjembe i Nandaloo z Trójmiasta, a piątkowy koncert w klubie Żarty Żartami będący rozgrzewką przed sobotnim finałem otworzy litewska grupa Afrikos Bugnai.

Jak co roku gospodarzem całej imprezy będzie CBB Ensemble – flagowy zespół City Bum Bum, muzyczno-taneczny kolektyw artystów z Polski, Irlandii, Senegalu i Węgier, od wielu lat pionier i czołowy przedstawiciel muzyki afro/world w Polsce znany z barwnych i wysoce energetycznych koncertów w kraju i za granicą. Wydana przed dwoma laty płyta „Doni Doni” CBB Ensemble z gościnnym udziałem Meli Koteluk oraz wybitnego saksofonisty jazzowego – Viktora Toth’a z Węgier, zbiera bardzo wysokie noty wśród miłośników muzyki afrykańskiej i world music – nota bene – na całym świecie! Poza nimi, tego wieczoru przez scenę przewinie się ponad 100 wykonawców: od adeptów szkoły City Bum Bum począwszy, przez zaproszone zespoły z kraju i z zagranicy, tancerki afro, chór gospel, po mistrzów world music i sztuki afrykańskiej.

Szczegóły

Data:
16 czerwca 2018
Czas:
20:00 - 23:00
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
,

Miejsce

Klub Wytwórnia
Łąkowa 29
Łódź, łódzkie 90-554 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://www.wytwornia.pl