NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa malarstwa “3 Plenery”: Harenda, Maradki, Kurnędz

12 grudnia 2019 | 17:00 - 18:00

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy “3 PLENERY”, który odbędzie się 12 grudnia 2019 r. o godz. 17.00 w Galerii ASP (Piotrkowska 68).

Ekspozycja będzie czynna do 22 grudnia 2019 r.

Wystawa prezentuje obrazy poplenerowe studentów Wydziału Grafiki i Malarstwa, Wydziału Malarstwa i Rysunku oraz Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Plener malarski jest jednym z ważniejszych elementów dydaktycznych. Malowanie w plenerze buduje inne formy widzenia przestrzeni, inne niż te, których studenci doświadczają w pracowni malarstwa. Młodzi artyści stają więc przed zadaniami dotyczącymi zdefiniowania podstawowych założeń planimetrii w pejzażu, a także prawidłowego kształtowania właściwej formy dla koloru światła, koloru cienia, problematyki rytmu i perspektywy. Plener daje szansę studentom w określaniu własnej osobowości artystycznej: jest zarazem i wyzwaniem, i przygodą z malarstwem.
W tym roku plener studentów kierunku grafika z Wydziału Grafiki i Malarstwa odbył się w dniach 1-15.09.19 r. w Maradkach na Mazurach.
Prof. Tomasz Chojnacki
******
Jak mawiał prof. Wojciech Łazarczyk, sztuka nie rodzi się byle gdzie i z byle jakich powodów, nie znosi schematów! To nasza wyobraźnia i inwencja jest dla niej pożywką!
Plener malarski jest niezwykłym doświadczeniem zmysłowym. W dzisiejszych czasach coraz zadziej możemy pozwolić sobie na całkowite oddanie się pracy w naturze i na zaangażowanie wszystkich zmysłów na byciu tu i teraz. Jeden z najbardziej romantycznych motywów malarza w plenerze staje się archaiczny i odchodzi powoli do lamusa. Nic dziwnego zatem ze sami artyści rezygnują z malowania pejzaży w obawie ze powstanie kolejny kiczowaty landschaft! Zmagania plenerowe daje się porównać jak sądzę z refleksją nad naturą przedstawienia jaką wysunął Jacques Derrida. Autor wprowadza pojęcie pamięci artystycznej, które zakłada nieruchomość utraty wzrokowego kontaktu twórcy z przedstawioną rzeczywistością. Artysta pragnie przedstawić to, co nieustannie znika, to czego już nie widzi, spuściwszy wzrok z rzeczywistości na kartkę czy płótno, na którym chce coś przedstawić. Tezą Derridy jest konstatacja ślepoty malarza: malarz nie widzi tego, co przedstawia, maluje z pamięci i dla pamięci. Pejzaż malowany w oparciu o widzenie nie daje udziału w tożsamości pejzażu, nie dociera do jego prawdy. Nie jest to możliwe. Można malować tylko dla pamięci.

Dr Michał Rybiński

Autor plakatu: Ksawery Karczewski

Pracownia Malarstwa klasycznego – prof. Tomasz Chojnacki,
dr Andrzej Fydrych – Plener – Maradki ( Mazury)

Pracownia Malarstwa imperatywu malarskiego prof. Wojciech Leder, dr Michał Rybiński, dr Tomasz Musiał – Plener – Kurnędz ( Sulejów)

Pracownia Malarstwa prof. Piotr Stachlewski, dr Michał Rybiński – Plener – Zakopane ( Harenda)

ZAPRASZAMY

Szczegóły

Data:
12 grudnia 2019
Czas:
17:00 - 18:00
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Galeria ASP
Piotrkowska 68
Łódź, łódzkie 90-105 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
https://www.asp.lodz.pl/