NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kolorowa Tolerancja 2022

21 marca - 24 marca

KOLOROWA TOLERANCJA ma już 21 lat!
Od 21 lat w Łodzi w pierwszy dzień Wiosny mówi się o tolerancji, szacunku i empatii.
Centrum Dialogu jest organizatorem Kolorowej Tolerancji od 2012. Przez te lata przeprowadziliśmy warsztaty dla dzieci i młodzieży, zorganizowaliśmy wycieczki po Łodzi, Żywą Bibliotekę dla Policji i Straży Miejskiej, organizowaliśmy spotkania w świątyniach łódzkich.
Tegoroczne hasło wydarzenia to DOBRE SŁOWA, w akcję zaangażowane są kluby sportowe, zarówno Widzew, jak i ŁKS.
Reagujemy także na to co dzieje się w Ukrainie, dla rodzin polskich i ukraińskich organizujemy warsztaty.
Program:
KOLOROWA TOLERANCJA 2022
XXI edycja
DOBRE SŁOWA
🔵16.03.2022 (środa)
12.00 Dobra WYmowa – warsztaty dla młodzieży z liceum
❌ grupa zamknięta
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83
➡️ zapisy: edukacja@centrumdialog.com
Warsztaty będą dyskusją o tym jak często młodzież spotyka się z obraźliwymi słowami i zwrotami. Po pierwsze kiedy ich używa i do kogo kieruje, po drugie kiedy je słyszy i kto je wypowiada. Ponadto zastanowimy się nad tym czy obraźliwe słowa są bardzo widoczne w przestrzeni publicznej (rozmowy, napisy na budynkach) i jaki wpływ mają na odbiorców.
Celem warsztatu jest wypracowanie przez uczestników zbioru antydyskryminacyjnych haseł (Dobrych słów), które będą publikowane w mediach społecznościowych CD w ramach Kolorowej tolerancji. Hasła promować będą wartości takie jak szacunek, tolerancja, zrozumienie, życzliwość.
🔵20.03.2022 (niedziela)
11.00 Dobre słowa na transparenty – warsztaty dla rodzin polskich i ukraińskich z twórczego przygotowania haseł, sloganów i transparentów
Prowadzenie: Anna Mrozińska-Szmajda
Wiek uczestników: 7-11 lat
Ilość uczestników: 10 rodzin
Wstęp bezpłatny.
Obowiązują zapisy pod adresem mailowym:
➡️ zapisy@centrumdialogu.com (w tytule maila proszę napisać WARSZTATY)
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83
Czasem wszystko zaczyna się od słowa… W domu, na ulicy, w drodze do szkoły, w okolicy placu zabaw… Czy zastanawiacie się nad tym, jak język – bez którego nie ma myślenia – kształtuje naszą rzeczywistość? Co widzą i kodują pierwszoklasiści podczas drogi do szkoły? Jakie chłoną hasła? Komu je „oddają”, licząc na uwagę, zaznaczenie swojej pozycji? Co przyswajają 10-latkowie, podczas swojej aktywności w Internecie? I co stałoby się, gdyby nagle zamiast wrogości wobec „INNEGO” pojawiły się inne emocje ukryte w słowach?
Podczas rodzinnych warsztatów przyjrzymy się nie tylko pojęciu tolerancji – szacunku dla wolności ludzi i ich wyborów, ale i pojęciu „normalności”. Dzisiejszy świat pokazuje, że jest ona raczej procesem ciągłych zmian niż dawną stałością. Jakie słowa i pojęcia mogą być naszym wewnętrznym kompasem – receptą na obawy? Jak nazwać dziś „normę” i zachęcić innych do otwartości na ewolucję?
W trakcie twórczego spotkania, rodzinnie, przyjrzymy się słowom. Przygotujemy hasło w języku polskim i ukraińskim w odniesieniu do idei kolorowej tolerancji. Zachęcimy do przygotowania transparentów, a po ich przygotowaniu – do zamanifestowania swoich poglądów. Na koniec zaplanowaliśmy mini-happening w okolicy Centrum Dialogu.
🔵 21.03.2022 (poniedziałek)
10.00 Finał warsztatów graffit z Dariuszem Paczkowskim – „Wielokulturowość na stadionach”
❌ grupa zamknięta
Artysta street artu Dariusz Paczkowski razem z polsko-ukraińską młodzieżą z Ośrodka Kuratorskiego nr 1 w Łodzi oraz z „Piekarni Wartości” przy Stowarzyszeniu Monar wykona graffiti. Graffiti pod nazwą „PEACE” będzie mieć przesłanie antywojenne, nawołujące do wzajemnego szacunku i dialogu.
12.00 Żywa Biblioteka dla piłkarzy z Akademii ŁKS Łódź i Akademii Widzewa
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83
❌ grupa zamknięta
Nie ma biblioteki bez książek.
Żywa Biblioteka opiera się więc o współpracę z Żywymi Książkami – z osobami wyróżniającymi się ze społeczeństwa, z mniejszościami widzianymi przez pryzmat krzywdzących stereotypów i doświadczającymi dyskryminacji. Każdy może stać się czytelnikiem i czytelniczką – wystarczy zarejestrować się i dostać kartę biblioteczną. Następnie można wypożyczyć wybraną Książkę i rozmawiać z nią przez 30 minut. Wszystkie pytania są dozwolone – oczywiście z poszanowaniem zasad kultury osobistej i szacunku do drugiej osoby.
Podczas specjalnej edycji Żywej Biblioteki Łódź będzie można porozmawiać między innymi z Książkami: Byłą narkomanką, Lesbijką, Mamą dziecka transpłciowego, Mamą dziecka w spektrum autyzmu, Mamą zastępczą, Muzułmaninem-Polakiem, Osobą na wózku inwalidzkim, Osobą z chorobą afektywną dwubiegunową, Pastorem – byłym narkomanem i dilerem, Ukrainką, Żydem.
18.00 Czy wy tego nie widzicie?! Łódzkie „ulice hańby” 20 lat temu i dzisiaj – debata i pokaz filmu “Look around” Marty Ossowskiej i Olgi Pasek
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83
Wstęp wolny.
Podczas debaty z udziałem zaproszonych gości porozmawiamy o problemie rasistowskich obraźliwych napisów w przestrzeni publicznej Łodzi. Porównamy sytuację sprzed dwudziestu lat, kiedy startowała Kolorowa Tolerancja i z dzisiaj. Co zmieniło się na przełomie lat? Czy rasizm na ulicach to nadal problem Łodzi? Z czego on wynika? Jak możemy temu problemowi przeciwdziałać?
🔵 22.03.2022 (wtorek)
16.00 Historia łódzkiego klubu sportowego ŁKS
Czas trwania: 1h
Miejsce: Klub Sportowy ŁKS Łódź | al. Unii Lubelskiej 2
Na wydarzenie obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy pod adresem mailowym: ➡️ zapisy@centrumdialogu.com (w tytule maila proszę napisać: ŁKS)
Podczas godzinnego spaceru po stadionie poznamy zarówno historię, jak i dzisiejsze działania oraz plany Klubu na przyszłość. Oprowadzać nas będzie osoba wyznaczona przez Klub, znająca historię i dzisiejszą drużynę. Zobaczymy także stadion i udostępnione przez Klub miejsca.
🔵 24.03.2022 (czwartek)
16.00 Historia łódzkiego klubu sportowego Widzew
Oprowadzanie – Marcin Tarociński
Czas trwania: 1h
Miejsce: Klub Sportowy Widzew Łódź | al. Piłsudskiego 138
Na wydarzenie obowiązują zapisy.
Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy pod adresem mailowym: ➡️ zapisy@centrumdialogu.com (w tytule maila proszę napisać: WIDZEW)
Podczas godzinnego spaceru po stadionie poznamy zarówno historię, jak i dzisiejsze działania oraz plany Klubu na przyszłość. Oprowadzać nas będzie Marcin Tarociński, który zna historię Klubu i dzisiejszą drużynę. Zobaczymy także stadion, Muzeum Widzewa i udostępnione przez Klub miejsca.

Pokaż mniej

Szczegóły

Początek:
21 marca
Koniec:
24 marca
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
Wojska Polskiego 83
Łódź, Łódzkie Polska
+ Google Map
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*