NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Łódź w PRL-u

4 sierpnia | 20:00 - 21:00

Tym razem zapraszamy Państwa do Łodzi w czasach PRL-u. Nowy cykl wpisów będzie pojawiał się w każdy wtorek o godz. 20:00.

📸 Będzie to okazja do wspomnień i wspólnej wędrówki, podczas której przyjrzymy się naszemu miastu sprzed lat. Przypomnimy nie tylko kultowe miejsca, parki, popularne kąpieliska, rozległe blokowiska czy sklepy będące celem kilkugodzinnych wypraw „po zakupy” czy wycieczek turystycznych. Opowiemy też o podejmowanych w Łodzi inicjatywach artystycznych i społecznych, które wpisywały się w ramy działań awangardowych, spoza grafiku celebrowanych w tym czasie świąt państwowych. Wielu łodzianom pozostały one do dzisiaj w pamięci, dla innych stanowić będą ciekawostkę (również historyczną) z minionych lat.

📸 „W każdym z nas jest coś z PRL-u. W każdym po 30. i 40. roku życia… Dla jednych to odległe wspomnienie kolejki po pomarańcze, które właśnie rzucili przed świętami, dla innych 1-majowe manifestacje w bieli i czerwieni ze szturmówką w ręku lub dreszcz emocji, gdy otrzymywało się klucze do – wyczekanego przez kilkanaście lat – spółdzielczego mieszkania. Nazwy większości zakładów pracy, w których łodzianie pracowali przez dziesiątki lat, brzmią dzisiaj, jakby pochodziły ze słownika wyrazów obcych” – pisze we wstępie do swojej książki „Łódź w PRL-u. Opowieść o życiu miasta 1945 – 1980” (Łódź 2011) Ewa Niedźwiecka.

📸 O łódzkiej codzienności z czasów PRL-u opowiadają m.in. kolorowe pocztówki w widokami miasta. W domowych archiwach i albumach zachowało się ich wiele. Są pretekstem do refleksji, wymiany spostrzeżeń i rodzinnych opowieści o życiu w cieniu wielkich wydarzeń, problemach oraz radościach „łódzkiej rzeczywistości”. Zdjęcia umieszczone na tych widokówkach nie tylko pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniła się Łódź, jej architektura, styl i warunki życia mieszkańców, ale także to, co uważano za najważniejsze symbole miasta.
Ten socmodernistyczny pejzaż tworzą m.in. domy handlowe, budynki użyteczności publicznej, blokowiska z wielkiej płyty, osiedlowe pawilony handlowe i usługowe, ulica Piotrkowska czy łódzkie pomniki.

📸 Barwne widokówki, które dzisiaj mają wymiar dokumentacyjny, nie wyłamują się z pocztówkowej konwencji czasu Polski Ludowej. Są nijakie, anonimowe, zdjęcia sprawiają wrażenie wykonanych w niedzielne popołudnie. Prawie puste ulice, słoneczne, spokojne – bez tłoku i samochodowych korków. To opowieść o tym, jak zwyczajny kawałek ziemi uczynić wyjątkowym, przy pomocy motywów i odpowiednich kadrów pokazać Łódź jako „miasto szczęśliwe”. Z pewnością dla wielu osób takim miastem Łódź właśnie była. Pamiętają ją jako miejsce beztroskiego dzieciństwa, cudownych lat młodzieńczych, chwil spędzonych z przyjaciółmi czy rodziną.

📸 Kolorowe zdjęcia na pocztówkach, widziane jako fotografie propagandowe, będące wizytówką miasta, często traktujemy jako nudne i nieartystyczne. Ale to właśnie te „zwyczajne” kadry okazują się intrygujące, pozbawione wystudiowanej perspektywy z barwnym sztafażem ludzkim. Są zaskakująco prawdziwe w swym upozowaniu i sztuczności, spełniają wymogi pocztówki idealnej, ładnie skomponowanej, wpisującej się w ramy propagandowej wizji nowoczesnej, socjalistycznej Polski. Warto wiedzieć, iż pocztówki, jak każde inne wydawnictwa w Polsce Ludowej, musiały przejść akceptację cenzury.

📸 Kto z nas dziś pamięta kosze na śmieci w postaci pingwinów, zielone budki telefoniczne, uliczne saturatory oferujące wodę sodową czystą lub z sokiem, autobusy „ogórki” na Piotrkowskiej, przemykające ulicami auta marki syrena, warszawa i trabant, hasła na budynkach „PZPR przewodnią siłą narodu”, rozświetlające noc neony czy zatłoczone kąpielisko w Arturówku? To już historia, dzisiejsza Łódź to inne miasto. Cały czas poszukujemy jednak reliktów z tamtego okresu. Przyglądamy się łódzkim budynkom w celu znalezienia kolorowych murali (albo chociaż ich fragmentów), kolekcjonujemy przedmioty codziennego użytku, miniatury samochodów, opakowania po środkach czystości i papierosach, bilety, etykiety czy sprzęt AGD. W kręgu zainteresowania kolekcjonerów „ikon PRL-u” znalazły się nawet neony, płyty winylowe czy kasety magnetofonowe. Coraz częściej powstają w mieście lokale gastronomiczne oraz puby „w klimacie PRL-u” i cieszą się sporym zainteresowaniem łodzian oraz turystów.

📸 Zarówno przedmioty, jak i bogata ikonografia z czasów Polski Ludowej pozwalają na poznanie życia społecznego ówczesnych Polaków, ich zwyczajów, kultury i sztuki. Wszystko to wpisuje się w historię naszego miasta, jego wizerunek i specyfikę. Przypomnijmy zatem kilka obrazów peerelowskiej Łodzi, poczujmy jej atmosferę i klimat „radosnego miasta”. Zapraszamy do dzielenia się z nami swoimi wspomnieniami, które złożą się na opowieść o Łodzi sprzed 1989 r.
https://www.facebook.com/MuzeumMiastaLodzi/

Szczegóły

Data:
4 sierpnia
Czas:
20:00 - 21:00
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Internet

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*