NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

V4 Odkrycia

21 listopada 2019 - 24 listopada 2019

V4 Odkrycia.

Przegląd kina gatunkowego krajów wyszehradzkich

data: 21-24 listopada 2019
Godzina: start 18:00(czw) – koniec 20:00(nd)

Opis: Takiego kina jeszcze w Łodzi nie było! Może pojedyncze tytuły, ale nie jako reprezentacja całego regionu. Artystyczne filmy z Europy Środkowej pojawiają się wprawdzie w polskich kinach ( głównie laureaci międzynarodowych festiwali), ale nie dotyczy to niemal nieznanego w Polsce kina gatunkowego z tego obszaru. To będzie świetna okazja do refleksji i do porównań czarnego kina gatunkowego polskiego, które wciąż na fali wznoszącej z jego wyszehradzkimi odpowiednikami.

W programie prawdziwe „perełki”: m.in. węgierskie „Budapest Noir” w reż. Évy Gárdos czesko-słowackie „Intimate Enemy” Karela Janaka, „Gangster Ka African” Jana Pachla, koprodukcja „W cieniu” David Ondříčka.

Będą goście: filmowcy, krytycy, dystrybutorzy i połączenie kina noir z jazzem pod postacią koncertu „Tubis Trio”.

FILMY:

Potwór z Martfű ( Strangled) / film
Data: 21 listopada / czwartek
Godzina: 18:15

Opis: Rok 1957, komunistyczne Węgry. Mieszkaniec Martfu, zostaje posądzony o morderstwo i skazany na dwadzieścia pięć lat więzienia. Tymczasem w miasteczku znów zaczynają ginąć kobiety. Czyste kino gatunkowe, przytłaczająca atmosfera, seksualne obsesje, komiksowy rys i piękne zdjęcia. Węgierska odpowiedź na polskie „Jestem mordercą” (120 min).
Reżyseria: Árpád Sopsits

Intimate Enemy / film
Data: 21 listopada / czwartek
Godzina: 20:30

Opis: Nietypowy thriller, bo science-fiction. Sztuczna inteligencja, najnowocześniejsze technologie mają ochraniać mieszkańców testowanego domu przyszłości, malowniczo położonego w słowackich Tatrach. Młode małżeństwo, które się tu osiedla, wydaje się wygrało los na loterii. Do czasu jednak, gdy ktoś lub coś przejmie kontrole nad technologią, a bajkowe życie zamieni w survivalowy horror (108 min).
Reżyseria: Karel Janak

Gangster KA African / film
Data: 22 listopada / piątek
Godzina: 18:00

Opis: Studium upadku słynnego czeskiego mafiosa, który ucieka z aresztu w Pradze. Chociaż udaje mu się zamienić więzienie na luksusowe życie na Seszelach, gdzie ściąga swoją ciężarną żonę to nie zaznaje na „emigracji” pod palmami, ani spokoju, ani szczęścia. Kino gangsterskie z psychologicznym tłem, stawiające pytania o to, kim jesteśmy naprawdę, czym jest prawdziwa przyjaźń, jaka jest cena lojalności (96 min).
Reżyseria: Jan Pachl

Wilson City / film
Data: 22 listopada / piątek
Godzina: 19:45

Opis: Komedia kryminalna? W czeskim kinie taka mieszanka nikogo nie dziwi. „Wilson City” jest świetnym tego przykładem. Komiksowe postaci, czarny humor i groteska nie przeszkadzają niekonwencjonalnej parze detektywów FBI w prowadzeniu śledztwa w sprawie bestialskich zbrodni popełnianych na paniach lekkiego prowadzenia się, spacerujących nocą po ciemnych uliczkach miasteczka z megalomańskimi ambicjami. Brawurowe, przerysowane, zabawne, wizualnie wysmakowane (115 min).
Reżyseria: Tomáš Mašín

Czerwony pająk / film
Data: 23 listopada / sobota
Godzina: 13:15

Opis: Wstrząsająca historia PRL-owskiego seryjnego mordercy polującego na ofiary w latach 60. XX wieku. Scenariusz został zainspirowany miejskimi legendami Krakowa. Jedna opowiada całkowicie fikcyjną historię o Lucjanie Staniaku zwanym Czerwonym Pająkiem (Adam Woronowicz), druga to autentyczny życiorys jedynego znanego światowej kryminalistyce seryjnego mordercy – nastolatka: Karola Kota (Filip Pławiak), który jako „Wampir z Krakowa” stał się prawdziwą gwiazdą mediów pod koniec lat 60 (95 min).
Reżyseria: Marcin Koszałka

Spotkanie z aktorem Adamem Woronowiczem („Czerwony pająk”)
Data: 23 listopada / sobota
Godzina: 15:00

Opis: Adam Woronowicz – aktor teatralny i filmowy Ukończył warszawską PWST w roku 1997. W kinie zasłynął rolą księdza Jerzego Popiełuszki w filmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas” w reżyserii Rafała Wieczyńskiego. Wystąpił także między innymi w „Torowisku” Urszuli Urbaniak oraz „Chopinie. Pragnienie miłości” Jerzego Antczaka , w filmach „Baby są jakieś inne” Marka Koterskiego, w „Syberiadzie polskiej” Janusza Zaorskiego i w „Czerwonym pająku” Marcina Koszałki, w którym wcielił się w rolę weterynarza-mordercy Lucjana Staniaka. Prowadzenie Marcin Radomski.

W cieniu / film
Data: 23 listopada / sobota
Godzina: 16:00

Opis: Czechosłowacja, lata 50. Detektyw Hakl łapie sprawców zuchwałej kradzieży. Wkrótce odkrywa, że jego sukces był wyreżyserowany. Film „W cieniu” kojarzy się z polskim „Rewersem”, gdzie ponurą powojenną rzeczywistość komunistyczną ubrano w stylowy kostium czarnego kryminału. Eleganckie opowieści o twardych facetach, fatalnych kobietach i deszczu, który zmywa ślady zbrodniarza, ale nigdy jego grzechy, to nie tylko domena amerykańskich filmów z lat 40. i 50. Część zdjęć do filmu „W cieniu” autorstwa Adama Sikory zrealizowano w Łodzi (105 min).
Reżyseria: David Ondříček

Spotkanie z autorem zdjęć do filmu „W cieniu” Adamem Sikorą
Data: 23 listopada / sobota
Godzina: 18:00

Opis: Adam Sikora polski operator filmowy, reżyser, scenarzysta, fotograf i malarz. Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1988). Autor m.in zdjęć do filmów Lecha Majewskiego: „Pokój saren”, „Wojaczek”, „Angelus”, „Młyn i krzyż”, Jerzego Skolimowskiego: „Cztery noce z Anną”, Essential Killing” oraz czeskich koprodukcji „W cieniu” (Czeskie Lwy za najlepsze zdjęcia) i „Ja Olga Hepnarova”. W spotkaniu udział weźmie także Wenancjusz Szuster z Lodz Film Comission. Prowadzenie Marcin Radomski.

Budapest Noir / film
Data: 23 listopada / sobota
Godzina: 19:15

Opis: Budapeszt rok 1936. Węgry przygotowują się do zjednoczenia z Hitlerem. Młoda piękna Żydówka zostaje zamordowana i nikt nie chce prowadzić dochodzenia – z wyjątkiem Gordona, drobnego reportera, który ma przeczucie, że rzeczy nie są tym, na co wyglądają. Śledztwo odsłania wyjęty spod prawa światek burdeli, przemysłu pornograficznego i komunistów, prowadzący wprost do najwyższych urzędników w państwie. Chandlerowski bohater i ścieżka dźwiękowa Atti Pacsaya nominowanego do Oscara za film „Maestro” (95 min).
Reżyseria: Éva Gárdos

Koncert Tubis Trio (improwizacje na tematy z filmu „Budapest Noir” oraz z filmów Krzysztofa Komedy, m.in. z thrillera „Dziecko Rosemary”) / koncert
Data: 23 listopada / sobota
Godzina: 21:00

Opis: Tubis Trio – Docenione przez krytyków trio jazzowe tworzą od 2008 roku Maciej Tubis (fortepian), Paweł Puszczało (kontrabas) oraz Przemek Pacan (perkusja). Zespół wykonuje autorskie kompozycje, których styl nakreśla improwizacja zaczerpnięta z jazzu, ale otwarta na szersze horyzonty. Trio wydało płytę „Live In Luxembourg”, która w 2009 roku została wybrana jedną z najlepszych płyt jazzowych na świecie według brytyjskiego magazynu Jazzwise.

Ja Olga Hepnarová / film
Data: 24 listopada / niedziela
Godzina: 15:15

Opis: Film inspirowany prawdziwą historią. W 1973 roku młoda kobieta, mająca skłonności schizofreniczne, nierozumiana przez najbliższych (Michalina Olszańska), wjeżdża ciężarówką w przystanek autobusowy, zabijając i raniąc wiele osób. Olga była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci. To próba stworzenia intymnego portretu dziewczyny i dotarcia do odpowiedzi na pytanie, dlaczego doszło do tak strasznego wydarzenia. Autorem wysmakowanych, czarno-białych zdjęć jest Adam Sikora (106 min).
Reżyseria: Tomáš Weinreb, Petr Kazda

Spotkanie dystrybutorów: Grzegorz Fortuna „Velvet Spoon”, Stefan Hałabiś ”Hagi Film”, Iza Igieł „Best Film” na temat kina gatunkowego wyszehradzkiego i nie tylko. Prowadzenie Marcin Radomski
Data: 24 listopada / niedziela
Godzina: 17:15

Ziarno prawdy / film
Data: 24 listopada / niedziela
Godzina: 18:15

Opis: W Sandomierzu dochodzi do tajemniczej zbrodni. Stróże prawa pod wodzą Teodora Szackiego (Robert Więckiewicz) rozwiązują zagadkę morderstwa. Jak w dobrym kryminale przy okazji sensacyjnej intrygi próbuje się zdiagnozować otaczającą rzeczywistość. Sandomierz to Polska w pigułce: zaścianek otulony wspomnieniami o minionej wielkości, zaludniony przez frustratów i antysemitów. Zabawa konwencjami kina noir i dreszczowców oraz niepokojący soundtrack Abla Korzeniowskiego (112 min).
Reżyseria: Borys Lankosz

wstęp wolny

Szczegóły

Początek:
21 listopada 2019
Koniec:
24 listopada 2019
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
Zachodnia 54/56
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*