NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Tydzień Zrównoważonego Transportu

19 września 2019 - 22 września 2019

Jak co roku włączamy się w obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności. Przygotowaliśmy piesze wycieczki, promocję komunikacji miejskiej i specjalne znaki dla rowerzystów, a w dniu bez samochodu, darmową komunikację miejską dla łodzian.

 

Tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbywa się pod hasłem „Bezpieczny Ruch Pieszy i Rowerowy”. Hasło kampanii ma zachęcać do wybierania aktywnych sposobów poruszania się po mieście, przełamania siedzącego trybu życia, przyczyniając się do proekologicznych i prozdrowotnych rozwiązań. Działania prowadzone w ramach Tygodnia Mobilności mają też wpływać na poprawę bezpieczeństwa i edukację uczestników ruchu.

 

Zarząd Dróg i Transportu wraz z MPK-Łódź i Klubem Miłośników Starych Tramwajów przygotowali szereg wydarzeń, które w ramach  Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu mają zachęcić do korzystania z komunikacji miejskiej, chodzenia pieszo, czy jazdy na rowerze.

 

Stawiamy również na edukację poprawnych zachowań na drodze do których przysporzą się specjalnie przygotowane znaki. Tablice drogowe informować będą o zachowaniu bezpiecznej odległości podczas wyprzedzania rowerzysty. Znaki pojawią się na węższych ulicach, gdzie nie mamy rowerowej infrastruktury. Wytypowaliśmy kilka pierwszych lokalizacji na ulicach prowadzących do terenów rekreacyjnych  i w centrum miasta. O kolejne lokalizacje chcemy zapytać rowerzystów. Propozycje lokalizacji takich tablic prosimy o przesłanie na adres zdit@zdit.uml.lodz.pl

W czwartek 19 września zainaugurowany zostanie kolejny sezon Akademii Miejskiego Podróżnika. Akademia to miejsce, w którym najmłodsi mieszkańcy Łodzi przybliżają sobie zasady właściwych zachowań, poznają zasady funkcjonowania komunikacji miejskiej i podstawy ruchu drogowego.

W piątek natomiast, zapraszamy na promocję alternatywnych i współdzielonych form podróżowania. W pasażu Schillera w godz. 14-18 zaprezentowane zostaną firmy, które oferują w Łodzi wypożyczane na minuty hulajnogi, skutery i samochody. Każda współdzielona forma transportu pozytywnie wpływa na ruch w naszym mieście.
Im mniej indywidualnego podróżowania samochodem, tym płynniej i łatwiej podróżować po Łodzi. Będzie okazja aby zapoznać się z zasadami korzystania z sharnigowych form podróżowania, oraz przetestować na miejscu hulajnogi i skutery za nim wyruszymy w podróż po mieście.

Sobota to kumulacja wydarzeń. Zapraszamy na piesze wycieczki, giełdę biletów  i pamiątek komunikacji miejskiej oraz konkurs wiedzy o łódzkich tramwajach i  autobusach.

Chodź z nami to hasło tegorocznej kampanii. Dlatego zapraszamy łodzian na piesze wycieczki z przewodnikiem w sobotę i w niedzielę. Podczas spaceru ulicami
i parkami pokażemy piękno zmieniającej się Łodzi i zachęcimy, aby właśnie pieszo podróżować do szkoły, pracy czy aktywnie spędzać wolny czas. W sobotę zorganizowane zostaną dwie wycieczki po 35 osób o godz. 10 i 15. Spacer o godz. 10 przebiegnie śladami willi i pałaców, oraz zakończy się w nowym centrum Łodzi. Podczas wycieczki o godz. 15 zobaczymy filmową i fabrykancką Łódź. Natomiast niedzielna wycieczka odbędzie się o godz. 11:00 z Manufaktury, przez Stare Miasto do Nowego Centrum Łodzi. Zapisy na wycieczki przyjmujemy mailowo pod adresem etzt2019@zdit.uml.lodz.pl W treści wiadomości prosimy o podanie imienia
i nazwiska, numeru telefonu, oraz informacje na który spacer chcemy się wybrać.
W odpowiedzi przekażemy wszystkie szczegóły wycieczki.

 

Dla miłośników komunikacji miejskiej i nie tylko, przygotowane zostały dwa wydarzenia związane z historią łódzkich tramwajów i autobusów. W godz. 8-14 odbędzie się XIII Giełda Biletów i Pamiątek Komunikacji Miejskiej w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy Wierzbowej 51A. Podczas giełdy zostanie rozstrzygnięty konkurs na najciekawszą pamiątkę związaną z komunikacją miejską. W konkursie mogą wziąć udział wszystkie osoby, które posiadają w swoich zbiorach różne ciekawostki związane z tramwajami i autobusami – archiwalne dokumenty, zabytkowe artefakty czy zapomniane przez czas bilety – i chcą je zaprezentować szerokiemu gronu odbiorców. Przedmioty należy zdeponować w siedzibie Muzeum Komunikacji Miejskiej przy ul. Wierzbowej 51 do 19 września 2019 r.

 

Szczegóły

Start:
19 września 2019
Koniec:
22 września 2019
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*