NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Moryc Goldszmidt” – wystawa komiksów

3 września 2020 | 16:30 - 17:00

„Moryc Goldszmidt” – wystawa komiksów

Biblioteka SŁÓWKA

  1. Boya-Żeleńskiego 15

Wernisaż 3 września o  godz. 16.30.

Wystawa będzie udostępniona dla publiczności do 15 października.

Moryc Goldszmidt jest fikcyjnym bohaterem komiksów narysowanych przez Michała Arkusińskiego do scenariusza Macieja Cholewińskiego. Na wystawie będzie można zobaczyć przygody żydowskiego chłopca umieszczone w scenerii przedwojennej Łodzi. 

 

Moryc Goldschmidt istniał naprawdę. Najprawdopodobniej: przyjaźnił się z przedwojenną rodziną scenarzysty, był mieszkańcem Warszawy i zginął w tamtejszym getcie. Wrócił jako Moryc Goldszmidt, bohater komiksu, kilkunastoletni chłopak z Łodzi, w której dorasta i gdzie wplątuje się w zabawne sytuacje. Wszystkie historie z komiksów o nim wydarzyły się naprawdę i zostały opisane w łódzkich gazetach.  

Komiksy prezentowane na wystawie pokazują w jaki sposób w języku polskim funkcjonują zapożyczenia z jidysz, a przez to jak wielki wpływ na kulturę polską miała kultura żydowska. Choć niemal cały naród został wymordowany przez Niemców, pamięć przetrwała w języku.

 

Rysunkowe przygody Moryca Goldschmidta zostały wymyślone w celu zilustrowania jidyszyzmów, na potrzeby projektu Bajzel” i „bałagan” mylą mi się Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense. Komiksy posłużą dzieciom i młodzieży z Łasku, Zapolic oraz Zgierza za rysunkowe definicje słownikowych haseł. Na poszczególnych etapach realizacji projektu uczestnicy sami będą tworzyć definicje innych zapożyczeń z jidysz. Przeprowadzenie projektu podsumuje broszura, w której opublikowane będą również komisy pokazywane na wystawie. Bezpłatna broszura będzie dostępna dla publiczności podczas finisażu wystawy.

Projekt Bajzel” i „bałagan” mylą mi się realizowany jest przez Fundację Monumentum Iudaicum Lodzense dzięki dofinansowaniu przez Narodowe Centrum Kultury z Programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Szczegóły

Data:
3 września 2020
Czas:
16:30 - 17:00
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
, ,

Miejsce

Biblioteka Miejska w Łodzi – Słówka – Filia 15
Boya-Żeleńskiego 15
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*