NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Centralna Inauguracja Roku Wandy Rutkiewicz

11 grudnia 2021 | 19:00 - 21:30

Centralna Inauguracja Roku Wandy Rutkiewicz
11 grudnia (sobota), godz. 19:00
bilety 22 złote

W programie centralnej inauguracji roku Wandy Rutkiewicz (w kinie BODO, w centralnym punkcie Polski), są projekcje dwóch filmów: historycznego „W cieniu Everestu” (z wypowiedziami najwybitniejszej himalaistki w historii, jej matki i uczestnika wyprawy na Kanczendzongę, na której to górze Rutkiewicz pozostała na zawsze) oraz współczesnego „Everest dla każdego”.

FB https://www.facebook.com/events/952544152032162

W CIENIU EVERESTU
Reżyseria: Anna Teresa Pietraszek
Zdjęcia: Sławomir Nowak
Muzyka: Jerzy Adam Nowak
Czas trwania: 30 minut
Gatunek: dokument
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 1998

Sejmową uchwałą rok 2022 został ogłoszony Rokiem Wandy Rutkiewicz, która miłością do wspinaczki zapałała na Dolnym Śląsku – 60 lat temu. W 1992 roku kolejnym, dziewiątym i – jak się okazało – ostatnim w jej życiu ośmiotysięcznikiem była Kanczendzonga. 13 maja zaginęła na zboczu góry. Nikt jednak nie widział zwłok Wandy, nikt ich też nie szukał. Film odsłania atmosferę, jaką wokół Rutkiewicz tworzyli polscy alpiniści, przedstawia również okoliczności jej tragicznej śmierci. Przed kamerą wspomina ją matka Maria Błaszkiewicz (zmarła w 2013 roku, w wieku 103 lat) i współtowarzysz wyprawy Arkadiusz Gąsienica Józkowy. Pełen niechęci do niej stosunek kolegów analizuje prof. psychiatrii Zdzisław Ryn.

EVEREST DLA KAŻDEGO
Reżyseria: Adrian Dmoch
Zdjęcia: Adrian Dmoch, Robert Kielak, Dariusz Załuski
Czas trwania: 71 minut
Gatunek: dokument/reportaż
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2020 z modyfikacją w 2021

„Everest dla każdego” jest filmem współczesnym, dedykowanym Polakom, którzy na zawsze pozostali na wszystkich 14 ośmiotysięcznikach, a w szczególności tym najwybitniejszym – Wandzie Rutkiewicz i Jerzemu Kukuczce. Dla nich październik był miesiącem sukcesu i dramatu: Wanda, jako pierwsza Europejka, zdobyła Everest, a Jurek zginął na Lhotse.

Film jest pokłosiem rekordowego pod względem logistycznym przedsięwzięcia jakim była wyprawa klubu Polskie Himalaje do bazy pod Górę Gór w październiku 2018 roku, a także w 2019 dla ponad 400 osób w wieku od 8 do 80 lat zamieszkałych w 100 miejscowościach. Wśród uczestników byli wyjątkowi himalaiści, jak Leszek Cichy, Rafał Fronia, Dariusz Załuski czy „gwiazda Katmandu” Anna Czerwińska, podróżnicy, ratownicy górscy, utytułowani sportowcy – medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy (m.in. żeglarka deskowa Zofia Klepacka, rekordzista Polski w biegu na 400 m przez płotki Marek Plawgo, czterokrotny zwycięzca Tenzing Hillary Everest Marathon Robert Celiński), wybitni lekarze różnych specjalności, duchowni, uczniowie z rybnickiej szkoły społecznej im. Jerzego Kukuczki wraz z rodzicami i „zwykli” ludzie. Był to więc faktycznie Everest dla każdego.

Film „Everest dla każdego” jest pokłosiem rekordowego pod względem logistycznym przedsięwzięcia jakim była wyprawa klubu Polskie Himalaje do bazy pod Górę Gór w październiku 2018 roku, a także w 2019 dla ponad 400 osób w wieku od 8 do 80 lat zamieszkałych w 100 miejscowościach.

Zwiastuny:

Szczegóły

Data:
11 grudnia 2021
Godzina:
19:00 - 21:30
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Kino Bodo
Rewolucji 1905 78/80
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
https://www.kinobodo.pl/

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*