NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Terytoria online. Rozmowy o tym, co teraz

11 czerwca 2020 | 19:00 - 20:00

Zapraszamy do uczestniczenia w nowym cyklu spotkań online na żywo z Fundacja Terytoria Książki, Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Kultura na Wynos. Chcemy z Wami dzielić namysł nad tym, co nas otacza.

Spotkania są przestrzenią do myślenia o tym, co się dzieje – o epidemii, o trudnej i nieznanej sytuacji, która wymaga oswojenia. Do rozmów zapraszamy osoby, które na co dzień zajmują się próbami zrozumienia świata. Oddalamy się wspólnie na terytoria humanistyki, filozofii, sztuki, w czasie izolacji i zamknięcia.

Transmisje są nadawane na żywo na kanałach Facebook, YouTube wszystkich organizatorów. Po rozmowie jest opublikowany również zapis wideo.

Rozmowy prowadzi Joanna Szkudlarek, animatorka kultury dawniej związana między innymi z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim i Fundacją 4 Sztuki, obecnie z Fundacja Terytoria Książki. Jest także doktorantką Uniwersytetu Gdańskiego. Swoją pracę doktorską pisze pod kierunkiem Prof. dr hab. Pawła Dybla z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Współpracuje z psychoanalitycznymi grupami seminaryjnymi i wydawnictwami jako tłumaczka tekstów psychoanalitycznych. Zajmuje się także działalnością polityczną i artystyczną.

Zaplanowane rozmowy o tym, co teraz:
➡ 23.04 (czwartek) – godz. 19
PROF. MARIA POPRZĘCKA – historyk i krytyk sztuki, profesor zwyczajny na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się głównie sztuką nowoczesną, migracjami obrazów, ich „długim trwaniem”, związkami sztuk wizualnych z innymi dziedzinami twórczości. Jest autorką wielu książek, m.in. „Uczta bogiń. Kobiety, życie i sztuka”, 2012; „Inne obrazy. Oko – widzenie – sztuka. Od Albertiego do Duchampa”, 2008, „Impas. Opór, utrata, niemoc, sztuka”, 2019. Jest laureatką Nagrody Literackiej Gdynia w dziedzinie eseju oraz Nagrody „Nowych Książek” za 2019 rok za tom esejów „Impas”.

Zrealizowane rozmowy o tym, co było:
➡ 16.04 https://youtu.be/RrJs_Sorml0 [od 11 minuty]
PROF. TADEUSZ SŁAWEK – urodzony w 1946 roku w Katowicach. Ukończył Liceum im. Adama Mickiewicza w tymże mieście, absolwent filologii polskiej i angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Związany z Uniwersytetem Śląskim od 1971 roku, rektor Uniwersytetu w latach 1996-2002. Wraz z kontrabasistą Bogdanem Mizerskim autor i wykonawca esejów na głos i kontrabas. Zajmuje się historią literatury angielskiej i amerykańskiej, literaturą porównawczą, zagadnieniami życia publicznego. Ważniejsze publikacje: „Calling of Jonah. Problems of Literary Voice” (wspólnie z Donaldem Weslingiem), „Maszyna do pisania. O teorii literatury Jacquesa Derridy” (wspólnie z Tadeuszem Rachwałem), „U-bywać. Człowiek, świat, przyjaźń w twórczości Williama Blake’a” (2001), „Antygona w świecie korporacji” (2002), „Ujmować. Henry David Thoreau i wspólnota świata” (2009), „NIC-owanie świata. Zdania z Szekspira” (2012), „U-chodzić” (2015), „Nie bez reszty. O potrzebie niekompletności” (2018), „Śladem zwierząt. O dochodzeniu do siebie” (2020).

➡ 09.04 https://youtu.be/PZ4_V11eK1o [od 10 minuty]
DR MIRA MARCINÓW – Kierowniczka Ośrodka Myśli Psychoanalitycznej. Prezeska Fundacji IFiS PAN. Filozofka i psycholożka. Autorka książek: „Na krawędzi wolności. Szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego” (WUJ, 2012), „Niezabliźniona rana Narcyza : dyptyk o nieświadomości i początkach polskiej psychoanalizy” (Universitas, 2018) (wraz z B. Dobroczyńskim) oraz „Historia polskiego szaleństwa” (słowo/ obraz terytoria, 2018), za którą była nominowana do Poznańskiej Nagrody Literackiej. Finalistka Nagrody Naukowej Polityki (2019). 15 kwietnia wychodzi jej nowa książka “Bezmatek” (Wyd. Czarne, 2020).

Kolejne rozmowy już w maju!

✔ Zachęcamy do wsparcia finansowego działań statutowych naszej Fundacji. Szczegóły pod linkiem: terytoriaksiazki.pl/wesprzyj-fundacje/ Dziękujemy!

✔ Masz pomysł, kogo możemy zaprosić do rozmowy? Napisz do nas prywatną wiadomość: Fundacja Terytoria Książki

#zostańwdomu #kulturawczasachpandemii
Zaproście znajomych i do zobaczenia!

Patroni medialni: Książki. Magazyn do czytania, Trojmiasto.pl

Szczegóły

Data:
11 czerwca 2020
Czas:
19:00 - 20:00
Wydarzenie kategoria:

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*