NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

szwalnia_expo: Łysa śpiewaczka

27 października 2019 | 19:00 - 21:00

„szwalnia_expo” – jubileusz Teatru Szwalnia

Od 5 października do 7 grudnia potrwają obchody jubileuszu 10-lecia pracy artystycznej Teatru Szwalnia. W programie retrospektywa najważniejszych i najciekawszych spektakli oraz działań performatywnych ostatnich lat, wystawy, spacer performatywny i premiera katalogu.
Jubileusz rozpocznie się otwarciem dwóch wystaw: „szwalnia_expo” i „3657 dni i nocy. Wystawa przyrodnicza motyli i ciem”, a także koncertem Jazzowego Chóru Wytwórni. Dzień później ze Starego Rynku ruszy bałucki spacer performatywny wg koncepcji Łukasza z Bałut (nie ma już wolnych miejsc).
W październiku zobaczymy po dwa pokazy spektakli: „Bóg” w reż. Marcina Brzozowskiego, i „Łysa śpiewaczka” w reż. Ewy Mirowskiej.
17 października odbędzie się spotkanie organizacyjne rozpoczynające warsztat teatralny skierowany do młodzieży licealnej i studentów. W ciągu kilku spotkań uczestnicy będą pracować nad „odwróconym manifestem”, poświęconym dualizmowi turystyka/podróżowanie, a także luksusowemu zagadnieniu kolekcjonowania osobliwych obiektów – emocji, uczuć, wspomnień. Warsztat zostanie zwieńczony pokazem pracy warsztatowej „Take a(u)ction” (7 grudnia). Udział jest bezpłatny. Zapisy: promocja@teatrszwalnia.pl i 696 287 352.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Organizatorzy: Urząd Miasta Łodzi, Teatr Szwalnia, Poleski Ośrodek Sztuki
Patroni medialni: e-teatr.pl, AICT, Teatr, Teatr dla Wszystkich, Kalejdoskop, TVP 3 Łódź, Radio Łódź, Plaster Łódzki
Zadanie „szwalnia_expo” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
5 października, godz. 20.00 | wstęp wolny
Oficjalne otwarcie wystaw:
„szwalnia_expo” i „3657 dni i nocy. Wystawa przyrodnicza motyli i ciem”
Koncert Jazzowego Chóru Wytwórni

6 października, godz. 13.00 | wstęp wolny
Spacer performatywny Łukasza z Bałut
Start: Stary Rynek
BRAK WOLNYCH MIEJSC

12 października, godz. 19.30 | wstęp wolny
„Bóg” – spektakl w reż. Marcina Brzozowskiego (od 16 lat)

13 października, godz. 19.30 | wstęp wolny
„Bóg” – spektakl w reż. Marcina Brzozowskiego (od 16 lat)

26 października, godz. 19.00 | wstęp wolny
„Łysa śpiewaczka” – spektakl w reż. Ewy Mirowskiej

27 października, godz. 19.00 | wstęp wolny
„Łysa śpiewaczka” – spektakl w reż. Ewy Mirowskiej

Spacer performatywny (brak wolnych miejsc)
Bałucki spacer performatywny to wędrówka śladami ważnych dla starych Bałut miejsc – utraconych i zachowanych. Towarzyszyć mu będzie osobista narracja Łukasza z Bałut. To spotkanie z historią Bałut, z jej mieszkańcami, zwyczajami i… smakami. Spacer rozpoczniemy 6 października o godz. 13.00 na Starym Rynku, aby podążyć szlakiem przestrzeni oraz opowieści zaskakujących, nieznanych, odkrytych i udokumentowanych przez Łukasza z Bałut.

szwalnia_expo
Konno do Ludynia. Promem na Gabriolę. Autem nad Ocean Spokojny. Samolotem do Bukaresztu. Zorganizowaną wycieczką do Prypeci. Z biurem podróży do Groznego. Teatr Szwalnia od 10 lat wędruje na najdalsze krańce świata. „szwalnia_expo” to gabinet teatralnych osobliwości pełen artefaktów zgromadzonych, odnalezionych i przygarniętych na różnych etapach naszej wędrówki. Pamięć zapisana w przedmiocie stanowi o jego wartości.
koncepcja i realizacja: Ewa Łukasiewicz, Katarzyna Skręt

3657 dni i nocy. Wystawa przyrodnicza motyli i ciem
Obecnie na obszarze Polski stwierdzono 3156 gatunków motyli z 73 rodzin, z czego tylko 164 gatunki to motyle dzienne. Dojrzały owad żyje (w zależności od gatunku) od kilku godzin do kilku miesięcy. Ulotny żywot motyla/ćmy jest metaforą żywotności spektaklu oraz idei. Dekada istnienia Teatru Szwalnia stanowi przyczynek do przyjrzenia się etapom jego rozwoju.
koncepcja i realizacja: Patrycja Terciak

Jazzowy Chór Wytwórni
Jazzowy Chór Wytwórni istnieje od 2012 roku. To grupa wokalistów powstała z inicjatywy dyrygenta Macieja Salskiego i działająca przy łódzkim klubie Wytwórnia, którego scena gości polskie i zagraniczne gwiazdy muzyki. Oryginalne połączenie głosów i osobowości, jak również niebanalny repertuar sprawiają, że brzmienie Jazzowego Chóru Wytwórni jest zgoła odmienne od większości klasycznych chórów. Artyści bawią się muzyką, przy okazji starając się dawać radość słuchaczom. W repertuarze chóru znajdują się opracowania muzyki jazzowej, popowej oraz gospel, zarówno a cappella jak i z towarzyszeniem fortepianu, bądź większych składów instrumentalnych.

„Bóg”
Spektakl na motywach powieści „Bóg rzeczy małych” Arundhati Roy to opowieść o trudnej i pełnej cierpienia miłości, wyrzeczeniach i ofiarach jakie ze sobą niesie. Główni bohaterowie, para bliźniąt, Rahel i Estha przywołują pełne smaków i zapachów obrazy z dzieciństwa. Wspominają matkę, Ammu, która rozbita po nieudanym małżeństwie, wróciła do rodzinnego domu w Ajemenem, małym miasteczku na zachodzie Indii. Przez pryzmat odkrytej tajemnicy, historia minionych lat rysuje stracone przez brutalną ingerencję dorosłych, pełne obaw i rozpaczy dzieciństwo, i jego wpływ na późniejsze życie bliźniąt. Tekst porusza przede wszystkim problem dyskryminacji kobiet w Indiach. Na poziomie prawnym, społecznym, kulturowym i politycznym wciąż są obywatelkami drugiej kategorii, podobnie jak przedstawiciele niższych kast. Dyskryminacja ze względu na płeć i pochodzenie jest przyczyną tragedii, które spotykają bohaterów i bohaterki powieści.
reżyseria, scenariusz: Marcin Brzozowski
muzyka wykonywana na żywo: Barbara Drążkowska, B. C. Manjunath
obsada: Anna Bolewska, Anna Bieżyńska, Anna Biernacik, Mateusz Więcławek, Mateusz Czwartosz, Oskar Borkowski
kostiumy: Paulina Ptasznik
czas trwania: 90 min
Spektakl został dofinansowany w ramach projektu Dotknij Teatru 2017.

„Łysa śpiewaczka”
To błyskotliwa opowieść o hipokryzji oraz powierzchowności relacji międzyludzkich. Sztuka Eugène Ionesco w niezwykle dowcipny sposób pokazuje nam jak niebywale trudno o szczerość i zrozumienie wśród najbliższych ludzi, co prowadzi do nieporozumień czasem tak zawiłych, że aż groźnych. Dramat przypomina współczesnemu widzowi o potrzebie rozmowy, bliskości z drugim człowiekiem, którą skrywamy pod płaszczykiem kreacji własnego wizerunku. Tekst pełen komizmu i groteski, opowiada o samotności w świecie ludzi, którzy nie potrafią lub nie chcą się z niej uwolnić.
reżyseria: Ewa Mirowska
obsada: Joanna Osyda, Ewa Łukasiewicz, Monika Badowska, Mariusz Słupiński, Konrad Korkosiński, Łukasz Chmielowski
Spektakl został dofinansowany w ramach projektu Dotknij Teatru 2016.

Szczegóły

Data:
27 października 2019
Godzina:
19:00 - 21:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Teatr Szwalnia
Struga 90
Łódź, łódzkie 90-252 Polska
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*