Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

Spotkania na antresoli: W archiwum Themersonów

Listopad 28 | 18:00 - 19:00

Spotkania na antresoli: W archiwum Themersonów

 

„W archiwum Franciszki i Stefana Themersonów: literatura – autobiografia – sztuka”

 

ms1, czytelnia na antresoli

28 listopad 2019, godz. 18.00

Bilety: 1 zł

 

Rozszerzenie myślenia o autobiografizmie i włączenie w jego obręb również działalności nieliteralnej, jest kluczowe dla zrozumienia doświadczenia intymistycznego Themersonów. Formy autobiograficzne tworzone przez małżeństwo przyjmują postać świadectw zarówno wizualnych niepiśmiennych (rysunki, zdjęcia, filmy, rzeźby, kolaże), jak i piśmiennych (listy, dzienniki, notatki, pocztówki, telegramy, utwory literackie).

 

Wśród blisko tysiąca osób, z którymi artyści utrzymywali rozmaite stosunki, znajduje się również spora grupa adresatów powszechnie niekojarzonych z małżeństwem. Przykładem tego typu relacji są przechowywane w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi dokumenty wymieniane z Ireną Grosz – 39 listów i pocztówek, które w latach 1964-1978 Themersonowie pisali do swojej przyjaciółki. Kolejnym nieoczywistym kluczem odczytań sylwetek Themersonów jest ich doświadczenie wojenne, które w sposób dotąd pomijany oddają niedawne publikacje autobiograficzne: wspomnienia siostrzenicy artystów Jasi

Reichardt (Piętnaście podróży z Warszawy do Londynu, 2018 r.) oraz publikacja zbioru

dokumentów tworzonych przez małżeństwo w latach 1940-1942 (Niewysłane listy, 2019 r.).

 

Podczas spotkania przybliżymy konteksty twórczości Themersonów obserwując trzy formy dyskursu autobiograficznego (dokumenty, utwór literacki, wtórnie estetyzowane rękopisy).

Szczegóły

Data:
Listopad 28
Czas:
18:00 - 19:00
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Muzeum Sztuki w Łodzi
Więckowskiego 36
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://msl.org.pl/