Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Codex Subpartum – warsztaty czytania partytur z Majewską

Maj 30 | 16:00 - 20:00

Codex Subpartum – warsztaty czytania partytur z Majewską
30 maja 2019, godz. 16.00-20.00
ms1, sala edukacyjna
Wydarzenie towarzyszące wystawie „Codex Subpartum”
Obowiązują zapisy

Warsztaty poprowadzi Barbara Kinga Majewska
Zapis utworu muzycznego za pomocą standardowej notacji muzycznej wygląda pięknie. Pięć linii tworzących regularne struktury wypełnia w poziomych rzędach stronę. Przy lewym brzegu każdych pięciu linii widnieje jeden duży znak, który zgrabnie je oplata. Tuż obok niego, na wybranych liniach spoczywają drobniejsze znaki – każdy przypisany innej. Linie podzielone są pionowymi kreskami, a w miejscach pomiędzy kreskami, na liniach, pod liniami i pomiędzy liniami umieszczone są puste w środku lub wypełnione czarnym tuszem elipsoidalne znaki. Często układają się one w piony, jedne nad drugimi, od wielu odchodzą pionowe kreski skierowane w dół lub w górę. Tych nieidealnie okrągłych znaków jest najwięcej, łączą się one w grupy za pomocą poziomych, grubych kresek lub długich cienkich łuków. Czasami zamiast nich pojawiają się inne znaki, które nie przypominają elips, ale są równie precyzyjnie umieszczone pomiędzy lub nad pięcioma liniami. Gdzieniegdzie widać pojedyncze litery alfabetu i całe słowa, a nad pierwszą linią, u samej góry strony, dominujące jedno lub kilka słów, jak tytuł.
Podstawowa wiedza o notacji muzycznej pozwala zobaczyć w pięciu poziomych liniach pięciolinię, w abstrakcyjnych znakach – nuty, pauzy ćwierćnutowe, bemole, klucz wiolinowy, w kilku stronach zapełnionych tymi znakami – partyturę. Warsztaty będą propozycją zbadania tego, czego wiedza o standardowej notacji muzycznej nie pozwala zobaczyć w partyturze utworu, a w konsekwencji tego, co pozostaje ukryte przez słuchem. Warsztaty będą również próbą zapisu tego, co w utworze muzycznym pozostaje niesłyszalne, aby dzięki zapisowi pozwolić usłyszeć.
Warsztaty przeznaczone są dla osób zainteresowanych muzyką i/lub sztukami wizualnymi, studentów i/lub adeptów instytucji szkolnictwa artystycznego. Umiejętność śpiewu lub gry na instrumencie nie jest warunkiem koniecznym do wzięcia udziału w warsztatach. Podstawowa znajomość notacji muzycznej wyniesiona z lekcji przedmiotu muzyka w szkole ogólnokształcącej jest wystarczająca, aby zostać czynnym uczestnikiem.
Jak dołączyć? Wystarczy się zarejestrować, wysyłając zgłoszenie na mail: cm@msl.org.pl
Zgłoszenie jest jednoznaczne z akceptacją naszej polityki prywatności, z którą można zapoznać się tu: https://msl.org.pl/przetwarzanie-danych-osobowych.html
UWAGA: zapraszamy osoby od 16 roku życia wzwyż!

Szczegóły

Data:
Maj 30
Czas:
16:00 - 20:00
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Muzeum Sztuki w Łodzi
Więckowskiego 36
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://msl.org.pl/