NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

GRUPA POWIDOKI | Śladami Władysława Strzemińskiego

14 grudnia 2021 | 11:00 - 19:00

Serdecznie zapraszamy na wystawę Grupy Powidoki, którą tworzą Andrzej Jan Bator, Jacek Galewski, Robert Jundo, Maksymilian Kreutz Majewski. Wystawa będzie prezentowana w Galerii Biblio-Art w Bibliotece Politechniki Łódzkiej (ul. Wólczańska 223, budynek B22).

Ekspozycja będzie prezentowana od 14 grudnia 2021 r. do 15 stycznia 2022 r., jednak z powodu sytuacji epidemicznej otwarcie i zwiedzanie wystawy jest możliwe pod rygorem zachowania przepisów sanitarnych.

***

Grupa Powidoki powstała w 2017 roku – roku awangardy. Celem naszym jest kontynuowanie założeń światowej awangardy, artystycznych założeń, idei twórców XX wieku. Nazwa grupy zobowiązuje do kontynuacji, poszukiwania i rozwijania artystycznych wizji Władysława Strzemińskiego, który swoją artystyczną drogę w Polsce rozpoczął między innymi w Brzezinach czy Koluszkach.

Władysław Strzemiński, jako jeden z założycieli w 1945 roku i wykładowca łódzkiej Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych, swoimi teoriami i stworzonymi nowatorskimi kierunkami w sztuce wpłynął i ukształtował środowisko łódzkich twórców. Tak, my członkowie grupy w swojej twórczości nawiązujemy do unizmu Władysława Strzemińskiego oraz cyklu prac Powidoki.

Jedni z nas tworzą prace monochromatyczne, jednorodne. Kompozycje spokojnych kształtów. Drudzy tworzą dynamiczne układy, z mniejszych i większych elementów, budując iluzję przestrzeni i dynamiki. Posługujemy się współczesnymi środkami i ma tu miejsce szara płaszczyzna o zróżnicowanym natężeniu waloru i faktury oraz agresywnego koloru w pracach przestrzennych.

Elementy składające się na kompozycje charakteryzują się wielkością, różnorodnością układając się w rytm. Rytm również tworzą przenikające lub nakładające się elementy techniczne związane z motoryzacją, technicznymi, a nawet kosmicznymi urządzeniami czy przedmiotami. Nasze prace charakteryzuje nowa dynamika i natężenie kształtów. Posługujemy się nowymi formami i nasyceniem koloru oraz spojrzeniem na rzeczywistość.

Nawiązujemy do POWIDOKÓW obrazów chwilowych powstających w oku wskutek światła i zmęczenia. Kontynuujemy, a jednocześnie na nowo i na swój sposób odkrywamy obrazy wcześniej powstałe w naszym oku. Zauważone i zapamiętane w naszej wyobraźni. Rozwijamy artystyczne zagadnienia, podążając własnymi twórczymi drogami. W pracach nasz indywidualizm nie jest przeszkodą w rozumieniu i przedstawieniu otaczającego nas świata. Inspirujemy się, rozwijając własne spojrzenia na dzisiejsze zagadnienia i otaczającą nas rzeczywistość – a artystyczne poszukiwania są spójne, ale czy nowe? Z pewnością dzisiejsze.

Andrzej Jan Bator

Szczegóły

Data:
14 grudnia 2021
Godzina:
11:00 - 19:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Biblioteka Politechniki Łódzkiej
Wólczańska 223
Łódź, łódzkie 90-924 Polska
+ Google Map
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*