NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Spotkanie online z Kacprem Bartczakiem

17 czerwca | 19:00 - 20:00

Serdecznie zapraszamy na spotkanie online z Kacprem Bartczakiem, które poprowadzi Maciej Robert.

Spotkanie odbędzie się w Domu Literatury, i będzie transmitowane na żywo na naszym profilu Dom Literatury w Łodzi – 17 czerwca (środa) o godz. 19.00. Powoli staramy się już otwierać dla publiczności, ale tym razem – dla waszego bezpieczeństwa – rozmowa odbędzie się jeszcze przy zamkniętej widowni.

Spotkanie poświecone będzie najnowszej książce Kacpra Bartczaka “Materia i autokreacja. Dociekania w poetyce wielościowej” Wydawnictwo słowo/obraz terytoria

Wielość – czyli otwarcie na nieskalkulowaną przyszłość, w której życie może przybierać różny kształt. Gdzież jednak szukać wielości – w świecie czy w tekście literackim? Doświadczenie obcowania z literaturą podpowiada, że pytanie to jest źle postawione.

Gombrowicz, McCarthy, Ashbery, Williams, Stevens, Siwczyk, Armantrout, Gizzi, Sosnowski – to tylko niektórzy z bohaterów kolejnych rozdziałów Materii i autokreacji. Przyglądając się ich twórczości, Kacper Bartczak snuje dociekania w obszarach, gdzie wielość tekstu literackiego staje się wielością świata. Autor traktuje literaturę jako formę uczestnictwa w świecie materii. Widziany z tej perspektywy utwór literacki rzuca światło na materialne środowiska życia, jednocześnie stając się tym środowiskiem.

Poetyka wielościowa śledzi zatem zwrotność zachodzącą między tekstem literatury a życiem. W środowisku tekstu dochodzi do ożywczej wymiany między materią, formą tekstu, biografią autora i szumem świata, który kiedyś nazywaliśmy „zewnętrznym”.

Kacper Bartczak – poeta, tłumacz poezji, krytyk literacki, amerykanista. Autor monografii poświęconej Johnowi Ashbery’emu oraz zbioru esejów “Świat nie scalony” (2009), za który otrzymał nagrodę „Literatury na Świecie”

https://www.facebook.com/DomLiteratury/

Szczegóły

Data:
17 czerwca
Czas:
19:00 - 20:00
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*