NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Spotkanie na antresoli: Taktyki Andrzeja Partuma

8 grudnia 2022 | 18:00 - 19:30

Spotkanie na antresoli: Taktyki Andrzeja Partuma [zmiana terminu na 8 grudnia]

Podczas kolejnego spotkania na antresoli Marta Pierzchała, przy pomocy archiwum artysty i zbiorów Biblioteki Muzeum Sztuki w Łodzi, odkryje przed nami historie wybranych działań Andrzeja Partuma.

Partum jako artysta prowadził w Warszawie tzw. Biuro poezji. Miejsce funkcjonowało jako niezależna instytucja kultury konsekwentnie realizująca własny program. W manifeście założycielskim artysta proklamował ”twórczy i autorytatywny” charakter biura.

Partum jako archiwista organizował wysyłki do przyjaciół i artystów z Polski i z zagranicy. Wysyłane na własny koszt manifesty, pocztówki i hasła były wezwaniem do wielojęzycznego dialogu. Odpowiedzi adwersarzy załączone materiały były sukcesywnie zbierane w nienumerowanych teczkach formatu A4. Legitymacja członkowska Biura poezji uprawniała do korzystania ze zgromadzonych na miejscu publikacji i materiałów.

Partum jako performer znany był z akcji realizowanych na żywo. Podczas V Biennale Form Przestrzennych  w 1973 roku dwukrotnie zakłócił pokaz filmów Józefa Robakowskiego. Za pierwszym razem nakłuwał pusty ekran szpilkami pod hasłem Akupunktura. Za drugim podkładając pod projektor lustro, rzutował obraz na ściany i sufit pomieszczenia manifestując przy tym, że Film nie potrzebuje ekranu.

Partum jako kompozytor rozpoczął w 1959 roku od plakatowania miasta napisem Partum w Warszawie!!!. Rok później powtórzył działanie angażując zarząd i pracowników  Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz fałszując zapowiedź swojego koncertu fortepianowego i recitalu poezji. Sprawa wyszła na jaw  i koncert odwołano. Faktem stał się blamaż instytucji Państwowej i wykpienie elity rządzącej.

Partum jako poeta wydał w latach 60. XX wieku własnym nakładem 5 tomików poezji. Dochód ze zbioru Osypki Woli przeznaczony był na rzecz zaprowadzenia pokoju w Wietnamie. Niektóre egzemplarze  autor rozprowadzał przez Państwowy Antykwariat Naukowy w Warszawie. Innymi handlował osobiście pod Pałacem Kultury i Nauki podczas dorocznych Targów Książki.

Historia wybranych działań Andrzeja Partuma  opowiedziana będzie  z wykorzystaniem oryginalnych materiałów z archiwum artysty oraz dodatkowych archiwaliów ze zbiorów Biblioteki Muzeum Sztuki w Łodzi

Szczegóły

Data:
8 grudnia 2022
Godzina:
18:00 - 19:30
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Muzeum Sztuki w Łodzi
Więckowskiego 36
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia