NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Spotkania z polskim komiksem online

11 czerwca | 18:00 - 19:00

Zapraszamy na spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki na łączach internetowych. Przed nami cztery wirtualne rozmowy o polskim komiksie. Co ważne, w wydarzeniach udział wezmę autorzy omawianych tytułów.

Sezon 1. Epizod 3.

➡️ 27 maja, godz. 18.00
“Koniec świata w Makowicach”

Jan Mazur: Urodzony w 1988 roku autor scenariuszy i minimalistycznych komiksów. Choć pisze tylko nieco lepiej, niż rysuje, pewnego dnia postanowił zająć się jednym i drugim. Ta decyzja przyniosła mu kilka nagród i wyróżnień, w tym pierwsze miejsce konkursu Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi i (czterokrotnie) Złotego Kurczaka – nagrodę przyznawaną komiksom niezależnym. Autor m.in. wydanego w 2017 roku albumu “Tam, gdzie rosły mirabelki”, który został nominowany do tytułu najlepszego komiksu na MFKiG i uznany za jeden z najważniejszych komiksów roku przez Gazetę Wyborczą. Mieszka w Irlandii z żoną i psem.

💥O komiksie:
W pewnej małej podlaskiej wsi życie toczy się swoim rytmem. Brak prądu wydaje się być tylko chwilową awarią. Do momentu, w którym wraz z pierwszymi wieściami ze świata zewnętrznego do wioski przybywają niespodziewani goście…

„Koniec świata w Makowicach”, najnowszy komiks Jana Mazura, autora m.in. „Tam, gdzie rosły mirabelki”, to słodko-gorzka historia o niezapowiedzianej wojnie, więzach rodzinnych, nieporadnej rewolucji i tym, co przypadkiem można znaleźć w lesie.

Opis komiksu za Kultura Gniewu.

👥 Moderatorami spotkań będą:
Izabela Rutkowska – bibliotekarka w Bibliotece Gdynia, skrzypaczka, miłośniczka komiksów oraz młodzieży; koordynatorka projektu “Język polski jako obcy w Bibliotece Gdynia”

Przemysław Zawrotny – badacz kultury popularnej i niepopularnej, a w szczególności komiksu oraz muzyki rozrywkowej. Kiedyś dużo o tym pisał, przede wszystkim na łamach „Lampy” i „Czasu Kultury”. Stale współpracuje z „Zeszytami Komiksowymi”. Jest również współautorem książki „Powieści graficzne. Leksykon”. Na co dzień pracuje jako redaktor oraz prowadzi zajęcia ze studentami poświęcone komiksowi.

—————————————————————————————————
Sezon 1. Epizod 4.

➡️ 11 czerwca, godz. 18.00
„Rewolucje”, tomy: 1 – 4

Mateusz Skutnik – polski twórca komiksów mieszkający w Gdańsku, rysownik, scenarzysta i projektant gier komputerowych.
Twórca komiksów: Rewolucje (seria), Morfołaki (seria), Blaki (seria), Wyznania właściciela kantoru, Czaki, Alicja. Twórca scenariusza (będącego adaptacją komiksu Monochrom (zawartego w tym albumie) z serii Rewolucje) i scenografii do filmu Kinematograf w reżyserii Tomasza Bagińskiego.
www.mateuszskutnik.com/

💥 O komiksie:
Rewolucja techniczna dała nam wszystkim nieograniczone wręcz możliwości. W erze silnika parowego i żarówki elektrycznej nic nie jest w stanie zatrzymać zwycięskiego marszu cywilizacji ku świetlanej przyszłości. Tak nam się wszystkim wydawało… Jednak w świecie przerażających morskich stworów, pradawnych bóstw, praw rządzących kosmosem, których nie potrafimy zrozumieć, jedynie wybitnie uzdolnione jednostki mogą czuć się bezpiecznie. Niedoskonałość naszych maszyn spycha nas z powrotem w gąszcz wielkich miast, a walka techniki z naturą daleka jest od zakończenia…
Na spotkaniu omówimy 4 pierwsze tomy „Rewolucji”. Całość liczy 11 tomów.

Opisy za: www.timof.pl

—————————————————————————————————

Wydawnictwo 23
“Misją Wydawnictwa 23 jest dostarczanie wam komiksów z dziwnej Polski. Produkcji nietypowych i intrygujących. Takich, których się nie spodziewacie. Będzie mrocznie, będzie strasznie – ale nie bójcie się. Wywrócenie mózgu na lewą stronę nie jest wcale takie złe.
Dotychczas oficyna opublikowała cztery komiksy: “Brom” (autorka: Unka Odya), “Johannes Schachmann. Życie i czasy” (scenariusz: Mateusz Piątkowski, rysunki: Jacek Kuziemski), “Mówili na niego Karol” (scenariusz: Jerzy Łanuszewski, rysunki: Ewa Ciałowicz) i “Rotmistrz Polonia” (scenariusz: Łukasz Kowalczuk, rysunki: Łukasz Godlewski). Na maj planowany jest kolejny album: “Super Naukoledzy: 2099” (fabuła: Brett Jubinville, scenariusz i rysunki: Marcin Surma).

Kultura Gniewu
Kultura Gniewu publikuje komiksy z całego świata, przeznaczone dla dojrzałego czytelnika, jak i dzieci (seria krótkie gatki). Wśród albumów wydanych przez kulturę gniewu znajdują się m.in. komiksowe reportaże Guya Delisle’a, klasyka komiksu („Kot Fritz” Roberta Crumba), czy opowieści o problemach współczesnego świata („Bez komentarza” Ivana Bruna, „Przybysz” Shauna Tana).
W katalogu wydawnictwa znajdują się też ambitne pozycje dla dzieci i młodzieży („Łauma” Karola Kalinowskiego, „Norka zagłady” Tomka Samojlika). Dbałość o jakość artystyczną i edytorską publikowanych komiksów przyniosła oficynie wiele nagród i wyróżnień.

Timof Comics
Wydawnictwo timof i cisi wspólnicy, obecnie działające pod nazwą timof comics powołane zostało do życia w 2006 roku. Idea wydawnictwa wyrosła z „jednorazowego wybryku” wydawniczego, który zrealizowaliśmy jesienią 2005 roku, czyli “Blakiego” Mateusza Skutnika i Karola Konwerskiego. Był to impuls, który doprowadził do powstania wydawnictwa, działającego prężnie na polskim rynku od marca 2006 roku.
Na przestrzeni dwunastu lat działalności wydaliśmy kilkaset pozycji. Nasze komiksy skierowane są do różnych grup odbiorców – od dzieci, poprzez młodzież, aż do dorosłych – i poruszają szerokie spektrum tematyczne. Pozycję na polskim rynku wydawniczym ugruntowaliśmy innowacyjnym podejściem do wydawanych tytułów – nie boimy się publikowania komiksów kontrowersyjnych czy poruszających trudne tematy, bądź poddających analizie rozmaite problemy społeczne. Wydawnictwo timof comics wydaje komiksy najwybitniejszych twórców z Polski i zagranicy, lecz wspiera również młodych autorów, wydając albumy debiutantów.

Szczegóły

Data:
11 czerwca
Czas:
18:00 - 19:00
Wydarzenie kategoria:

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*