NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

SPACER Z HISTORIĄ. FUNDACJA URBAN FORMS ZAPRASZA NA OSIEDLE MONTWIŁŁA-MIRECKIEGO

17 września | 11:00 - 13:00

Funkcje społeczne, harmonia z otoczeniem, przestrzenność i użyteczność – osiedle Montwiłła-Mireckiego to fenomen urbanistyczny, który choć powstał blisko 100 lat temu, sprawdza się do dziś. Historię jego powstania będzie można poznać w najbliższą sobotę, 17 września, podczas inscenizowanego spaceru organizowanego przez Fundację Urban Forms.

– Osiedle Montwiłła-Mireckiego to emanacja modernistycznej koncepcji sztuki i architektury. Prawdziwa perła urbanistyczna, która dziś wymaga nie tylko rewitalizacji, ale i powrotu do społecznej pamięci. Chcemy naszymi działaniami opowiedzieć historię i wyjaśnić znaczenie tego miejsca dla rozwoju Łodzi  jako nowoczesnego miasta. Stąd pomysł by przygotować inscenizowany spacer, na który zapraszamy wszystkich łodzian – wyjaśnia Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms.

W sobotę, 17 września podczas spaceru pod hasłem „Łódź od drugiego wejrzenia vol. 10. Osiedle Mireckiego, czyli jak odważne idee funkcjonalizmu dotarły do Łodzi”, uczestnicy przeniosą się do lat trzydziestych XX wieku, kiedy dzięki śmiałej inicjatywie ówczesnych władz miasta powstało to osiedle. Podróż w czasie zapewnią przewodniczki – Beata Arabska i Joanna Orzechowska, które pojawią się w strojach z epoki. Spacer jest kontynuacją inicjatywy „Łódź od drugiego wejrzenia” obu przewodniczek, w ramach której pokazują one różne, bliżej nieznane oblicza naszego miasta.  Podczas spaceru będzie można poznać historię tego międzywojennego założenia, jego architektoniczną, urbanistyczną i społeczną niepowtarzalność.

– W czasie spaceru opowiemy, jak powstało modernistyczne osiedle na Polesiu Konstantynowskim. Pokażemy, jak żyło się ludziom przed wojną. A dzięki naszym wyjątkowym bohaterkom będzie można też poznać międzywojenne obyczaje ówczesnych mieszkańców osiedla – podkreśla Teresa Latuszewska-Syrda i dodaje, że działania na osiedlu nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który dofinansował projekt „(Nie)zapomniane. Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego w Łodzi”

Blisko 2-godzinny inscenizowany spacer jest częścią większego przedsięwzięcia Fundacji Urban Forms, która we współpracy z lokalnymi aktywistami dąży do odnowy zaniedbanej infrastruktury zabytkowego osiedla, a także przywrócenia mu należytego miejsca w świadomości łodzian i na mapie naszego miasta.

Wycieczka rozpocznie się o godzinie 11.00, ze skrzyżowania ulic Praussa i Alei Unii. Wstęp wolny.

Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego w Łodzi to unikatowy przykład kompleksowego zespołu mieszkalnego zrealizowanego w oparciu o postępowe kanony urbanistyki lat 20. i 30. XX w. Kompleks wybudowano zgodnie z koncepcją miasta ogrodu – z dala od zanieczyszczonego i zaniedbanego centrum, w pobliżu ogromnego parku Zdrowie. Architektura osiedla w pełni odpowiadała modernistycznym ideom propagowanym przez wiodącą niemiecką uczelnię tego okresu – Bauhaus. Projekt osiedla był prezentowany w 1929 roku we Frankfurcie n. Menem na międzynarodowej wystawie CIAM poświęconej nowemu zamieszkaniu i mieszkaniu minimum.

Działania dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Szczegóły

Data:
17 września
Godzina:
11:00 - 13:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Łódź – różne miejsca

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*