NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Solaris Project / Licak / Starkiewicz / Wójciński /Matus/ Space Jam

4 lutego | 20:00 - 22:00

Ciągoty w tym roku grają w koszulce Michaela Jordana z numerem 23,
stuknęły nam 23 lata, szykujemy „Space Jam”:
koncert ,
nagranie płyty,
tartę cebulową,
wspaniałe towarzystwo : Jordan, Pipen, Harper, Rodman, Kukoc, Licak, Starkiewicz, Wójciński, Matus, … ,
” to będzie piękny i relaksyjny wieczór”.
A teraz na poważnie:
Muzycy zagrali ze sobą po raz pierwszy 2021 a efekt ich spotkania był tak wyjątkowy, że postanowili kontynuować współpracę, czego efektem jest trasa koncertowa oraz płyta, która nagrana będzie podczas łódzkiego koncertu. Inspiracją dla ich muzyki jest świat tworzony przez Stanisława Lema, który jak nikt inny potrafił tchnąć życie w maszyny i futurystyczne kosmiczne wszechświaty. W literaturze Lema odgłosy i dźwięki wydawane przez maszyny odgrywają bardzo istotną rolę, tworząc nastrój i atmosferę. Muzycy próbują pozyskać kosmiczną energię i udać się w podróż na koniec galaktyki.
Skład
Tomasz Licak – saksofon tenorowy
Michał Starkiewicz – gitara
Ksawery Wójciński – kontrabas
Luis Mora Matus (CL) – perkusja
Bio:
Tomasz Licak – Saksofonista jazzowy i kompozytor, absolwent duńskich uczelni – Carl Nielsen Academy of Music w Odense oraz Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Laureat nagród Grand Prix Jazz nad Odrą oraz Bielskiej Zadymki Jazzowej. Kompozytor i aranżer muzyki dla różnorodnych zespołów jazzowych od trio do big bandu. Autor muzyki filmowej i teatralnej. Do tej pory nagrał 15 płyt z muzyką improwizowaną, jazzową i rockową. Jego podejście do muzyki, nowoczesne i otwarte, oparte na solidnych fundamentach jazzowych, ugruntowały lata pobytu w Danii i współpraca ze wszechstronnymi muzykami europejskimi.
Studia na duńskich uczelniach i kontakt ze światowej sławy muzykami jazzowymi zaowocowały kilkoma znaczącymi projektami. Wśród nich: KRAN („The Zombie Chords”, “K.R.A.N.”), Licak/Wośko Quartet (“Entrails United”), który w 2013 roku odniósł zwycięstwo w konkursie festiwalu Jazz Nad Odrą, oraz Outbreak Quartet, czyli kwartet z pianistą Arturem Tuźnikiem, który zdobył Grand Prix konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej. Następstwem współpracy z Arturem Tuźnikiem był zespół Licak/Tuźnik Quintet (“Quintet”), który oprócz liderów współtworzyli: Anders Mogensen, Andreas Lang, Tomasz Dąbrowski. Tomasz Licak ma w swoim dorobku również dwie płyty w pełni autorskie z formacją Trouble Hunting (“Trouble Hunting” oraz “Somebody Else With A Wrong Dog”). Ta grupa w pełni oddaje jego poszukiwania idealnego balansu pomiędzy kompozycją a improwizacją. Płyty tej formacji znalazły się dwukrotnie w zestawieniach najlepszych płyt jazzowych roku w zestawieniach portalu polish jazz blog. Warto wśród pozostałych projektów wymienić również wspólny zespół z pianistką Iloną Damięcką oraz grupę The Beat Freaks (“Leon”), która realizuje muzyczne wizje fikcyjnego wizjonera i wynalazcy Leona Kokakiewicza, żyjącego rzekomo w XIX w. Tomasz Licak współtworzy również grupę rockowo-alternatywna, “The Ears”, na czele ze śpiewającą aktorką Martą Uszko w której gra na klarnecie basowym, wykorzystując efekty elektroniczne. Grupa wydała jesienią 2018 roku swój debiutancki album “Wielka Płyta”, który zdobył znakomite recenzje m.in. w magazynie “Gitarzysta” oraz w “Gazecie Magnetofonowej”.
Michał Starkiewicz
gitarzysta, kompozytor oraz animator kultury. Z dużym powodzeniem porusza się w przeróżnych gatunkach muzycznych od funku po jazz i muzykę akustyczną. Na stałe związany jest z kwartetem jazzowym The Beat Freaks, Szczecin Philharmonic Big Band oraz szczecińskimi teatrami i zespołem The Ears. Lekcji gitary pobierał m.in. u Franka Mobiusa, Mike Moreno. Udziela się w szeregu wyjątkowych projektach muzycznych zarówno w Szczecinie jak i w Polsce. Występował na scenie wspólnie z takimi artystami jak: Mietek Szcześniak, Anna Gada, Nosowska, Skubas, Atom String Quartet, Joachim Mencel, Michał Grobelny, Grażyna Łobaszewska, Jan Smoczyński, Marcin Pospieszalski, Michał Kulenty, Lidia Pospieszalska, Piotr Baron. Współpracował z Teatrem Polskim i Pleciuga w Szczecinie i Filharmonią Szczecińską. Na swoim koncie ma udział w kilkunastu płytach zarówno jako muzyk, kompozytor czy aranżer.
Ksawery Wójciński
Jeden z najbardziej rozchwytywanych kontrabasistów jazzowych na polskiej scenie. Prezentuje się słuchaczom w najróżniejszych odsłonach i stylistykach, począwszy od jazzu w jego przystępnym wydaniu, poprzez awangardę, aż po polską muzykę ludową. Dzięki lekkości, swobodzie i muzycznej erudycji, za sprawą której odnajduje się w różnych gatunkach, Wójciński jest kontrabasistą tak interesującym i nietuzinkowym. Urodzony w 1983 roku.
Wójciński stał się jedną z najlepiej rozpoznawalnych postaci polskiego jazzu m.in. dzięki regularnym koncertom w warszawskim klubie Pardon, To Tu, w którym kontrabasista występował z takimi formacjami jak Hera lub Charles Gayle Trio, w duecie z trębaczem Wojciechem Jachną czy na koncercie solowym.
Luis Mora Matus to chilijski perkusista/kompozytor mieszkający obecnie w Rotterdamie w Holandii. W tej chwili Luis robi doktorat. w dziedzinie sztuki w Koninklijk Conservatorium Brussel i Vrije Universiteit Brussel. Jego badania koncentrują się na poszerzaniu słownictwa solowego współczesnego jazzu poprzez adaptację narzędzi i technik współczesnego metalu progresywnego. Jako muzyk koncertowy nagrał ponad 20 albumów. Obecnie współpracuje z holendersko-polskim zespołem Quantum Trio, kolumbijsko-kuracańską piosenkarką Julianą Martiną, zespołem współczesnego jazzu Plink, włoskim awangardowym pianistą Piergiorgio Pirro i wieloma innymi. W wolnym czasie Luis lubi eksperymentować z różnymi pomysłami muzycznymi. Jeden z tych pomysłów nazywa się „Classical Jazz Drumming”, w którym gra do klasycznych utworów i reinterpretuje je tak, jak były to współczesne utwory jazzowe.

Szczegóły

Data:
4 lutego
Godzina:
20:00 - 22:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Ciągoty i Tęsknoty
Wojska Polskiego 144a
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia