NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Głos ludzki – PREMIERA w TVP3

8 listopada 2020 | 19:00 20:00

 
Pomimo że nie będziemy mogli spotkać się z Państwem w Teatrze na przedstawieniach zaplanowanych na 7 i 8 listopada, zapraszamy do oglądania spektaklu premierowego GŁOS LUDZKI na antenie TVP3 Łódź w niedzielę 8 listopada o g. 19.00.
 
GŁOS LUDZKI
 
Opera
Kompozytor:
Francis Poulenc
Autor libretta:
Jean Cocteau
Data premiery:
7.11.2020
Realizatorzy:
Kierownictwo muzyczne:
Adam Banaszak
Reżyseria:
Michał Znaniecki
GŁOS LUDZKI… czyli WOŁANIE BEZ ODPOWIEDZI

 

To drugie w naszym Teatrze spotkanie z twórczością francuskiego kompozytora Francisa Poulenca. Przed laty (2000 rok) operową publiczność zszokował ale i zachwycił monumentalny choć ascetyczny w formie spektakl jego dzieła Dialogi karmelitanek ze wspaniałymi kreacjami m.in. Krystyny Rorbach i Moniki Cichockiej, w reżyserii Krzysztofa Kelma.

 

Teraz przed nami Głos ludzki – dzieło całkowicie odmienne, będące wstrząsającym monologiem – niezwykle osobistym wyznaniem Kobiety (nieprzytomnie zakochanej), która za scenicznego partnera ma jedynie… słuchawkę telefoniczną. Już na wstępie autor libretta Jean Cocteau uprzedza, że rzecz rozgrywa się w „pokoju, gdzie popełnione zostanie morderstwo”. Przed symbolicznym samobójstwem (po zakończeniu rozmowy „Ona” pada na łóżko, zawijając sobie wokół szyi sznur telefonu), bohaterka odmienia przez wszystkie przypadki swoje beznadziejne uczucia: kłamstwo, groźba, pozorna beztroska, wymuszony śmiech. Fakt, że rozmówca nie jest słyszalny, uwydatnia tylko bezdenną samotność bohaterki. Jednak to orkiestra bierze na siebie rolę kochanka, z niezwykłą wyobraźnią i wyrazistością odwzorowując treść i ton jego słów. Czy to wystarczy?… Propozycja Poulenca w swej treści i formie jest zaskakująca ale i niezwykła! Jest wypełniona wielkim ładunkiem emocji, zmiennością nastrojów i klimatów, a przez to wysoko zawieszająca poprzeczkę wykonawczyni, która wokal i aktorstwo musi mieć „w jednym paluszku”. Tej trudnej i wymagającej roli podjęły się dwie primadonny naszego Teatru Joanna Woś i Dorota Wójcik, na które możemy stawiać bez żadnych obaw, zwłaszcza pod czujnym okiem reżysera – Michała Znanieckiego.

Zapowiada się wieczór, który na pewno na długo pozostanie w pamięci!

Szczegóły

Data:
8 listopada
Czas:
19:00 – 20:00
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:

Teatr Wielki w Łodzi

Plac Dąbrowskiego
Łódź, łódzkie 90-249 Polska
+ Google Map
http://www.operalodz.com/

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*